Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Zásilka z Číny za stovku zdraží asi už za týden až na tři stovky

drobné zásilky
iStock
Lukáš Kovanda

Do praxe má k 1. říjnu vstoupit zrušení osvobození od DPH u drobných zásilek ze zemí mimo EU.

Reklama

Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podle všeho podraží již zhruba za týden, k 1. říjnu. Nově už totiž nebudou podléhat osvobození od daně z přidané hodnoty (DPH). Novelu zákona o DPH, která tuto změnu zavádí, již definitivně schválil parlament i ji podepsal prezident.

Čechům tak odtikávají poslední dny, aby si bezpečně objednali drobné zboží z čínských e-shopů. Vlastně už může být pozdě. Čínské zboží totiž do Evropy, ke konečnému zákazníkovi často putuje mnohé déle než týden.  

Pokud si člověk v ČR objedná ochranný kryt na mobil z čínského e-shopu za 2,50 amerického dolaru, vyjde jej dnes, při kursu zhruba 21,50 korun za dolar, na necelých 54 korun. Poštovné v takovém případě činí 45 korun. Celkem tak člověk platí necelou stovku. 

Poté, co novela o DPH, vstoupí v platnost, pokud předpokládáme, že kurs setrvá na úrovni 21,50 korun za dolar a neměnná zůstane i cena krytu – už ale zaplatí více. Zásilka totiž bude podléhat nově nejen 21procentní DPH, ale také se na ni bude vztahovat povinnost celní deklarace.  

Reklama

Čína, ilustrační foto

Čínský internet dostane pravidla, o kterých se Západu ani nesnilo

Regulace algoritmů se dotkne největších čínských internetových společností, jako jsou Bytedance (provozovatel sociální sítě TikTok), Tencent nebo Kuaishou Technology, uvádí agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Vyřídit si celní deklaraci bude moci objednávatel zásilky sám, prostřednictvím webu Celní správy, bude s tím však spojena nemalá administrativa. Pokud se nechá zastupovat v procesu celní deklarace Českou poštou a součinně jí poskytne zmocnění a všechna potřebná data, zaplatí necelou stokorunu. Pokud potřebná data součinně neposkytne, Česká pošta od něj za celní deklaraci inkasuje 150 korun. Teprve z výsledné částky se pak počítá DPH. 

Takže pokud se člověk nechá zastupovat Českou poštou a součinně jí potřebná data a zmocnění poskytne, zaplatí za zásilku dvakrát necelou stokorunu, přičemž ze součtu těchto dvou čísel, zhruba 200 korun, se počítá DPH, jež se k součtu přičte. DPH ze 200 korun činí 42 korun, takže zákazník ve finále zaplatí 242 korun. Tedy o zhruba 140 korun více než nyní. Těchto 140 korun zaplatí při převzetí zásilky.    

Pokud se člověk nechá zastupovat Českou poštou, avšak data jí součinně neposkytne, zaplatí za zásilku necelou stokorunu jako doposud a navíc ještě 150 korun, přičemž ze součtu těchto dvou čísel, zhruba 250 korun, se počítá DPH, jež se k součtu přičte. DPH ze 250 korun činí 53 korun, takže zákazník ve finále zaplatí přes tři sta korun. Tedy o více než dvě stě korun více než nyní. Těchto zhruba 202 korun zaplatí při převzetí zásilky.    

Tomáš Čupr

Čuprův Rohlík loni vydělal 50 milionů při obratu přes sedm miliard

Ziskovost skupiny Rohlík byla v loňském finančním roce poznamenána náklady spojenými se sháněním peněz na další rozvoj jako jsou platby poradcům a právníkům, poznamenal její zakladatel Tomáš Čupr. Letos počítá se čtyřnásobným ziskem.

Přečíst článek

Vzhledem k tomu, že doba doručení zásilek z některých čínských e-shopů představuje až dva měsíce od objednání, měli by si zájemci pospíšit. Pro posouzení, zda zboží již bude podléhat DPH, totiž není rozhodující okamžik objednání, ale termín, kdy dorazí do EU. Čínské e-shopy staví sice v Evropě sklady, aby přísnější daňové předpisy obešly, ale i tak platí, že zboží zasílané přímo z Číny je levnější než to z evropských skladů čínských e-shopů.   

Češi z Číny zhusta objednávají například kabely nebo kryty, nabíječky, ochranná sklíčka, sluchátka či další příslušenství mobilních telefonů. V období před pandemií Češi z Číny ročně objednávali bezmála 40 milionů drobných zásilek bez DPH.   

Zrušení osvobození od DPH neznamená, že Češi budou v čínských e-shopech nakupovat přestanou. Z ultralevného drobného čínského zboží se totiž stane zboží sice dražší, ale v porovnání s konkurencí z jiných částí světa stále cenově atraktivní – i po započtení DPH, a dokonce poplatku za celní deklaraci. 

Inflace, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Česko zažívá inflační šok, růst cen může zrychlit až k pěti procentům

Srpnová inflace vyrazila dech všem, koruna zpevňuje na nejsilnější úroveň od propuknutí pandemie.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme