Žena z Berounska naletěla falešným bankéřům. Přišla o 400 tisíc
O 400 tisíc korun připravili podvodníci ženu z Berounska. Vydávali se za pracovníky banky. Ženě namluvili, že se někdo pokusil jejím jménem sjednat spotřebitelský úvěr, a přiměli ji tak k převedení peněz na jiné účty. Oznámila to na policejním webu Simona Vacherlohnová z berounské policie.
Ženu kontaktovala telefonicky falešná pracovnice banky, která si u ní nejdříve ověřovala jméno, příjmení a datum narození. Tyto údaje měla správně, čímž zvýšila svou důvěryhodnost. Po ověření údajů ženě řekla, že se na ni někdo pokusil sjednat úvěr a zneužil její údaje. Podvodnice poté ženu přepojila na údajného bezpečnostního technika, na jehož doporučení i naléhání žena převedla peníze na "zrcadlové účty".
Od údajného pracovníka banky obdržela údajné přístupové údaje do účtů a informaci, že se jí brzy ozve policie. Přístupy však nefungovaly a policie se neozvala. „Ženě tak nezbývalo nic jiného než se obrátit na svou banku, kde jí sdělili, že se stala další obětí podvodníků,“ uvedla Vacherlohnová.
V tomto případě sehrál podle ní významnou roli fakt, že podvodnice znala osobní údaje okradené, což zásadně zvýšilo důvěryhodnost telefonátu. Mezi další nástroje podvodníků patří naléhání, časová tíseň a strach, který vyvolávají.
„Sofistikovanější technikou je spoofing. Jedná se o zneužití oficiálních telefonních čísel bank a dalších institucí. To znamená, že u příchozího hovoru vidíte známé telefonní číslo, ve skutečnosti ale volá někdo cizí. Tento způsob využívají často podvodníci, kteří se vydávají za pracovníky bankovních institucí, za policisty a další úředníky,“ varovala Vacherlohnová.
Policie se zabývá dvěma obdobnými případy podvodu na Hodonínsku, falešný bankéř tam od dvou lidí získal dohromady čtyři miliony korun. Přesvědčil je, že někdo ukradl jejich identitu a žádá o úvěr, uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.Na jihu Moravy řádí falešný bankéř. Lidi už obral o miliony
Money
Hackeři loni investory do kryptoměn připravili o rekordních 3,8 miliardy dolarů (83,7 miliardy korun). Předloni investoři přišli o 3,3 miliardy dolarů. Ukazuje to poslední analýza společnosti Chainalysis, upozornil zpravodajský server CNBC.Zabezpečení nestačí. Hackeři loni okradli investory do kryptoměn o 3,8 miliardy dolarů
Trhy
Kyberpodvodníci jsou stále sofistikovanější a dokážou podvést leckoho včetně vzdělaných lidí. I když počty trestných činů, které podvodníci páchají rostou i letos, nárůst podle policejního prezidenta Martina Vondráška není tak dynamický jako vloni. Banky se totiž spolu s Policií ČR intenzivně pouští do boje s kyberzločinem. Například ČSOB má v plánu spolu s policií proškolit milion lidí, kteří budou proti kyberšikaně ostražití a budou moci informovat o kybernebezpečích i své okolí. Škody jdou do desítek tisíc korun a někdy až milionů korun. Obětí kyberzločinců může být kdokoliv. Miliony z účtu vyluxují během chvilky, varují banky
Money
Centrální banka upozorňuje, že hrozí zvýšená aktivita podvodníků, kteří zneužívají citlivé údaje a přístupy k platebním kartám nebo do internetového bankovnictví.ČNB varuje před podvodníky. Ohroženi jsou všichni lidé s platebními kartami
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.