Zisk České spořitelny mírně vzrostl na 5,7 miliardy

Česká spořitelna (ČS) vykázala letos v prvním čtvrtletí čistý zisk 5,7 miliardy korun, meziročně je o 0,3 procenta vyšší. Provozní zisk stoupl o 3,9 procenta na 7,8 miliardy korun, podle banky to bylo zásluhou vyšších provozních výnosů, které vzrostly o 4,9 procenta na 14,2 miliardy korun. Neauditované konsolidované výsledky oznámila ČS v tiskové zprávě.
„Zásadní zprávou je, že se bance daří udržovat vysokou kvalitu úvěrového portfolia a zachováváme si i velmi dobrou efektivitu, kdy poměr nákladů vůči výnosům zůstává pod 45 procenty,“ uvedl člen představenstva České spořitelny zodpovědný za finanční řízení Ivan Vondra.
Hrubý objem klientských úvěrů vzrostl o 7,2 procenta na 1,123 bilionu korun. U domácností úvěry stouply o 7,7 procenta na 703,8 miliardy korun, u podniků o 6,5 procenta na 414,3 miliardy korun. Vklady se oproti loňskému prvnímu čtvrtletí zvýšily o 5,6 procenta na 1,542 bilionu korun. Vklady domácností stouply o 4,8 procenta na 1,034 bilionu korun a vklady korporátní klientely o 8,8 procenta na 336,5 miliardy korun.
Čistý zisk Komerční banky (KB) v letošním prvním čtvrtletí stoupl meziročně o 49,3 procenta na 4,2 miliardy korun díky nižším nákladům na riziko. Celkové výnosy se meziročně zvýšily o 3,5 procenta na 9,1 miliardy korun, což je méně, než se čekalo. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, neauditované konsolidované výsledky zveřejnila ve středu na svém webu.
Komerční banka zvýšila čistý zisk o skoro polovinu na 4,2 miliardy
Money
Čistý úrokový výnos se v 1. čtvrtletí zvýšil meziročně o 5,6 procenta a dosáhl 10,1 miliardy korun. „Vývoj čistého úrokového výnosu byl ovlivněn především objemem poskytnutých úvěrů, což bylo podpořeno pozitivním vlivem zvyšujícího se objemu vkladů a příznivou strukturou bilance. Naopak negativní dopad mělo zvýšení povinných minimálních rezerv,“ uvedla banka. Čistý výnos z poplatků a provizí vzrostl o 8,3 procenta na 3,2 miliardy korun a čistý zisk z obchodních operací poklesl o 21,2 procenta na 0,7 miliardy korun.
Celkové provozní náklady stouply meziročně o 6,2 procenta na 6,3 miliardy korun, což bylo podle ČS způsobeno zejména vlivem nárůstu nákladů na zaměstnance a ostatních správních nákladů.
Konsolidovaná bilanční suma dosáhla k 31. březnu 2,0567 bilionu korun a meziročně vzrostla o 1,7 procenta. Vývoj na aktivní straně bilance byl podle banky zapříčiněn především růstem finančních aktiv a úvěrů klientům, což bylo částečně kompenzováno úvěry bankám. Pasivní strana bilance byla ovlivněna vyššími vklady klientů, které byly částečně kompenzovány vklady bank.
Česká spořitelna je největší bankou v ČR podle počtu klientů, ke konci března jich měla 4,6 milionu, z nichž digitální bankovnictví využívalo téměř 2,5 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je hlavní společností na bankovním trhu střední a východní Evropy.
SAB Finance, která je jedním z největších zprostředkovatelů devizových obchodů v Česku a kterou vlastní zlínský podnikatel Radomír Lapčík, má za sebou rekordní rok. Zisku před zdaněním přesáhl 323 milionů korun. Mezi akcionáře na dividendách rozdělí 194,1 milionu korun.
Lapčíkova SAB Finance má rekordní zisk. Na dividendách vyplatí přes 194 milionů
Zprávy z firem
Nejlepší úročení na českých spořicích účtech se aktuálně pohybuje mezi třemi až čtyřmi procenty. Pro ty vyšší sazby musí ale klienti obvykle splnit sérii podmínek. Navzdory nižším sazbám ale úspory na spořicích účtech zatím stále mírně rostou. Chování střadatelů se však začíná měnit, jak už registrují i některé banky.
Víme, kde v květnu dostanete nejlepší sazbu na spořicím účtu
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.