Evropské banky v loňském třetím čtvrtletí vydělaly víc než před pandemií
Ziskovost bank v Evropské unii se ve třetím čtvrtletí loňského roku zlepšila a dostala se nad úroveň před pandemií. Přispěla k tomu pomoc vlád v době pandemie, díky které se snížil objem problematických úvěrů. Uvedl to ve své zprávě Evropský orgán pro bankovnictví (EBA).
Kvalita aktiv se podle úřadu dál zlepšila a ziskovost se stabilizovala na vyšší úrovni, než které dosahovala před pandemií. Existují však obavy u těch úvěrů, které měly prospěch z odkladu splatnosti dluhu a programu veřejných záruk. Na trhu také panuje všeobecná nejistota kvůli dopadům nové varianty koronaviru omikron.
Jan Kotek, ředitel úvěrových obchodů J&T Banky, se od počátku letošního roku stal členem jejího představenstva, oznámila firma.Představenstvo J&T Banky posílil Jan Kotek
Zprávy z firem
Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu poskytnutých úvěrů ve srovnání s předchozím čtvrtletí klesl o 20 bazických bodů na 2,1 procenta. Návratnost vlastního kapitálu, což je důležitý ukazatel ziskovosti, činila 7,7 procenta. To je výrazně více než 2,5 procenta ve stejném období předchozího roku. Ve třetím čtvrtletí 2019 návratnost činila 5,7 procenta.
Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1, který se zaměřuje na kmenový kapitál bank, ve třetím čtvrtletí činil 15,4 procenta. To bylo o deset bazických bodů méně než v předchozím čtvrtletí, ale stále výrazně nad požadavkem regulátora.
Jihokorejská centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta, a to ve snaze omezit inflaci a růst zadlužení domácností. Základní sazba se tak vrátila na úroveň, kde byla před začátkem pandemie covidu-19, uvedla agentura Reuters.Jižní Korea zvýšila sazby na úroveň z doby před pandemií. Jaké jsou sazby jinde ve světě?
Money
Zpráva EBA vychází z údajů od 131 bank, které mají na bankovních aktivech v EU podíl 80 procent.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.