Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zapomeňte na zlato a diamanty. Dneska se krade hlavně botox a kuřecí křidýlka

kuřecí křidélka
ČTK
Stanislav Šulc

Jedenáct tisíc kusů kuřecích křidýlek v hodnotě 1,5 milionu dolarů. Botox v hodnotě 50 tisíc dolarů. Nebo 57 melounů. To jsou jen některé z nejpodivnějších krádeží, které v uplynulých měsících řešily policejní složky po celém světě. Výběr z nich přineslo zvláštní „zlodějské“ vydání magazínu Bloomberg Businessweek.

Svět se mění a zloději s ním. Dříve patřily k nejzajímavějším krádežím ty, v nichž figurovaly nejluxusnější šperky či luxusní sběratelské předměty, zejména obrazy nebo legendární Fabergého vejce. V současnosti však zloději cílí i na poněkud nečekané předměty. Ty nejpodivnější krádeže uplynulého roku představil magazín Bloomberg Businessweek ve svém speciálním vydání věnovaném loupežím.

„Proč nudně vykrádat banku, když se můžete stát pirátským králem deseťáků? Proč být jenom dalším zlodějem Fabergého vejce, když můžete být největším světovým zlodějem kinder vajíček?“ ptá se s nadsázkou Jeremy Keehn z Bloomberg Businessweek. Odkazuje tím na dvojici z nejpodivnějších krádeží poslední doby.

První se odehrála ve Philadelphii, kde desítka mužů přepadla vůz místní mincovny a ukradli dva miliony nových mincí. Tedy přesněji desetníků. Druhá krádež se odehrála v Telfordu ve Velké Británii a jeden muž se přiznal ke krádeži zhruba 200 tisíc čokoládových vajíček v hodnotě
přesahující 54 tisíc dolarů.

Inflace a černý trh s léky

Seznam pikantních zlodějin z posledních měsíců naznačuje, že brutální inflace zejména na primárních potravinách vede spotřebitele k zoufalým činům případně organizované skupiny ke krádežím jídla či léčiv a lékařských prostředků za účelem jejich dalšího prodeje na černém
trhu. Na Jamajce se tak například ztratil kamion plný obyčejného oleje na vaření, v Illinois v místních školách došlo ke krádeži 11 tisíc kuřecích křídel, které byly později přeprodány na černém trhu. Škoda byla vyčíslena na 1,5 milionu dolarů.

V Ontariu zase došlo ke krádežím zubních past v hodnotě 250 tisíc dolarů. Ve Španělsku zmizelo 17,5 tuny oliv, za což byla zatčena organizovaná skupina 16 osob ze šesti farm. A hned ze šesti států USA bylo jednou skupinou ukradeno zmražené hovězí v celkové hodnotě 9 milionů dolarů. Zvláštní kategorií pak jsou právě léky a další lékařské potřeby. V Austrálii například došlo ke krádeži botoxových injekcí a dalších kosmetických látek v hodnotě 50 tisíc dolarů. Zlodějka se k činu přiznala. Doslova šok způsobila krádež, k níž došlo v Německém Olfenu. Při ní se totiž ztratilo 60 kontejnerů býčího spermatu, které bylo zmraženo na minus 196 stupňů Celsia.

Kriminalita roste i v Česku

Kriminalita v posledních měsících ve světě roste navzdory posilujícím bezpečnostním opatřením a technologickému pokroku. Důvodem je zejména tíživá ekonomická situace stále větší části populace, ale také zvýšená migrace. To se projevuje také v České republice. „V roce 2022 bylo na území České republiky registrováno 181 991 trestných činů. Oproti roku 2021 došlo k nárůstu o 28 758 skutků, což je v procentuálním vyjádření o 18,8 % více,“ uvedla

Policie ČR ve své každoroční statistice kriminality na českém území. Majetková kriminalita přitom rostla více než průměr. „Meziroční opětovný markantní nárůst registrované majetkové kriminality o 29,2 procenta lze vysvětlit předloňským omezením pohybu osob, uzavřením obchodů, pobytem v domácnosti apod., a to zejména v období leden až duben 2021. Majetkovými trestnými činy s nejvyšším nárůstem v roce 2022 jsou neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ dodala Policie ČR.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Guvernér České národní banky Aleš Michl

Guvernér ČNB Michl: Skladbu rezerv nyní měníme tak, aby v budoucnu přinášely desítky miliard korun

Přečíst článek
Doporučujeme