Zájem o hypotéky klesl. Růst úroků se zastaví v půlce roku

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry za 30,3 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o pět miliard, ale meziročně téměř o polovinu méně. Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v březnu vzrostla z únorových 3,84 na 4,15 procenta.
Z březnových hypoték tvořily čistě nové úvěry přes 25 miliard korun, refinancované úvěry pak téměř pět miliard korun. Objem i počet hypoték v březnu proti předešlému měsíci vzrostl o pětinu. Ve srovnání se silným březnem minulého roku jde však téměř o 50procentní propad, a to z pohledu počtu i objemu poskytnutých hypoték. Meziroční propad tak dál zesílil z únorových 30 procent, a to navzdory skutečnosti, že očekávané zpřísnění úvěrových limitů České národní banky od dubna přineslo i určité předzásobení a vyšší zájem domácností o vyřízení hypotéky v průběhu března.
„Meziroční pokles objemu prodaných hypotečních úvěrů v zásadě odpovídá našemu očekávání. Při takto rychle rostoucích úrokových sazbách jde o poměrně slušný výsledek,“ uvedl manažer pro hypotéky v Komerční bance Ondřej Šuchman.
Někteří klienti uspíšili rozhodnutí vzít si hypotéku a narychlo podepisovali smlouvy v posledním březnovém týdnu, dodal s poukazem na zpřísněná pravidla pro žadatele o úvěr ze strany ČNB.
Cena nemovitostí v Česku nepoklesne, i když by se to kvůli aktuálnímu stavu - nižší poptávce - dalo očekávat. Není z čeho brát. „Nové byty se staví méně, než by bylo třeba. Hlavně je ale slabý trh se staršími byty, který by měl tvořit základ trhu,“ říká v rozhovoru Jiří Pácal, ředitel realitní společnosti Central Europe Holding.
Trh se staršími byty v Česku zamrzl. Kdo nemusí, ten neprodává, říká expert
Leaders
Hypoteční sazby rostou dle očekávání ekonomů
Růst sazeb podle očekávání pokračuje a průměrná hypoteční sazba se v březnu dostala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2011. Stejně jako v předchozích měsících však ještě zachycuje uzavřené smlouvy, které byly rozjednány s klienty v dřívějších měsících, kdy byly úrokové sazby mírně nižší. Proto je průměrná sazba u nově uzavřených smluv stále pod nabídkovými sazbami hypoték. Ty se v současnosti pohybují ve velmi širokém rozmezí od 4,5 do šesti procent v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky.
Cena dlouhodobých peněz silně vzrostla a v půlce dubna atakuje pětiprocentní hranici. „Žadatel o novou hypotéku proto jinou sazbu než kolem pěti procent nemůže očekávat. Naplní-li se očekávaný scénář, sazby hypoték se do poloviny roku ustálí mezi 5,5 až 6,0 procenta,“ upozornil ředitel produktového managementu Raiffeisen stavební spořitelny Michal Noha.
Ceny chat a chalup se v posledních dvou letech, kdy Česko zasáhla epidemie covidu-19, ve všech krajích v průměru zdvojnásobily. Letos realitní makléři očekávají stagnaci nebo jenom mírný růst cen rekreačních nemovitostí ovlivněný inflací.
Chata za cenu menšího bytu v Praze? Realita, za covidu ceny vyskočily na dvojnásobek
Enjoy
Úrokové sazby delších splatností se pohybují na nejvyšší úrovni od roku 2008, u kratších splatností jsou nejvyšší za poslední dvě dekády. Tento vývoj znamená další tlak na zvyšování hypotečních sazeb, které se letos patrně postupně přiblíží až k šestiprocentní hranici, doplnil hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.
S očekávaným růstem sazeb se zvyšuje i měsíční splátka úvěrů. Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o 1600 až 2000 akorun. Ve srovnání s dvouprocentní sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, by pětiprocentní sazba znamenala růst měsíční splátky u průměrné hypotéky o pět až šest tisíc korun měsíčně.
Meziroční propad tak dál zesílil z únorových 30 procent. A to navzdory skutečnosti, že očekávané zpřísnění úvěrových limitů České národní banky od dubna přineslo i určité předzásobení a vyšší zájem domácností o vyřízení hypotéky v průběhu března.
„V minulých letech bylo takřka nemožné snížit cenu nemovitosti vyjednáváním. Zájemců o koupi bylo příliš mnoho, takže spíše docházelo k navyšování ceny v průběhu prodeje. Nyní se situace na trhu mění. Drahé hypotéky snižují poptávku po nemovitostech, takže je opět možné vyjednat si příznivější cenu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Štěpán Křeček: Drahé hypotéky mohou zlevnit nemovitosti
Názory
Vítězi tendru na dodávky jaderného paliva do Temelína jsou americká Westinghouse a francouzská Framatome, oznámil ČEZ.
Palivo do Temelína budou místo Rusů dodávat Američané a Francouzi
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.