Zdražování pokračuje. Průměrná cena staršího bytu v Česku přesáhla 90 tisíc korun za metr čtvereční
Průměrná cena staršího bytu se podle studie realitní skupiny European Housing Services (EHS) , která využívá data svých zakládajících členů - realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality, za první čtvrtletí dostala v Česku poprvé nad 90 tisíc korun za metr čtvereční. V Praze přijde starší byt na víc než 120 tisíc za metr čtvereční a v Brně je to přes 90 tisíc. Nájmy se vrátily na ceny před koronavirovou krizí.
Průměrná cena staršího bytu v Česku podle EHS stoupla na 90 372 korun za metr čtvereční, zatímco na konci loňského roku to bylo 85 166 korun. V Praze stoupla ze 112 tisíc (4. čtvrtletí loňského roku) na 122 896 korun. V Brně rostou ceny výrazně druhým rokem a dostaly se na hranici 92 100 Kč/m2 (loni 87 500 korun).
„V minulých letech bylo takřka nemožné snížit cenu nemovitosti vyjednáváním. Zájemců o koupi bylo příliš mnoho, takže spíše docházelo k navyšování ceny v průběhu prodeje. Nyní se situace na trhu mění. Drahé hypotéky snižují poptávku po nemovitostech, takže je opět možné vyjednat si příznivější cenu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.Štěpán Křeček: Drahé hypotéky mohou zlevnit nemovitosti
Názory
"Konec loňského roku jasně ukazoval na postupné ochlazení v podstatě všech důležitých regionů s výjimkou Jihomoravského kraje. Celospolečenská diskuze spojená se zdražováním hypoték a novými pravidly pro jejich udílení, která vstoupila v platnost od dubna, však aktivizovala všechny, kteří zvažovali koupi vlastního bydlení. Takže i pražské domácnosti, které ještě loni dávaly najevo, že ceny jsou na ně příliš vysoké, dokázaly sesypat úspory dohromady," řekl Jan Škrabánek, šéf digitální realitní služby Bezrealitky.
Změna trendu
Průměrná cena prodaného staršího bytu v Praze oproti předchozímu kvartálu stoupla o 3,8 procenta na 7,8 milionu korun. To podle EHS ukazuje, že se výrazněji šetřilo na metráži bytu nebo lokalitě. Naopak v Brně cena celkově prodávaných bytů stoupla těsně na 5,9 milionu korun, což naznačuje, že se kupovaly kvalitnější objekty než v předchozím období.
Na pražský růst cen reagovala i středočeská města. Krajský průměr u bytů poprvé překonal 75 tisíc korun za metr (76 966 Kč/m2) a oproti předchozímu kvartálu vyrostl skoro o 13 procent. I zde průměrná cena bytu rostla pomaleji a zastavila se těsně nad hranicí pěti milionů.
Naopak ceny rodinných domů podle studie EHS stagnují. Celorepublikový průměr se na konci kvartálu zastavil na ceně 47.500 korun za metr čtvereční. A to i přesto, že průměrná celková cena za prodaný objekt se v průběhu roku zvýšila o 25 procent a zastavila se těsně pod hranicí 8,5 milionu korun. Ceny pražských rodinných domů dokonce klesly na 82 200 korun za metr (loni byly kolem 88 500).
Zájem o starší byty před rekonstrukcí
Rostoucí ceny bydlení se Češi snažili kompenzovat. "Rostl zájem o starší byty před rekonstrukcí, poptávaly se nemovitosti s delší dojezdovou vzdáleností do spádových oblastí. V některých případech dokonce domácnosti začaly výrazněji slevovat i z podlahové plochy, což bylo v minulých letech v podstatě tabu," uvedl Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality. "V případě rodinných domů jsme pak byli svědky částečného odklonu od novostaveb a většího zájmu o starší nemovitosti určené ke generální přestavbě. Pokud tento trend přetrvá, mohl by mít pozitivní vliv na takzvané ‘oživování‘ mrtvých nemovitostí," uvedl.
Obrat nastal také na nájemním trhu, který kromě zvýšeného množství lidí zvažujících nájemní bydlení zasáhla také ukrajinská uprchlická krize. V Praze se nájmy po necelých dvou letech vrací k předcovidovým cenám - 282 korun za metr čtvereční. Na nové maximum s 219 korunami za metr vystoupaly nájmy ve Středočeském kraji. V Brně a okolí se drží se na hodnotě 247 korun za metr jako na podzim loňského roku. Efekt uprchlické krize se projevil zejména v Karlovarském kraji, kde nájmy skokově stouply na 167 korun za metr.
"Rychleji než v hlavním městě nebo Brně by mohly nájmy růst v regionech. Ty se totiž na novou situaci, která i zde přivede do nájmů rekordní množství Čechů, musí teprve připravit. Nájemní bytový fond je zde většinou velice omezený, což se při zvýšené poptávce pochopitelně odrazí na cenách," míní Škrabánek.
Meziroční inflace v dubnu zřejmě překonala 13procentní úroveň. Podle odhadů ekonomů, které ČTK oslovila, inflace stoupla na průměrných 13,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Za nárůstem jsou především zvyšující se náklady na bydlení včetně energií a zdražování potravin. Český statistický úřad zveřejní data o dubnové inflaci v úterý. Vrchol inflace lze podle ekonomů čekat na přelomu druhého a třetího čtvrtletí.Analytici: Dubnová inflace překročila 13 procent
Money
Jak se vyvine situace s nájmy? Žádné dobré zprávy nejsou na obzoru. Nájmy zdražují, další nájemní domy jsou teprve rozestavěné, a s nízkou cenou v nich nelze počítat. A projekty Prahy? Tak o tom za chvilku.Dalibor Martínek: Nájmy v blízké budoucnosti? Přátelé, kdo na to má
Názory
Byty ve velkých českých městech v letošním prvním čtvrtletí dále zdražily. Souvisí to s jejich nedostatkem i rostoucí inflací. Například v Brně stouply ceny bytů meziročně o pětinu na více než 100.000 korun za metr čtvereční. Dohání tak Prahu, kde se ceny zvyšují pomaleji než v krajských městech. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů.Brno dotahuje Prahu v cenách bytů. Metr čtvereční tam stojí přes 100 tisíc, ukazuje analýza
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.