Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Vzorní Češi. I v době rapidní inflace vzorně splácí úvěry a hypotéky

hypotéky, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, se v Česku v srpnu opět snížil. U hypoték klesl od začátku roku o 0,15 procentního bodu na rekordní minimum 0,59 procenta. U spotřebitelských úvěrů to bylo o 0,7 bodu na 3,97 procenta, u podniků o 0,56 bodu na 3,28 procenta. Uvedla to Česká bankovní asociace (ČBA). Podle ní se na číslech ale ještě plně neodráží současný vývoj na trhu.

Ani v srpnu se domácnosti a podniky nedostávaly do potíží se splácením závazků vůči bankám," uvedl poradce asociace Miroslav Zámečník. Veřejnost podle něj nejvíce sleduje vývoj u hypoték, kde podíl těch, jež domácnosti nezvládaly řádně splácet, poklesl z červencových 0,61 na 0,59 procenta z celkového objemu hypotečních úvěrů, což je i v mezinárodním srovnání velmi nízké číslo.

Zdeněk Tůma

Exguvernér ČNB Zdeněk Tůma v Realitním Clubu: Nemovitosti jsou pořád perspektivní byznys

V další epizodě podcastu Realitní Club přivítá Dalibor Martínek z newstream.cz možná trochu překvapivě bývalého guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu. Ten se však v posledních měsících plně věnuje developerské činnosti a podílí se také na projektu nové budovy Pražské filharmonie. Poslouchejte nový podcast již v pondělí na stránkách newstream.cz a všech podcastových platformách.

Přečíst článek

Bankovní statistika ČNB uvádí u domácností nepatrné zvýšení podílu spotřebních úvěrů v selhání, avšak o pouhé dvě setiny procentního bodu na 3,97 procenta. Naopak podíl firemních úvěrů v selhání klesl ze 3,43 v červenci na srpnových 3,28 procenta, dodal.

Souhrnné statistiky úplně neosvětlují finanční situaci jednotlivých domácností a firem, podle Zámečníka nicméně nadále platí, že jak firmy, tak domácnosti včetně živností mají v bankách uloženo více peněz, než kolik jim dluží, a že kvalita úvěrového portfolia je zatím velmi uspokojivá. Proti 'předpandemickému' a 'předválečnému' srpnu 2019 vzrostly celkové úvěry obyvatelstvu o více než 407 miliard korun, úvěry firmám stouply za stejné období o 166 miliard, podotkl.

Inflace, ilustrační foto

Průzkum: Životní úroveň klesá. Polovina Čechů musí kupovat levnější zboží

Pokles své životní úrovně vnímá sedm lidí z deseti. Každý druhý Čech začal kupovat levnější zboží. Podle reálných dat Češi omezili výdaje například na oblečení ve prospěch výdajů na jídlo, energie či dopravu. Vyplývá to z dat Banky Creditas o reálných finančních tocích klientů a z průzkumu agentury Ipsos.

Přečíst článek

Zámečník upozornil na rychle rostoucí objem úvěrů v cizích měnách, meziročně o ekvivalent téměř 200 miliard korun na 566 miliard korun ke konci srpna. Při existujícím úrokovém diferenciálu mezi korunou a eurem chtějí podle něj mnozí ušetřit na úrokových nákladech, a v případě exportérů nejde o riskantní chování.

„Pokud však podniky, které nemají ani přirozené ani smluvně sjednané zajištění, spoléhají na to, že ČNB bude ve prospěch koruny intervenovat dlouhodobě, může je v případě výraznějšího oslabení koruny tato 'úspora' vyjít draho," varoval. U domácností lze podle něj sice vysoký meziroční nárůst půjček v eurech sledovat také, ale objemy jsou zatím v podstatě zanedbatelné, sotva překračují pět miliard v přepočtu na koruny.

Ilustrační foto

Průměrný úrok hypoték je nejvyšší za dvanáct let, atakuje šest procent

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v srpnu vzrostla na 5,76 procenta z červencových 5,42 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od začátku roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za deset miliardy korun, což je proti červenci pokles o 15 procent. Meziroční propad zrychlil na 78 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních více než 20 let. Ani letos ale nezlevní

Lukáš Kovanda: Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních více než 20 let. Ani letos však nezlevní

Přečíst článek
Doporučujeme