Studie: Ženy investují méně, ale lépe

Ženy sice stále investují méně častěji než muži, zato ale jejich portfolia dosahují vyšší výkonnosti. Jak jsou na tom s investováním Češky?
Svět investování je především doménou mužů, což je škoda. Ženy investorky totiž dosahují skvělých výsledků a zhodnocení. Investiční portfolia žen obvykle převyšují výkonnost portfolií, která spravují muži, a to o 1,8 procenta, jak tvrdí nejnovější studie University of Warwick v Anglii, která po dobu tří let zkoumala chování 2800 investorů z řad mužů i žen.
A nejde o ojedinělý úkaz. K obdobným výsledkům došla také studie Kalifornské univerzity, která ukázala na jednoprocentní rozdíl ve výkonu. Platí tak, že ženy sice investují méně, ale lépe.
K tomuto závěru dospěla také společnost Fidelity Investements, která analyzovala portfolia více než osmi milionů svých klientů. A zjištění? Ženy při investování dosahovaly o 0,4 procenta vyššího zhodnocení než muži.
Dalším zajímavým zjištěním tohoto průzkumu ovšem bylo, že pouze devět procent dotázaných žen si myslelo, že jsou lepší investorky než jejich mužské protějšky. To vede k jedinému závěru: muži mají větší důvěru ve své investorské znalosti než ženy. Pochybnosti žen o investování jsou však při pohledu na výše uvedená fakta neopodstatněné.
Muži rádi obchodují, ženy se risku vyhýbají
Ženy narozdíl od mužů celkově méně riskují. Studie Fidelity zjistila, že ženy častěji než do akcií investují do fondů, které jsou ze své podstaty více diverzifikované. Asi 72 procent žen navíc odmítá investice do rizikovějších produktů, zatímco pouze 59 procent mužů. Studie také uvádí, že 31 procent žen, které se rozhodly neinvestovat, tak učinilo ze strachu, že o vše přijdou, stejně odpovědělo pouze 27 procent mužů.
Ženy se řídí zásadou „pomalého, ale jistého“ zisku před sázkami na volatilní akcie. Naopak, muži by byli více v pokušení investovat do ztrátových produktů v naději, že v budoucnu se trend otočí a z prodeje svých „mistrovských“ akcií inkasují tučné zisky. S tím souvisí také rozdíl ve frekvenci nákupů a prodejů cenných papírů. Ženy ze studie University of Warwick vychází jako pasivní a trpělivé investorky, které jsou zaměřené na dlouhodobou výkonnost. Během sledovaného období provedly v průměru o třetinu méně transakcí než muži.
„Ženy nejsou při investování příliš soutěživé, nesnaží se porazit trh a držet ‚nudné’ investice do indexu jim vůbec nevadí. A právě to může spolu s dalšími faktory snižovat předpoklad, že na burze přijdou o peníze,” píše na blogu Investování pro holky Eva Řeháková.
Po delší době tu máme jednu speciální záležitost. Firmu, která chce pomocí dluhopisů financovat svou expanzi v mnoha oblastech, které souvisejí s takzvaným molekulárním vodíkem.
Atlas dluhopisů: Investice do molekulárního vodíku
Money
Investorky v Česku
Souhrnná data, která by pokrývala stav v tuzemsku, dosud nebyla zpracována. Například ale investiční platforma Fondee má necelou čtvrtinu klientek, přičemž jejich průměrný věk je téměř shodný s muži a průměrná očekávaná délka investice je také téměř shodná pro obě pohlaví.
„Ženy u nás přitom daleko častěji volí konzervativnější produkty. Mezi klienty Fondee převládá u žen výběr středového portfolia Smělý (35 procent) a konzervativnějšího (více dluhopisového) Vyvážený (29 procent),“ dodává spoluzakladatelka Fondee Eva Hlavsová s tím, že ženy současně dosahují v průměru o 1,7 procenta nižšího zhodnocení než muži, což je podle ní dáno jejich častějším výběrem konzervativnějšího portfolia.
Investiční banka zakládá ETF pro blockchain a DeFi vzápětí poté, co v průzkumu mezi klienty zjistila, že bohaté rodiny investují do kryptoměn a zajímají je inovace v decentralizovaných financích.
Goldman Sachs zakládá blockchainový fond
Money
Na tuzemských aukcích se jen za prvních šest měsíců prodala díla za miliardu korun. Láska k umění za tím stojí až v druhé řadě.
Stanislav Šulc: Nekupujte umění kvůli inflaci, ale kvůli vášni
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.