Z krachu FTX profitují konkurzní právníci. Na problémech kryptoburz vydělají miliardy

Z propadu digitálních aktiv a problémů kryptoburz, které vyvolal krach společnosti FTX, profitují konkurzní právníci, napsala agentura Reuters. Podle odborníků mohou velké advokátní kanceláře, které poskytují poradenství firmám v potížích, při dlouhotrvajícím bankrotu získat na právních poplatcích i přes 100 milionů dolarů (přes 2,3 miliardy korun).
Bitcoin se propadl o 65 procent
„Musíte zaplatit hrobníka,“ konstatoval Adam Levitin, který se na Georgetownské univerzitě zabývá konkurzním právem. „Jsou to komplikované případy se spoustou nových otázek, a tak nepřekvapí, když budou vyžadovat velké zapojení právníků,“ dodal.
Největší kryptoměna bitcoin se letos propadla o zhruba 65 procent, což se odrazilo i na ostatních digitálních aktivech. Krach kryptoburzy FTX, který způsobila především absence regulačního dohledu a standardní firemní kontroly, vyvolal otřesy v celém odvětví. Tento týden požádala o bankrotovou ochranu půjčovna kryptoměn BlockFi.
Tu zastupuje americká právní kancelář Kirkland & Ellis, která je také hlavním právním zástupcem dalších dvou společností z odvětví, Celsius Network a Voyager Digital. Obě vyhlásily úpadek na začátku letošního roku.
V úterý 22. listopadu 2022 se koná neformální meetup InvestNight 2022. Je určen pro ty, kteří přemýšlejí, kam v době vysoké inflace uložit své úspory, chtějí si o investování promluvit a dozvědět se nejaktuálnější informace od odborníků z oboru. Na akci vystoupí zástupci společností, které jsou špičkami v oblastech investování do akcií, dluhopisů, ale i kryptoměn a dalších alternativních investičních artiklů.
Akcie, dluhopisy, kryptoměny? Kam s volnými penězi poradí investiční experti
Money
Právníci si účtují 46 tisíc za hodinu
Kirkland & Ellis má jedny z nejvyšších sazeb v oboru a podle soudních dokumentů si za práci svých partnerů na případech Celsius a Voyager účtuje až 1995 dolarů (přes 46 tisíc) za hodinu. Sazby právních kanceláří se obvykle nezveřejňují, ale v případech úpadku musí právníci zkrachovalé firmě své taxy podrobně popsat a požádat soudce o schválení odměn. Právníci jsou placeni z majetku konkurzní podstaty a podle odborníků soudci jen zřídka požadují výrazné snížení odměn za odborné služby.
Mezi velké případy kanceláře Kirkland & Ellis z poslední doby patří úpadek poskytovatele satelitních služeb Intelsat. Firma si vyúčtovala přes 87 tisíc hodin práce a dostala více než 83 milionů dolarů.
Kryptoburzu FTX v konkurzním řízení zastupuje firma Sullivan & Cromwell. Ta zatím nezveřejnila své sazby, ale v případu z roku 2021, který se týkal společnosti Kumtor Gold, si partneři firmy účtovali až 1825 dolarů za hodinu. Sullivan & Cromwell rovněž zastupuje obchodní společnost Alameda Research, kterou založil zakladatel FTX Sam Bankman-Fried.
Právní kanceláří s dosud zveřejněnou nejvyšší maximální hodinovou sazbou je Latham & Watkins, která radí společnostem Celsius a Three Arrows Capital. Její nejvyšší sazba činí podle soudních dokumentů 2075 dolarů za hodinu.
Pro trh kryptoměn může pád burzy FTX představovat stejný okamžik jako pro svět tradičních investic krach Lehman Brothers. Může dojít ke zhroucení celého systému připomínajícího pověstný domeček z karet. Kdo přežije a u koho je krach již téměř nevyhnutelný?
PŘEHLEDNĚ: Masakr na kryptotrzích pokračuje. Hrozí krachy velkých hráčů
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.