Význam dubajské burzy vzroste. Míří na ni elektrárenský gigant DEWA

Hlavní dubajská elektrárenská a vodárenská společnost Dubai Electricity and Water Authority (DEWA) více než zdvojnásobila velikost plánované primární nabídky akcií, píše agentura Reuters.
Vstup na dubajskou burzu společnosti DEWA by mohl být největším v blízkovýchodním regionu od rekordního vstupu saúdskoarabské ropné firmy Aramco na trh. DEWA by z něj mohla získat až 5,7 miliardy dolarů (125,3 miliardy korun).
Podle nového plánu DEWA nabídne na trhu podíl 17 procent. To odpovídá 8,5 miliardy akcií. Minulý týden firma stanovila orientační cenové rozpětí pro primární nabídku na 2,25 až 2,48 dirhamu (13,5 až 14,8 koruny) za akcii. Celková hodnota firmy by tak mohla činit až 34 miliard dolarů. Stala by se tak největší firmou s akciemi na burze v Dubaji a dostala by se mezi 20 největších světových energetických společností obchodovaných na burze.
Vstup firmy na burzu má pomoci dubajskému akciovému trhu lépe konkurovat větším burzám v regionu, jako jsou ty v Saúdské Arábii a sousedním emirátu Abú Zabí. Pro Dubaj je nabídka firmy DEWA vyšší než společnosti DP World v roce 2007 v hodnotě téměř pět miliard dolarů.
Saúdská Arábie od rekordní nabídky firmy Aramco v roce 2019 za 29,4 miliardy dolarů zažívá příval primárních nabídek, protože podporuje rodinné podniky, aby vstoupily na burzu.
Zástupce dubajského vládce v listopadu oznámil plány na uvedení deseti společností napojených na vládu na burzu. Cílem je zvýšit aktivitu na burze.
V energetice se pohybuje již 15 let. Je dlouhodobým odpůrcem spekulací na trzích s energiemi. V současnosti se Jan Palaščák věnuje budování skupiny Amper, v níž mimo jiné vyvíjí fintechové energetické start-upy CO2IN či Amper Meteo. V roli poradce je členem klimatické komise hlavního města Prahy, které se nyní potýká s problémy při nákupu energií. „Už je to téměř rok, co začaly dramaticky růst ceny plynu. Kdo neměl nakoupeno 90 až 100 procent budoucí spotřeby dopředu, má dneska velký problém,“ upozorňuje Palaščák.
Jan Palaščák: Nikdo pro Putina neudělal tolik, jako spekulanti na trhu s energiemi
Leaders
Moskevská burza dnes otevřela citelným růstem. Kreml na podpůrné nákupy vyčlenil v přepočtu přes 220 miliard korun, zakázal obchodovat cizincům i spekulantům na pokles.
Kreml nakupuje. Státní peníze drží moskevskou burzu, která otevřela poprvé od začátku války
Money
Druhý největší suverénní investiční fond Mubadala ze Spojených arabských emirátů oznámil konec investic v Rusku, důvodem je invaze na Ukrajinu. Fond z Abú Zabí, který mimo jiné vlastní téměř tři procenta v těžebním a energetickém ruském gigantu En+ Group spojeného se jménem oligarchy Olega Děripasky, je prvním fondem z Perského zálivu, jenž k takovému kroku přistoupil, uvedla agentura Reuters.
Konec přátelství. Obří fond z Perského zálivu zastavuje investice v Rusku
Money
Rusové pod tlakem sankcí nachází bezpečný přístav pro své peníze v Dubaji. Realitní trh v emirátu díky boháčům z Moskvy zažívá nebývalý boom, upozorňuje server CNBC.
Dubajští makléři a developeři si mnou ruce. Rusové tam ve velkém skupují nemovitosti
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.