Whisky je hit a její odbyt roste o desítky procent

Na producenty slavného destilátu silně dopadla pandemie, ale také vysoká cla v některých zemích.
Brexit a pandemie pořádně zamávala s britským potravinářským průmyslem. A jedním z nejpostiženějších artiklů se stala skotská whisky, která doplatila na zavřené bary, ale také na komplikace při vývozu do Evropské unie a USA.
Podle odhadů House of Commons Library při britském parlamentu nejrůznější restrikce snížily vývoz tradičního destilátu mezi Velkou Británií a Unií o 137,9 milionu liber, a to jen v období mezi lednem a březnem letošního roku v porovnání se stejným obdobím roku 2019.
Pokud Češi nechtějí o své vydělané peníze do budoucna přicházet, kvůli nulovým, ba záporným úrokovým sazbám a citelné inflaci, musí investovat. Do čeho? Nad tím se ve komentáři zamýšlí Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Lukáš Kovanda: Jak porazit inflačního strašáka? Investicí, třeba i do whisky
Názory
„Whisky hraje klíčovou roli ve skotském potravinářství, dokonce představuje zhuba 75 procent tohoto sektoru. Takže přicházet o 5 milionů liber týdně je zničující,“ uvedl poslanec skotského parlamentu Brendan O’Hara. „Všechny ztráty na exportu skotské jsou tragickými důsledky brexitu vymyšlenému konzervativci a faktu, že centrální vláda nedokázala vyjednat lepší podmínky pro vývoz do USA. Je na čase dohnat vládu k odpovědnosti,“ dodal poslanec.
Lepší než se čekalo
Již druhý kvartál však přinesl zajímavý obrat a zatímco téměř veškerému vývozu potravin z Velké Británie se nedařilo a sektor zasáhl výrazný propad, právě whisky se stala jedním z vítězů. Podle údajů z britského exportu se skotské whisky do Unie vyvezlo za celé první pololetí o pětinu více než v loňském roce, přitom celkový vývoz nápojů z Británie do EU klesl o 16 procent na necelých pět miliard liber.
Globální data pak jsou ještě lepší: oproti roku 2020 se letos vyvezlo o 42 procent více lahví a jejich hodnota byla o třetinu vyšší. Stojí za tím zejména enormní nárůsty v asijských zemích, zejména v Číně, kde již v polovině roku překonal dovoz skotské celkový objem roku 2019. Nicméně právě oproti předpandemickému roku je světový trh se skotskou v letošním prvním pololetí stále ještě menší, a to zhruba o deset procent.
Na růst cen surovin a dalších provozních nákladů musejí čeští restauratéři reagovat zvýšením cen, a to v průměru od tří až do 15 procent. Provozům chybí turisté i pracovní síly, se zdražování tak zřejmě zdaleka nejsou u konce.
Restaurace zdražují, a hned tak s tím nepřestanou
Money
„Letošní dosavadní oživení trhu s whisky je slibné. Loňský rok byl kvůli covidu-19 a celních opatření ze strany USA nejhorším rokem uplynulé dekády a je povzbuzující pro všechny sledovat, že whisky opět nabývá na síle,“ prohlásila Karen Bettsová, ředitelka Scotch Whisky Association.
Podle ní by měla zejména centrální vláda dál jednat s USA o snížení celního zatížení. „A než se tak stane, je tu celá řada dalších příležitostí, jak podpořit export whisky. Například snížení 150procentního cla, které má na skotskou whisky Indie, by měla být mezi prioritami pro letošní rok,“ dodala Bettsová.
Čtrnáct restaurací na jednom místě. Street food koncept Manifesto na Andělu nabízí ochutnávku brazilské, americké, středomořské i asijské kuchyně.
Nové Manifesto otevírá, nabízí průřez světovou gastronomií
Enjoy
Průměrná mzda v Česku v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38 275 korun. V hrubém tak zaměstnanci dostávali v průměru o 3893 korun více než před rokem.
Rekordní růst průměrné mzdy v Česku. Pomohly bonusy zdravotníkům
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.