Výrobní inflace už mírně klesá. Stavebnictví čeká útlum
Růst cen v průmyslu pokračoval také v srpnu, tempo zdražování ale oproti předchozímu měsíci zpomalilo. Zdá se, že výrobní inflace už zřejmě kulminovala, avšak ceny zůstaly výrazně nad předcovidovou úrovní.
Meziroční růst cen výrobců pokračoval v Česku také v srpnu. V zemědělství a průmyslu ale bylo tempo zdražování mírnější než v červenci. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Ve druhém prázdninovém měsíci nejvíce rostly ceny v zemědělství, meziročně o 38,3 procenta. Ceny průmyslových výrobců byly o 25,2 procenta vyšší než před rokem a stavební práce zdražily o 13,4 procenta. Ceny tržních služeb stouply proti loňskému srpnu o 6,5 procenta. Meziročně se ceny všech výrobců zvyšují nepřetržitě skoro od začátku loňského roku.
S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let
Money
V meziměsíčním srovnání ceny zemědělských a průmyslových výrobců v srpnu klesly, a to o 2,3 procenta, respektive o 0,1 procenta. Ceny v průmyslu klesly v meziměsíčním srovnání poprvé po sedmi měsících. Stavební práce naopak proti červenci zdražily o 1,3 procenta a služby pro firmy o 0,8 procenta.
Na vývoji cen v průmyslu jsou vidět dva trendy. „První – pozitivní – vychází z příznivějšího vývoje cen ropy a kovů na světových trzích. Pokles cen vstupních komodit proto vede ke snižování cen v rafinérském a chemickém průmyslu, respektive ve výrobě kovů. Ten druhý – negativní – prostřednictvím rostoucích cen energií funguje dál proinflačně,” okomentoval statistiku Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.
Výrobní inflace, zdá se, minimálně v průmyslu už zřejmě kulminovala, avšak zůstaly po ní ceny výrazně nad předcovidovou úrovní.
Po vlně zdražování komodit se tuzemské firmy musí stále více vypořádávat s cenami energií. „Vzhledem k tomu, že vládní pomoc teprve nabývá jasných obrysů, je nemožné vývoj výrobních cen vůbec predikovat. Nehledě na fakt, že údaje o jednom z nejvíce volatilních průmyslech – rafinérském – se vůbec nezveřejňují,” dodal Dufek.
Na oslavy poklesu inflace je zatím ještě docela brzo. Pravděpodobný je totiž další vzestup cen už v podzimních měsících, píše ve svém komentáři Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas. Petr Dufek: Po letní „inflační“ přestávce přijde na podzim další nálož drahoty
Názory
Stavebnictví čeká útlum
Také situace ve stavebnictví se začíná stabilizovat. „Vyšší cenová hladina materiálů, produktů a služeb se jen těžko bude vracet na předválečnou úroveň. Kroky vedoucí k omezení negativního dopadu růstu cen energií vítáme, přinesou nejen stavebnímu trhu větší klid, stabilizují situaci a přispějí k zastavení nebo zpomalení zatím nekončící inflační spirály,” dodal Peter Markovič, generální ředitel společnosti Xella pro ČR a Slovensko, která je výrobcem Ytongu.
Ceny energií podle Markoviče zůstanou hlavní překážkou rychlejšího růstu nejen stavebnictví a zároveň budou bránit výraznému zlevňování. Situace by se přesto mohla postupně uklidňovat, vyšší cenová hladina ale zůstane a ponese s sebou mj. pokles poptávky napříč českou ekonomikou v příštím roce.
Vzhledem k nepříznivému vývoji na hypotečním trhu avšak lze podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka očekávat, že se stavebnictví dostane do útlumu.
Vzhledem k situaci na trhu nemovitostí se podle některých expertů nedá vyloučit, že ceny půjdou dolů. „Jejich výraznější pokles by ale přišel jen v případě, že problémy se splácením hypoték budou masovým jevem. To se spíše nestane. Lidé si většinou odepřou vše ostatní a prodej nemovitosti se často stává až tou úplně poslední možností,“ říká pro Newstream Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.Zlevní nemovitosti? Možná, ale určitě ne nijak výrazně, říká Fialův poradce Štěpán Křeček
Reality
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.