Z čeho Ukrajina financuje svou obranu? Válečné dluhopisy, měnový fond, EU či Světová banka
Celkem 7,53 miliardy dolarů (asi 169 miliard korun) dosud získala Ukrajina na financování zejména vojenské obrany proti ruské agresi trvající bezmála dva měsíce. Z čeho peníze pocházejí? Nejvíce zatím Kyjev získal z prodeje válečných dluhopisů, a to 1,53 miliardy dolarů. Výrazně ale přispěly i Mezinárodní měnový fond, ukrajinská centrální banka, EU či Evropská investiční banka, vyplývá z analýzy agentury Bloomberg. V číslech ale například nejsou zahrnuty tři miliardy dolarů pomoci od USA, ani pomoc z ČR.
Finanční pomoc posílá Ukrajině v době ruské invaze na její území řada států i světových finančních institucí. Zatím nejvíce kyjevská vláda získala z prodeje válečných dluhopisů, celkem 1,53 miliardy dolarů. Mezi největšími přispěvateli jsou i Mezinárodní měnový fond, Světová banka, Evropská unie, Evropská investiční banka či Francie a Kanada. Druhou největší částku z celkových 7,53 miliardy dolarů uvolnila ukrajinská centrální banka, uvedla agentura Bloomberg.
Zdroje financování Ukrajiny v době ruské invaze (v miliardách dolarů):
Válečné dluhopisy | 1,53 |
Mezinárodní měnový fond | 1,40 |
ukrajinská centrální banka | 1,37 |
Světová banka | 1,00 |
EU | 0,79 |
Evropská investiční banka | 0,70 |
Francie | 0,33 |
Kanada | 0,24 |
Itálie | 0,12 |
Švédsko | 0,05 |
celkem | 7,53 |
zdroj: ukrajinské ministerstvo financí, Bloomberg
Ukrajina i kvůli výnosnosti dluhopisů jedná s Evropskou unií a USA o vytvoření takzvaného mírového dluhopisu pro drobné investory, který má pomoci financovat válečné úsilí a rekonstrukci. Evropská komise podle osoby obeznámené s diskusemi nabídla radu a roli prostředníka s národními orgány v unii, který by dohlížel a schvaloval prodej nových dluhopisů. Představitelé EU a Ukrajiny o této záležitosti jednali, uvedl Bloomberg s odkazem na svůj zdroj.
Otázka válečných reparací se brzy dostane na scénu. Válka není u konce, ale Ukrajina sčítá škody. Bude z toho velká právní bitva.Rusko může za válku tvrdě zaplatit v reparacích. Ukrajina má šanci na biliony korun
Money
Podobně v USA mluvil Kyjev s Komisí pro cenné papíry a burzu (SEC), podle zdroje obeznámeného se situací, který hovořil pod podmínkou anonymity, protože diskuse nejsou veřejné. Ukrajinská vláda je podle něj zastoupena mezinárodní právnickou firmou v USA s cílem vytvořit nabídku dluhopisů registrovaných SEC.
Šance pro drobné investory
Místní aukce válečných dluhopisů pomohly Ukrajině získat ekvivalent 1,5 miliardy dolarů od začátku invaze 24. února, která vyvolala vlnu mezinárodní podpory pro Kyjev a řadu sankcí proti Rusku. Vzhledem k tomu, že ukrajinská ekonomika se má letos propadnout až o polovinu, její finanční šéfové se snaží otevřít prodej dluhopisů širší skupině investorů, nejen těm institucionálním.
S krutým odhadem přišlo ministerstvo hospodářství Ukrajiny, které zároveň uvedlo, že za první čtvrtletí ukrajinská ekonomika propadla o 16 procent. Stát vedený prezidentem Volodymyrem Zelenským chystá programy na podporu vybraných sektorů, zejména těch klíčových pro fungování armády. Již dříve prezident ohlásil částečnou ekonomickou reformu, například zrušení daně z přidané hodnoty.Ukrajinu čeká šílená recese. Hospodářství jí propadne o 40 procent
Money
Ukrajina uvedla, že na obnovu bude potřebovat nejméně půl bilionu dolarů a ztráty z nepřátelských akcí již jdou do desítek miliard dolarů. Celková finanční podpora dosud přislíbená Ukrajině, s výjimkou humanitární a vojenské pomoci, minulý měsíc přesáhla 10 miliard dolarů.
Německý kancléř Olaf Scholz tento týden řekl, že bude pracovat během svého národního předsednictví v G7 na tom, aby pomohl Ukrajině zajistit pomoc ve výši 50 miliard eur (1,2 bilionu korun), o kterou požádala.
Česko zatím podle dostupných údajů ministerstva obrany poskytlo vojenský materiál a zbraně za zhruba 1,1 miliardy korun.
Tři miliardy dolarů od USA
V číslech Bloombergu není zahrnuta pomoc od Spojených států. USA 21. dubna oznámily, že poskytnou Ukrajině další přímou pomoc ve výši 500 milionů dolarů (asi 11 miliard korun) na nezbytné vládní operace.
Až polovina letošní sklizně na Ukrajině, která patří s Ruskem k hlavním světovým producentům obilí, by mohla být zničena válkou. Důvodem je nejen aktuální ruská invaze na Ukrajinu, ale i nedostatek hnojiv a paliva pro zemědělské stroje bránící výsadbě. To vše přispěje k většímu nedostatku zemědělských plodin ve světě a vyšší ceně potravin, která už nyní rapidně roste, uvedla agentura Bloomberg.Zaminovaná pole a nedostatek hnojiv a paliva sníží sklizeň na Ukrajině o polovinu, ceny potravin dál porostou
Money
K tomu z USA na Ukrajinu zamíří další balík vojenské pomoci v hodnotě 800 milionů dolarů (asi 18 miliard korun). Pomoc je podle Bílého domu určena pro „frontové linie svobody" a zahrnuje munici, dělostřelecké zbraně či taktické drony. Celková hodnota americké vojenské pomoci Ukrajině od doby, kdy ji Rusko v únoru napadlo, tak nyní přesahuje tři miliardy dolarů (67 miliard korun).
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.