Zdražování benzinu končí. Peking i Washington uvolní zásoby

Možnosti dalšího růstu cen pohonných hmot jsou nyní již prakticky vyčerpané. Růst cen, který trvá nepřetržitě od začátku roku, končí. Pokud nyní budou čerpací stanice zdražovat, spíše využívají všudypřítomných mediálních zpráv o inflaci a navyšují si své marže.
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 37,18 koruny, před týdnem byl o pět haléřů levnější. Benzín je tak nejdražší od října 2012. Průměrná cena nafty zůstala na 36,05 koruny za litr. Nafta v pondělí dosáhla průměrné ceny dokonce 36,09 koruny za litr, nejvyšší od října 2014. Vyplývá to z dnešních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.
Pumpaři bohatnou pod rouškou inflace
K dalšímu zdražování nemají pumpaři žádný pádný důvod, jelikož cena ropy Brent v porovnání se svými maximy z konce října je nyní o zhruba osm procent levnější. Poprvé od začátku října se prodává za méně než 80 dolarů za barel. Obchodníci s ropou totiž sází na to, že země typu USA nebo Číny ve světle vysokých cen ropy a neochoty tradičních těžařů v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem navýšit těžbu uvolní zásadní objem svých strategických zásob ropy, a to třeba i v koordinované operaci.
Říjen přinesl další zrychlení inflace v ČR na 5,8 procenta. Dvě třetiny inflačního pohybu způsobují položky jako bydlení, doprava či zboží zbytné spotřeby v podobě cigaret a alkoholu. Možná ještě zajímavější pohled nabízí skutečnost, že za téměř polovinou inflace stojí domácí poptávka – tedy ne pouze zahraniční ceny. Navzdory tomu, že jak inflace, tak změny úrokových sazeb překvapily svojí výší, stále inflačnímu vrcholu můžeme teprve čelit.
Richard Bechník: Inflace může vzrůst až k sedmi procentům
Názory
Čína už uvolňování začala provádět, zatím ovšem není jasné, zda v koordinaci s USA a zda se USA připojí.
Dopad zlevňování ropy do zlevňování pohonných hmot ale v ČR poněkud utlumí mírné oslabování koruny vůči dolaru. Česká měna v posledních čtrnácti dnech oslabila vůči dolaru o zhruba 1,3 procenta.
V příštím týdnu lze tedy očekávat stagnaci cen pohonných hmot v ČR, neboť oslabování koruny není tak silné, aby v době citelně zlevňující ropy vedlo k růstu cen pohonných hmot v ČR.
>>>>>>Vše o inflaci čtěte zde<<<<<<
Evropě v zimě hrozí série blackoutů, varuje Jeremy Weir, šéf společnosti Trafigura. Ta patří k největším nezávislým obchodníkům se surovinami na světě.
Evropě hrozí série blackoutů, varuje expert
Money
Dekarbonizace. Výzva poslední minimálně dekády je s postupujícími roky stále naléhavější. Světové automobilky se, ač možná nerady, loučí se spalovacími motory. Závod s auty na baterie už ale odstartoval. Výrobci do nich investují násobky toho, co před třemi lety. Do konce desetiletí to podle agentury Reuters bude půl bilionu dolarů. Elektroauta zaplaví trh, bude je chtít někdo koupit?
Novodobá studená válka. Automobilky se předhánějí v investicích do aut na baterky
Money
Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují, benzín ke 37 korunám za litr. Na vině je drahá ropa. V šachu trh drží ropný kartel OPEC spolu se spojenci v čele s Ruskem. Naději pro řidiče by mohlo přinést oteplení vztahů mezi Washingtonem a Teheránem, na světový trh by se díky tomu dostala nyní sankcionovaná íránská ropa.
Washington vede „ropnou válku“ s Moskvou i Rijádem. Nadějí je iránská ropa
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.