Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Evropské banky v loňském třetím čtvrtletí vydělaly víc než před pandemií

Bankovky
Pixabay

Ziskovost bank v Evropské unii se ve třetím čtvrtletí loňského roku zlepšila a dostala se nad úroveň před pandemií. Přispěla k tomu pomoc vlád v době pandemie, díky které se snížil objem problematických úvěrů. Uvedl to ve své zprávě Evropský orgán pro bankovnictví (EBA).

Kvalita aktiv se podle úřadu dál zlepšila a ziskovost se stabilizovala na vyšší úrovni, než které dosahovala před pandemií. Existují však obavy u těch úvěrů, které měly prospěch z odkladu splatnosti dluhu a programu veřejných záruk. Na trhu také panuje všeobecná nejistota kvůli dopadům nové varianty koronaviru omikron.

Jan Kotek, ředitel úvěrových obchodů J&T Banky

Představenstvo J&T Banky posílil Jan Kotek

Jan Kotek, ředitel úvěrových obchodů J&T Banky, se od počátku letošního roku stal členem jejího představenstva, oznámila firma.

Přečíst článek

Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu poskytnutých úvěrů ve srovnání s předchozím čtvrtletí klesl o 20 bazických bodů na 2,1 procenta. Návratnost vlastního kapitálu, což je důležitý ukazatel ziskovosti, činila 7,7 procenta. To je výrazně více než 2,5 procenta ve stejném období předchozího roku. Ve třetím čtvrtletí 2019 návratnost činila 5,7 procenta.

Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1, který se zaměřuje na kmenový kapitál bank, ve třetím čtvrtletí činil 15,4 procenta. To bylo o deset bazických bodů méně než v předchozím čtvrtletí, ale stále výrazně nad požadavkem regulátora.

Sazby v Jižní Koreji letí vzhůru

Jižní Korea zvýšila sazby na úroveň z doby před pandemií. Jaké jsou sazby jinde ve světě?

Jihokorejská centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta, a to ve snaze omezit inflaci a růst zadlužení domácností. Základní sazba se tak vrátila na úroveň, kde byla před začátkem pandemie covidu-19, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Zpráva EBA vychází z údajů od 131 bank, které mají na bankovních aktivech v EU podíl 80 procent.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Bankovka v hodnotě 2000 korun

Bankám a spořitelnám se daří. Loni jim stoupl čistý zisk o 17,7 miliardy

Přečíst článek
Evropské banky se zdráhají otevírat účty běžným Rusům

Obyčejní Rusové mají problém. Evropské banky jim ruší účty a zdráhají se otevírat nové

Přečíst článek
Doporučujeme