Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zavření poboček, škrty a vyhazovy prospěly České poště. Ta loni snížila ztrátu

Pobočka pobočky České pošty Ostrava 39 - OC Forum Nová Karolina
ČTK
 ČTK

Česká pošta za loňský rok snížila ztrátu zhruba o miliardu korun přibližně na 700 milionů korun. Přispěly k tomu provozní změny a úspory včetně uzavření 300 poboček. Letošní hospodaření by mělo skončit kladnou nulou, řekl při otevření 900. pobočky Pošty Partner ve Hvožďanech na Příbramsku generální ředitel Miroslav Štěpán.

„Vygenerovali jsme další provozní změny a úspory nákladů, kdy se snažíme racionalizovat veškeré procesy, provozy a tak dále,“ uvedl Štěpán. Státní podnik podle něj například snížil počty manažerů a omezil administrativu. Rušení poštovních poboček, které vyvolalo kritiku obcí, přineslo úsporu zhruba 350 milionů korun. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl, že za zlepšením hospodaření pošty jsou mnohé kroky v logistice a zefektivnění a hlídání veškerých výdajů, třeba i zrušení zbytných PR kampaní.

V posledních letech Česká pošta hospodaří v červených číslech. Za rok 2022 vykázala ztrátu na 1,75 miliardy korun, výnosy se snížily o dvě miliardy na 17,5 miliardy. Hospodaření v posledních letech ovlivnila epidemie koronaviru i růst cen energií a dalších nákladů. Pošta v poslední době také několikrát zdražila služby.

Emma Capital vytvoří společný podnik s PNS, rozdělí si divizi Mailstepu

Škatulata v distribuci tisku. Emma Capital vytvoří společný podnik s PNS, rozdělí si divizi Mailstepu

První novinová společnost (PNS), největší distributor tisku na českém trhu, vstoupí do divize finishingu společnosti Mailstep, která poskytuje služby balení, zpracování zásilek pro předplatné a přepravu či doručování zejména pro mediální domy a polygrafický průmysl. PNS získá v nově vzniklé společnosti MailFinish padesátiprocentní podíl, 45 procent zůstává ve vlastnictví skupiny Emma Capital podnikatele Jiřího Šmejce a zbylých pět procent dál drží Jan Rozlivka.

Přečíst článek

Pošta se zbavuje nepotřebného majetku, což podle Štěpána dělala vždy. Loňské uzavření 300 poboček tak podle něj neznamenalo extrémní nárůst počtu nemovitostí, které se dostaly na trh, ale šlo jen o část z celého balíku.

„Standardně každý rok prodáme nemovitostí v rozmezí půl miliardy až miliarda korun, stejně tomu tak bylo i v roce 2023. V letošním roce plánujeme trošku větší výnosy z prodeje nemovitostí, ale je to dáno tím, že plánujeme prodat centrálu v Jindřišské ulici v Praze,“ uvedl Štěpán. Zatímco loni státní podnik získal prodejem nemovitostí zhruba 600 milionů korun, letos by to díky prodeji centrály s hodnotou 1,5 miliardy korun mohlo být kolem dvou miliard.

Praha nekoupí od České pošty její hlavní sídlo v Jindřišské ulici

Praha nekoupí od České pošty její hlavní sídlo v Jindřišské ulici. Nevyhovuje

Praha nakonec nekoupí od České pošty její hlavní budovu v Jindřišské ulici. Pro potřeby magistrátu tam není dost prostoru a modernizace objektu by byla příliš nákladná, uvedl magistrát. Prodejem nemovitostí se pošta snaží stabilizovat své hospodaření. V dřívějším tendru na koupi hlavní budovy v Jindřišské s vyvolávací cenou 1,538 miliardy korun se v závěru loňského roku neobjevil žádný zájemce.

Přečíst článek

Hlavní budovu v pražské Jindřišské ulici se zatím pošta pokoušela neúspěšně prodat obálkovou metodou a také nabídnout magistrátu. Podle dřívějších vyjádření mluvčího pošty Matyáše Vitíka by nyní mohla budovu nabídnout v elektronické aukci. Odhadní cena budovy na rohu Jindřišské a ulice Politických vězňů je 1,538 miliardy korun. „Probíhají standardní rozhovory, kdy se na nás obracejí zástupci realitních kanceláří a ptají se na podmínky,“ dodal Štěpán.

Na řadě míst Česka přebírají služby klasických poboček Pošty Partner, jejichž provozovateli jsou obce nebo jiní smluvní partneři. V Česku je jich nyní 900, poslední byla otevřena ve Hvožďanech. Vznikla v klubovém centru, kde je zároveň zázemí pro sociální služby. Jaké provozní náklady to pro obec se 700 obyvateli bude znamenat, zatím podle starostky Markéty Balkové (nez.) není jasné. Byla by však ráda, kdyby obec službu nemusela příliš dotovat. Pobočka s jednou přepážkou nabízí standardní listovní a balíkové služby, časem má přibýt i terminál Sazky.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Singapur

Singapurské finanční experimenty. Země začne testovat digitální měnu centrální banky

Přečíst článek
Doporučujeme