Zájem Čechů o hypotéky neupadá. Půjčují si dokonce vyšší částky než loni
Zájem o hypotéky neutichl ani v prvních měsících letošního roku. Navzdory vyšším úrokům a rekordním cenám nemovitostí si ji plánuje vzít kolem 13 procent populace. Z úvěru na bydlení chtějí nejčastěji financovat vlastní bydlení.
I když se loňský rekord nekoná, zájem o hypotéky neutichá. Objem poskytnutých hypoték v prvním kvartále letošního roku spadl dvouciferným tempem, nadále je ale poměrně silný, vyplývá to ze společného průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos.
„Pokles je koncentrován zejména v refinancovaných úvěrech. Objem skutečně nových hypoték byl za první čtvrtletí 2022 meziročně nižší jen o devět procent,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Byty ve velkých českých městech v letošním prvním čtvrtletí dále zdražily. Souvisí to s jejich nedostatkem i rostoucí inflací. Například v Brně stouply ceny bytů meziročně o pětinu na více než 100.000 korun za metr čtvereční. Dohání tak Prahu, kde se ceny zvyšují pomaleji než v krajských městech. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů.Brno dotahuje Prahu v cenách bytů. Metr čtvereční tam stojí přes 100 tisíc, ukazuje analýza
Money
Loňský rekordní hypoteční rok se nekoná
V loňském roce poskytly banky a stavební spořitelny poskytly úvěry na bydlení 541 miliard korun včetně refinancování a refixací, v případě skutečně nových hypoték (bez refinancování a refixací) to bylo rekordních 379 miliard. Oproti roku 2020 to je meziroční nárůst o 70 procent. Podíl refinancovaných úvěrů v březnu tvořil 16 procent, v březnu minulého roku to však bylo podstatně vyšší číslo, a to přes 37 procent.
Oproti loňskému roku, ale roste průměrná částka, kterou si letos Češi půjčují. Platí přitom, že čím mladší žadatel, tím více peněz si plánuje půjčit. Nejvíc, a to pět až šest milionů korun, by si chtěli půjčit mladí lidé do 26 let. Kategorie do tří milionů korun se nejčastěji týká lidí mezi 27 a 35 lety. Půjčku do jednoho milionu pak zvažují hlavně lidé nad 54 let.
Investice do nemovitosti patří k tradičním obranám proti velké inflaci. Alespoň to platilo do současné krizové doby. Nyní však tyto poučky platit přestávají a ochranu před inflací byty a domy rozhodně nenabízejí, ukazují data UniCredit Bank, která dlouhodobě sleduje výnosnost investic do nemovitostí. Byty nekupujte, nemá to cenu, ukazují data bank. Výnos se blíží nule
Money
Hypotéku si lidé nejčastěji pořizují k financování vlastního bydlení. S velkým odstupem pak následují rekonstrukce domácnosti nebo investiční nemovitosti. Roste zájem o hypotéky s delší splatností, ale také kratší fixací.
„Pro průměrnou loňskou výši hypotéky 3,4 milionu korun činí rozdíl v měsíční splátce při splatnosti 20 či 30 let zhruba čtyři tisíce korun, je tak logické, že s rychlým růstem úrokových se zvyšuje zájem domácností o prodlužování délky splatnosti hypotéky. Ta by však dle doporučení centrální banky neměla přesahovat délku ekonomické aktivity žadatele o hypotéku, obvykle 30 let,“ doplňuje Jakub Seidler.
Nejčastější fixace úrokové sazby je pět let. Následuje fixace tříletá a desetiletá.
Problémů z Evropy se bojí i američtí správci aktiv - krize se přenese jako ta finanční z roku 2008. Kontinent doplácí na stagflaci i blízkost válečnému konfliktu. Šéfové fondů mění strategii, chystají se na špatné časy
Money
Skupina PPF rok po smrti svého zakladatele Petra Kellnera podle některých expertů pomalu opouští východní trhy, soustředit se chce na Evropu a Spojené státy. Dědické řízení stále běží, správcem pozůstalosti je vdova Renáta Kellnerová. Oficiální akce k výročí se konat nebudou, zaměstnanci si jej podle vyjádření zdrojů z PPF připomenou v práci.Rok po Kellnerově smrti: PPF opouští turbulentní východní trhy a míří na klidnější západní, míní ekonomové
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.