Začátek roku investicím přál. Češi drží v podílových fondech 780 miliard

Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v prvním čtvrtletí 2023 vzrostl o 29 miliard na 780 miliard korun. Uvedla to Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Loni vzrostla hodnota majetku ve fondech o 44 miliard na 751,5 miliardy korun.
„Na tomto růstu se podílel jak příznivý vývoj na finančních trzích, tak i příliv nových investic,“ uvedla výkonná ředitelka AKAT Jana Brodani.
Česká národní banka ponechala sazby na úrovni sedmi procent. Podle členů rady tak zatím nehrozí utrhnutí mzdově-inflační spirály, ale inflace zatím neklesá dostatečně razantně, aby bylo možné sazby snížit. „Rozhodnutí to je očekávané. Cokoli jiného by vyvolávalo víc otázek než odpovědí,“ myslí si bývalý člen rady České národní banky Lubomír Lízal.
Lubomír Lízal: Sedmiprocentní sazby zůstanou déle, než si dnes všichni myslí
Money
„Začátek roku 2023 investicím vyloženě přál, když drtivá většina tříd aktiv zaznamenala cenový růst a částečně kompenzovala korekce z minulého roku,“ doplnil předseda asociace Martin Řezáč.
Na trhu zavládla pozitivní nálada
Víra v postupný pokles inflace a jen mírný pokles tempa růstu korporátních zisků vedly podle něj k pozitivní náladě na trhu. Krátkodobé korunové státní dluhopisy pak svými výnosy do splatnosti a repo sazba na úrovni sedni procent přilákaly vysoké objemy investic do dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu, dodal.
Z toho hodnota majetku v zahraničních fondech poklesla o 12 miliard korun, domácí fondy zaznamenaly nárůst o 40 miliard korun. Největší nárůst majetku vykázaly dluhopisové fondy, a to o 23 miliard korun, následovaly fondy peněžního trhu s nárůstem pět miliard a fondy smíšenými a peněžního trhu, které dohromady stouply o tři miliardy korun. Kvartální pokles naopak měly akciové fondy o dvě miliardy korun a strukturované fondy o miliardu korun.
Čeští developeři se ani v nedávných dobách hojnosti nepouštěli do masivní výstavby, což je dnes ušetřilo řady problémů. „Největší stavitelé bytů byli opatrní a jejich zásoba nových volných bytů není vysoká,“ říká Boris Tomčiak ze společnosti Finlord. „I to je důvod, proč ceny novostaveb rostou,“ dodává. Podle Tomčiaka se díky rostoucím příjmům domácností brzy obnoví zájem o nemovitosti. Vysokým úrokům hypoték navzdory.
Boris Tomčiak: Českým realitním fondům propadnou výnosy. Katastrofa jako v USA to ale není
Reality
V březnu však podle Řezáče byla metodická změna v reportingu AKAT, jejíž dopadem je snížení celkového objemu investic do domácích a zahraničních fondů o celkem 25 miliard korun, bez které by výrazněji narostla hodnota majetku ve fondech, a to i těch akciových.
TOP 5 zprostředkovatelů
Nejvíce peněz bylo koncem března ve smíšených fondech (245,1 miliardy korun), dluhopisových fondech (257,4 miliardy korun) a akciových fondech (184,7 miliardy korun).
Celkem 90 procent objemu majetku je drží fyzické osoby, deset procent vlastní právnické osoby. Mezi pětici největších zprostředkovatelů fondů kolektivního investování v ČR patří Česká spořitelna s 200,58 miliardy korun, ČSOB se 198,85 miliardy korun, Komerční banka se 97,85 miliardy korun, Conseq Investment Management se 69,7 miliardy korun a Raiffeisenbank se 44,394 miliardy korun.
Debata, zda při alokaci kapitálu využívat aktivní nebo pasivní správu aktiv, se vede již řadu let. Pro každého investora bude odpověď na tuto otázku jiná, míní analytik J&T Jakub Kudýn. Není žádné univerzální řešení, které by vyhovovalo všem, a každý z těchto přístupů má své klady a zápory, dodává.
Aktivní vs. pasivní investování: Jak alokují kapitál velcí hráči, popisuje analytik
Názory
Tuzemské domácnosti pokračovaly v investování do fondů i během loňského roku. Růst táhnou fondy pro nejbohatší.
Češi loni rekordně investovali. Ve fondech mají přes 750 miliard
Money
Růst sazeb byl blíž než doposud. Tři ze sedmi členů rady byli pro zvýšení o 0,25 procentního bodu. Guvernér ČNB Aleš Michl výrazně zostřil rétoriku a naznačil, že centrální banka může zvýšit sazby už na příštím zasedání, pokud inflace nebude klesat dostatečně rychle.
Michl: Sazby můžeme zvýšit už v červnu. Vývoj ekonomiky se lepší
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.