Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Zkáza bitcoinů. Hitem sítí je válec šrotující stovky zařízení na jejich těžbu

 ČTK

Malajsijská policie při zátahu proti nelegálnímu odběru elektřiny ve spolupráci s elektrárenskou společností Sarawak Energy zabavila 1069 zařízení na těžbu bitcoinů. A tato zařízení se rozhodla zničit tak, že je rozložila na parkovišti u policejního ředitelství a rozdrtila je válcem.

Reklama

Video z akce zveřejnil minulý týden místní zpravodajský server Dayak Daily a od té doby si získalo popularitu na sociálních sítích. Celková hodnota zničených zařízení činila 5,3 milionu malajsijských ringgitů (27,3 milionu korun).

Policie zabavila zařízení při šesti různých raziích, které se uskutečnily od února do dubna kvůli podezření z krádeže elektřiny. Policie se rozhodla zařízení raději rozbít než prodat. Například Čína zabavená zařízení prodává v aukcích.

Zástupce policejního komisaře Hakemal Hawari televizi CNBC řekl, že těžaři zřejmě ukradli elektřinu za dva miliony dolarů (43,5 milionu korun).

Bitcoin, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Bitcoin padá. Výprodej spouští spekulanti

Bitcoin padá pod úroveň 30 tisíc dolarů. Zmírňují obavy z inflace, investoři ale špatně nesou i odklon Elona Muska od kryptoměn či čínské zásahy proti nim. 

Přečíst článek

Reklama

Takzvaná těžba kryptoměn je energeticky náročný proces, při kterém vznikají nové bitcoiny. Když lidé těží, znamená to, že musejí vyřešit složitý matematický problém za pomoci vysoce specializovaného počítače. Provoz těchto strojů na plný výkon spotřebovává velké množství energie, což může ohrozit lokální energetické sítě.

Těžba kryptoměn v Malajsii není nelegální, platí tam ale přísné zákony týkající se spotřeby energie. Těm, kdo manipulují s elektrickým vedením, hrozí podle zákona o dodávkách elektřiny pokuta až 100 tisíc ringgitů (přes 515 tísic korun) a pět let vězení.

Cambridgské centrum pro alternativní finance odhaduje, že Malajsie se na celosvětové těžbě bitcoinů podílí z 3,44 procenta. To ji řadí mezi deset největších těžařských destinací.

NFT, digitální umění, ilustrační foto
video

Investice do digitálního umění rostou. Mají smysl?

Slavní umělci i prestižní galerie nabízejí umění v podobě unikátních digitálních kopií neboli NFT. Jak do nich investovat a nenapálit se?

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Pád bitcoinu. Kryptoměna se tento týden dostala opět pod hranici 19 tisíc dolarů

Bitcoin opět pod 19 tisíci dolary. Inflace a zvyšování sazeb dál drtí „nezávislou“ měnu

Přečíst článek
Kybernetický zločin - ilustrační foto

Praní špinavých peněz i financování terorismu. Zločinci rekordně zneužívají kryptoměny

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme