Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zklamali jsme, omlouvám se, řekl šéf Credit Suisse rozčarovaným akcionářům

Evropské bankovní systémy zůstávají v zásadě v dobrém stavu, navzdory kolapsu některých amerických finančních ústavů a pokračujícím problémům švýcarské banky Credit Suisse.
ČTK/AP
 ČTK

Předseda správní rady švýcarské banky Credit Suisse Axel Lehmann se na úterní valné hromadě omluvil akcionářům za znehodnocení jejich majetku. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Druhou největší banku ve Švýcarsku, která se dostala do potíží, musel v březnu na naléhání švýcarské vlády za tři miliardy švýcarských franků (téměř 71 miliard korun) převzít její větší rival UBS.

„Omlouvám se, že jsme nebyli schopni zastavit ztrátu důvěry, která se nahromadila za několik let, a za to, že jsme vás zklamali,“ řekl akcionářům Lehmann. Nakonec banku nebylo možné zachránit, řekl na valné hromadě, která se konala na hokejovém stadionu v Curychu a na kterou přišlo téměř 2000 akcionářů.

Majitelé akcií banky v březnu museli sledovat, jak se hodnota jejich investice snižovala. Nemohli ani hlasovat o návrhu, že banku převezme její domácí konkurent. O tom v rozporu se zvyklostmi rozhodly kvůli výjimečné situaci po víkendových jednáních švýcarské úřady.

Credit Suisse

Švýcarská prokuratura prošetřuje převzetí banky Credit Suisse

Švýcarská federální prokuratura zahájila vyšetřování převzetí banky Credit Suisse větším konkurentem UBS, které podpořil stát. Prověřuje možné porušení švýcarského trestního práva vládními úředníky, regulátory a vrcholnými představiteli obou bank, píše list Financial Times (FT) s odvoláním na informace prokurátora.

Přečíst článek

„Ztratil jsem 10 tisíc švýcarských franků (přes 235 tisíc korun),“ řekl agentuře AFP se slzami v očích u vchodu na valnou hromadu Stephan Denzler. „Není to moc,“ říká a dodává: „Ale pro mou rodinu je to hodně peněz. Někdy se směju, jindy jsem hodně naštvaný,“ říká.

Slzy a rozčarování

„Považuji za skandální, co federální vláda udělala svým rozhodnutím vyhlásit výjimečný stav,“ řekl další z akcionářů Albert Keel. „Nakoupil jsem nedávno a samozřejmě jsem o všechno přišel,“ dodal. Vysvětluje, že chtěl vsadit na úspěch restrukturalizačního plánu, který banka představila na podzim v naději, že s novou strategií půjde akciový trh nahoru, ale to nezafungovalo. „Teď jsem přišel o šestimístnou částku,“ říká Keel.

Akcie Credit Suisse v posledních letech kvůli skandálům neustále ztrácely na hodnotě. Začátkem března už vykazovaly proti stavu před dvěma lety propad zhruba o 80 procent. V polovině března pak ztratily 30 procent své hodnoty a v atmosféře po krachu americké banky Silicon Valley Bank (SVB) klesaly na další minima. Na konci obchodování po chaotickém týdnu se držitelům nabízelo pouze 0,76 franku za akcii, jen zlomek původní hodnoty.

Prezident švýcarské konfederace Alain Berset v neděli 19. března večer oznámil, že banku převezme konkurenční UBS. Krátce nato spustil právník Perica Grasarevic platformu, která má pomoci drobným vlastníkům akcií podniknout právní kroky. Na svém vrcholu zaznamenal tento web až 300 požadavků za hodinu, uvedl na twitteru Grasarevic. UBS pořádá výroční valnou hromadu ve středu v Basileji.

Credit Suisse, druhá největší švýcarská banka

CNBC: Credit Suisse stále pomáhá boháčům unikat před berňákem

Švýcarská banka Credit Suisse nadále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se placení daní, píše na svém webu s odkazem na whistleblowery CNBC. Ke stejnému zjištění došel podle agentury AP také americký Senát. Druhou největší švýcarskou banku, která se dostala do problémů a kterou kvůli tomu převezme její větší konkurent UBS, přitom úřady za tato provinění stíhaly už dříve.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

UBS banka, Curych, Švýcarsko

Lukáš Kovanda: Potopí obří problémy Credit Suisse i jejího zachránce? Akcie UBS prudce padají

Přečíst článek
Kvůli převzetí Credit Suisse padají žaloby od stovek investorů, chtějí zpět miliardy

Kvůli převzetí Credit Suisse padají žaloby od stovek investorů, chtějí zpět miliardy

Přečíst článek
Doporučujeme