Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Zamrazilová: Lednová inflace bude pod 3 procenty

Zamrazilová: Lednová inflace bude pod 3 procenty
ČNB, užito se svolením
 ČTK

Prosincová inflace, kdy ceny meziročně vzrostly o tři procenta a meziměsíčně klesly o 0,3 procenta, byla příjemným překvapením. Pokud se nestane něco extrémního, v lednu se tempo růstu spotřebitelských cen vrátí pod tři procenta, řekla v pondělí novinářům viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová.

Reklama

Podle Zamrazilové se tím zvyšuje pravděpodobnost, že uvolňování měnové politiky bude moct začátkem letošního roku pokračovat. Zamrazilová také uvítala ohlášené zveřejňování předběžného údaje o inflaci, které chystá Český statistický úřad (ČSÚ), podle ní pomůže s rozhodováním bankovní rady.

„Když vidím, kde se pohybuje statistická základna pro rok 2025, tak se domnívám, že lednové číslo (inflace) bude s vysokou pravděpodobností začínat dvojkou a nikoli trojkou. Ruku v ruce s tím se zvyšuje i pravděpodobnost, že uvolňování měnové politiky bude moct na začátku letošního roku pokračovat,“ řekla Zamrazilová. Bankovní rada ČNB v prosinci uvolňování měnové politiky po roce přerušila, když základní úrokovou sazbu ponechala na čtyřech procentech.

Dražší potraviny i bydlení. Inflace v Česku zrychlila na tři procenta

Dražší potraviny i bydlení. Inflace v Česku zrychlila na tři procenta

Spotřebitelské ceny v Česku v prosinci meziročně stouply o rovná tři procenta, inflace tak zrychlila z listopadových 2,8 procenta. Ceny pro spotřebitele se zvýšily nejvýrazněji od prosince 2023. Vliv na to měly ceny potravin a bydlení. Meziměsíčně ceny klesly o 0,3 procenta. Za celý loňský rok průměrná míra inflace činila 2,4 procenta, což bylo nejméně za šest let. V roce 2023 byla průměrná inflace 10,7 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Ten také představil výsledky maloobchodních tržeb a zahraničního obchodu.

Přečíst článek

Zamrazilová také očekává, že by se v letošním roce mohlo snížit tempo růstu cen služeb, které loni dosáhlo 5,1 procenta při celkové inflaci 2,4 procenta. „Pravděpodobně byl v roce 2024 i nějaký efekt DPH, který by měl postupně vymizet,“ upozornila na to, že se loni změnily sazby daně z přidané hodnoty i rozdělení položek mezi jednotlivými sazbami.

Reklama

Viceguvernérka ČNB také uvítala zveřejňování předběžného údaje o inflaci, který začne ČSÚ uveřejňovat v únoru. Podle ní je aktuální vývoj spotřebitelských cen důležitá informace při rozhodování bankovní rady, a to zejména na únorovém jednání, kdy jsou velké nejistoty ohledně změn ceníků na počátku roku.

Předseda ČSÚ Marek Rojíček v pondělí oznámil, že předběžný údaj o inflaci budou statistici publikovat vždy zhruba pět dní před konečnými údaji o vývoji spotřebitelských cen. Konečné číslo inflace by se podle něj mělo od předběžného údaje lišit nanejvýš o 0,1 procentního bodu. ČSÚ publikací předběžného údaje reaguje na dlouhodobou poptávku po urychlení dat o inflaci, která přicházela mimo jiné z ČNB, podotkl Rojíček.

Předseda ČSÚ ale zároveň upozornil, že by předběžné údaje o inflaci neměly sloužit jako základ pro valorizace nebo pro inflační doložky smluv, a to právě kvůli tomu, že bude možné ho revidovat. Konečné údaje o inflaci ČSÚ neupravuje.

Mojmír Hampl

Mojmír Hampl: Evropa se z hlediska svého významu zmenšuje. Největší problém je dekarbonizace

Evropa ztrácí, říká Mojmír Hampl, bývalý viceguvernér ČNB a současný šéf Národní rozpočtové rady, která sleduje útraty státu. „Evropa se z hlediska svého světového významu zmenšuje,“ říká Hampl. Zatím se neprobudila, a nezjistila, že se směr vývoje dramaticky změnil.

Přečíst článek

Zveřejňování předběžného údaje o inflaci vítají i analytici. „Předběžné odhady inflace poskytnou bankovní radě ČNB aktuálnější informace, což pomůže při jejich rozhodování. Obzvlášť v době výkyvů a zvýšené inflace,“ řekl hlavní ekonom XTB Pavel Peterka. Podle něj tak bude pro únorové jednání bankovní rady o sazbách důležitější předběžný údaj o lednovém vývoji cen než dnes zveřejněné údaje za prosinec.

„Předběžný odhad indexu je za mě dobrý krok. Pokud máme něco, co nám říká dříve, jak na tom je trh a kam se index posunul, je to určitě správný směr. Uvidíme, jak v praxi bude vypadat předběžné a finální číslo a o kolik se budou lišit. Pokud by rozdíl byl výrazný, nebude to mít kýžený efekt,“ doplnil analytik Bidli Daniel Horňák.

Guvernér České národní banky Aleš Michl

Michl: Letošek bude v ČR rokem nízké inflace a finanční stability

Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl očekává, že letošek bude pro ČR rokem nízké inflace a finanční stability. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedl, že inflace bude kolem 2,5 procenta a tuzemská ekonomika podle prognóz poroste kolem dvou procent, růst bude ale založen na spotřebě. Michl by raději viděl, kdyby hospodářství rostlo díky investicím. Vývoji by podle něj pomohl i vyrovnaný státní rozpočet.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme