Zadržování dividend končí. ČNB ale bankám radí vyčkat
Česká národní banka již nebude bankám plošně omezovat výplatu dividend za letošní rok. Doporučuje však zvažovat další výplatu až po oznámení hospodářských výsledků za rok 2021.
ČNB omezovala výplatu dividend ze zisků let 2019 a 2020 jako součást protikrizových opatření. Měla zmírnit negativní dopad rozsáhlých uzávěr ekonomiky během pandemie do hospodaření bank a udržet jejich kapitálové vybavení pro zachování stability bankovního sektoru.
Centrální banka v souvislosti s tím také oznámila, že dokončila hodnocení kapitálové situace jednotlivých bank a souhrnná výše dividend může činit přibližně 15 procent zisku bankovního sektoru za roky 2019 a 2020. V roce 2019 banky v Česku vykázaly souhrnný čistý zisk rekordních 90,9 miliardy korun a o rok později 47,51 miliardy korun.
Vzorec pro výpočet výplaty dividend za minulé dva roky sdělila ČNB bankám v březnu 2021. Maximální výše dividend byla podle tohoto rámce stanovena na základě čtyř ukazatelů.
My jsme součástí skupiny zemí, kde rodiny mají významná finanční aktiva v bankách. Tudíž je inflace poškozuje víc. Zatímco v anglosaském světě má rodina především na krku úvěry, proto jim současná situace pomáhá. Nemohou se krizí prošetřit, potřebují neztratit práci a vydělávat. Jinak tu hypotéku nesplatí, vysvětluje v rozhovoru pro newstream.cz hlavní ekonom skupiny Generali CEE Holding a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, proč je ve střední Evropě vyšší averze k inflaci. Exguvernér Singer: České rodiny oproti anglosaským inflace poškozuje víc
Money
Pojistka v případě zhoršení pandemie
ČNB zároveň informovala, že návrhy na rozdělení zisku bude opět posuzovat standardním dohledovým procesem. „ČNB očekává, že banky budou i nadále přistupovat k distribuci zisků konzervativně s cílem udržet bezpečnou úroveň svého kapitálového vybavení. Současně bankám doporučila, aby další výplaty dividend zvažovaly až poté, kdy budou mít k dispozici konečné hospodářské výsledky za rok 2021 a budou znát i dopady pandemie v podzimních a zimních měsících,” uvedla centrální banka.
Srpnová inflace vyrazila dech všem, koruna zpevňuje na nejsilnější úroveň od propuknutí pandemie.Lukáš Kovanda: Česko zažívá inflační šok, růst cen může zrychlit až k pěti procentům
Názory
„Trh s určitou formou uvolnění počítal, jelikož k obdobnému kroku se již odhodlala Evropská centrální banka,” řekl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. I tak jde podle něj pro pozitivní zprávu, která zafunguje pro bankovní tituly jako růstový katalyzátor. Řada investorů nakupuje akcie finančních domů právě kvůli dividendám, dodal.
Naopak Patrik Štefek z Wood & Company soudí, že oznámení ČNB nebude mít na akcie bank na pražské burze větší vliv. „Jde o očekávaný krok, který navíc doprovází doporučení, aby první dividenda byla vyplacená až ze zisku roku 2021. Tím tak ČNB nechává prostor pro případ, že se situace kolem nemoci covid-19 opět zhorší,” podotkl. České banky jsou podle něj dobře kapitalizované. „Věřím, že právě tuto situaci ČNB zohlednila do svého dnešního rozhodnutí,” doplnil analytik společnosti 4fin Vojtěch Duffek.
Největší banky působící v ČR mají zahraniční vlastníky. Například ČSOB vlastní belgická KBC Bank, Českou spořitelnu rakouská Erste a Komerční banku francouzská Société Générale.
Pozoruhodná kauza se v minulých dnech rozpoutala kolem Credit Suisse a čínského umělce, disidenta a aktivisty Aj Wej-weje. Banka totiž hodlá zrušit účet jeho nadace založené na podporu umění a lidských práv ve Švýcarsku. Odůvodnění? Aktivista má v Číně zápis v „rejstříku trestů“. Jenže nic takového není pravda.Credit Suisse ruší účet Aj Wej-wejovi. Posluhuje Pekingu, tvrdí slavný umělec
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.