Zdražování potravin zpomalilo, kontroly podle ministra Nekuly ukázaly pochybení obchodníků

Meziroční inflace u potravin v květnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zpomalila z dubnových 17 procent na 14,5 procenta. V lednu byla inflace u potravin 25 procent. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) upozornil, že u některých potravin meziměsíčně ceny ale stoupají. Týká se to například pečiva, masa, mléčných výroků nebo zeleniny. A to přesto, že klesají ceny zemědělských komodit nebo energií, uvedl.
Podle ministra společné kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a České obchodní inspekce (ČOI) stále ukazují velké množství pochybení obchodníků. Od března bylo provedeno 744 kontrol, pochybení úřady zjistily u zhruba 30 procent.
Inflace v Česku je neústupnější, než se čekalo. Přesto už v příštím roce opravdu výrazně klesne. To si vládní pětikoalice před dalšími sněmovními volbami přičte nepochybně jako svoji zásluhu. „Zkrotili jsme Babišovu drahotu,“ může znít jedno z jejích hesel. Zároveň část pětikoalice využije nynější dění k zesílení volání po rychlém přijetí eura, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Bude to ale odůvodněné?
Lukáš Kovanda: „Zkrotili jsme Babišovu drahotu.“ Vládní strany se mohou pyšnit novým heslem
Názory
Podle ČSÚ v květnu meziměsíčně stouply ceny ovoce o 4,5 procenta, uzenin o tři procenta, vajec o 5,5 procenta, například brambory pak zdražily o šest procent. Nekula připomněl, že začíná sklizeň raných brambor, sám dlouhodobě upozorňuje na vysokou přirážku obchodníků právě u brambor.
Loni podle něj zemědělci dostávali za kilogram brambor v průměru 4,90 koruny, zatímco v obchodech stál kilogram 17,90 koruny. „Obchodní přirážka činila 13 korun, v procentech 264 procent,” řekl. Obchodníci přitom podle něj často mluví o tom, že s příchodem sezonní zeleniny klesají ceny. Ministr očekává, že obchodníci tedy půjdou s cenami výrazně dolů, dodal.
Pokuty za statisíce
Vedoucí právního oddělení ČOI Vlastimil Turza uvedl, že od začátku společných kontrol úřady zjistily pochybení u 226 kontrol ze 744. Mezi dubnem a květnem bylo kontrol 327 a pochybení se zjistilo u 135 z nich. „Nejčastěji se jednalo o nesprávné účtování zboží, tedy případy, kdy na cenovce byla uvedená nějaká cena a na pokladně účtovaná ceny vyšší,” řekl.
Inflace v Česku je neústupnější, než experti čekali. Drží se České republiky „jako klíště“. Experti se před oznámením dnešních čísel shodovali, že v meziročním vyjádření inflace klesne pod úroveň 11 procent. Místo toho však vykázala úroveň 11,1 procenta. I tak ale platí, že inflace je v meziročním vyjádření nyní nejnižší od loňského února, podotýká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Inflace se Česka drží jako klíště. Snižování úrokových sazeb ČNB nehrozí
Názory
Kontroly podle něj také často narážely na případy, kdy obchodníci nerespektovali nová pravidla týkající se slev. Od letošního roku platí povinnost uvádět nejnižší cenu za posledních 30 dnů. Podle Turzy je podíl prohřešků ve srovnání s loňským rokem zhruba stejný. Upozornil, že loni ještě povinnost uvádět cenu za posledních 30 dní neplatila.
Inflace se dostává k deseti procentům. Informace, která by před několika lety působila paniku, je dneska dobrou zprávou. Dokonce vlastně skvělou.
Stanislav Šulc: Inflace klesá. Přestanou mít smysl masivní nákupní výjezdy do Polska?
Názory
V případě nesprávného účtování cen jsou podle něj pokuty přísné, u prvních pochybení jsou sankce nižší a zvyšují se s opakovanými prohřešky. „Řádově pokuty, které padnou za porušení, které je zjištěno na pěti nebo deseti provozovnách, se pohybují v řádu statisíců, mohou jít až do milionů korun," dodal.
Nekula poukázal na to, že na květnové inflaci, která byla v Česku meziročně 11,1 procenta, se potraviny podílely ze 2,7 procenta. Na lednové inflaci, kdy dosáhla hodnoty 17,5 procenta, to bylo z 4,4 procenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.