Zlatá sázka na pražskou burzu. Vydělává nejvíc z burz vyspělého světa
Na pražské burze letos akcie a výnosy rostou jako nikde jinde v Evropě a v celém vyspělém světě. Parketu pomáhá růst úroků ČNB, poměrně silná koruna i rekordní zdražování energií a povolenek. A během dneška navíc pražský trh vystoupal na nejvyšší hodnotu od roku 2008.
Nestane-li se nic nepředpokládaného, pražská burza letošek zakončí jako nejvýkonnější evropský parket roku 2021, a dokonce jako nejvýkonnější parket celého ekonomicky vyspělého světa. Na žádné jiné z evropských burz a burz hospodářsky vyspělého světa totiž akcie po započítání dividend nezhodnocují tolik jako právě v Praze.
Hlavní ukazatel pražské burzy, index PX, celkově, tedy po započtení dividend, aktuálně letos zhodnocuje v domácí měně, tedy v koruně, o 45,1 procenta. Ještě lépe jsou na tom sice v Evropě parkety estonský a slovinský, které oba po započtení dividend vykazují zhodnocení dokonce mírně přes 49 procent, jenže rovněž jen v domácí měně, tedy v jejich případě v euru.
V nadcházejících 12 měsících by se na pražské burze mohlo objevit hned několik nových titulů, předpokládá šéf burzy Petr Koblic. „Na trh START se mohou dostat i tři společnosti, ale může se stát, že jich bude až pět. Co se hlavního trhu týče, debatuje se o několika velkých industriálních firmách vlastněných finančními investory,” prozrazuje Koblic v rozhovoru pro newstream.cz. Akcie na pražské burze letos rekordně rostou, trápí je ale nízké objemy obchodu. Šéf burzy Koblic: S dividendovými akciemi se u nás bohužel obchoduje málo
Leaders
Pokud převedeme letošní celkový výkon pražské burzy z koruny také právě do eura, rázem se obrázek mění. Pražská burza se dostává na první příčku v Evropě, neboť s celkovým zhodnocením v přepočtu do eur čítajícím 52,2 procenta překonává všechny evropské burzy, kde se obchoduje v eurech, včetně zmíněných parketů estonského a slovinského, i všechny evropské parkety, kde se obchoduje v jiné měně než v euru.
Pomáhá posilující koruna
Důvodem tohoto „skoku“ v žebříčku po přepočtu do eur je fakt, že koruna letos i v mezinárodním měřítku vůči euru poměrně citelně zpevnila, a to o bezmála pět procent. Například zlotý nebo forint, srovnatelné měny středoevropského regionu, přitom letos vůči euru oslabily, a sice o 0,8, resp. 1,8 procenta.
Klíčovým důvodem citelného zpevnění koruny je letošní měnová politika České národní banky, která s odezníváním pandemie zahájila zvyšování své základní úrokové sazby poměrně brzy. Alespoň tedy dříve než centrální banka maďarská, a zejména polská. Zároveň ČNB základní úrok zvýšila celkově vydatněji než opět centrální banky maďarská a hlavně polská. Vlastně v celém světě těžko hledat zemi, kde se letos v důsledku zvyšování úroků centrální banky měnové podmínky utahovaly tak razantně jako v ČR.
Nízké úrokové sazby jsou špatné pro finanční sektor, teď to bude pro zisky bank a pojišťoven lepší. Centrální banka chce utnout inflační očekávání, která jdou hlavně přes mzdy, říká ex-centrální bankéř a šéf české pobočky Expobank Lubomír Lízal. Banka aktuálně hledá kupce. Lubomír Lízal: Vysoká inflace pomůže vládě s dluhem, ale jen chvilku
Money
Zvyšování základní sazby ČNB svědčí tuzemským bankám, neboť jim umožňuje výhledově zvýšit ziskovost otevřením prostoru k navýšení úrokových výnosů, které představují rozdíl mezi úročením půjček a úročením vkladů. Přitom váha bankovních akcií – Erste Bank, Komerční banky a Monety – odpovídá v indexu PX zhruba 47 procentům. Váhu dalších 22,6 procenta pak v indexu mají akcie ČEZ.
Raketový ČEZ i Erste
Dohromady tedy akcie ČEZ a bankovní tituly mají v indexu PX váhu takřka 70 procent. Akciím ČEZ se přitom letos daří nejlépe od roku 2005, neboť si připisují zhodnocení 60,4 procenta. Tak enormně příznivé zhodnocení je výsledkem předně citelně stoupajících cen velkoobchodní elektřiny, která zdražuje v důsledku evropské plynové krize, popandemického oživování globální ekonomiky či v důsledku růstu cen emisních povolenek na historický rekord. Vzestup cen velkoobchodní elektřiny otevírá ČEZ prostor k navyšování marží a tím podporuje růst jeho vyhlížené ziskovosti, tedy i ziskovosti v přepočtu na akcii.
Akcie Erste Bank letos zhodnocují také o více než 60 procent, přesněji o 60,5 procenta, což je v jejich případě nejlepší roční výkon od roku 2012. Akcie Komerční banky zhodnocují o 40,6 procenta, což představuje jejich nejlepší výkon dokonce od roku 2007, kdy zhodnotily o 41,05 procenta. Výrazněji než letos tedy zhodnotily naposledy v roce 2002, kdy si připsaly více než sto procent. A konečně akcie Monety letos přidávají více než 38 procent, což značí jejich nejlepší roční výkon za celou historii jejich obchodování na pražské burze, jež se píše od roku 2016.
Fialova vláda pomůže lidem s energiemi adresně, vyjde ji to na zhruba 350 milionů měsíčně. Inflaci tak už nebude stlačovat nulová DPH na energie, takže v lednu stoupne až na deset procent. Vše pak zaplatí střední a vyšší příjmová třída.Lukáš Kovanda: Fialova vláda začala bohatým brát a chudým dávat
Názory
Pražské burze tedy v roce 2021 mimořádně nahrávají letošní ekonomické podmínky u nás i v zahraničí, jež jsou nebývale příznivé pro tituly, které mají v jejím hlavním indexu rozhodující váhu. V korunách i v eurech tak index PX vykazuje bez započtení dividend letos nejlepší zhodnocení od roku 2005. V dolarech index bez započtení dividend zhodnocuje nyní o bezmála 34 procent, takže mírně zaostává za výkonem roku 2017, kdy dolarové zhodnocení pražské burzy bez dividend činilo mírně před 41 procent. Jinak by se ovšem letos jednalo o nejlepší dolarové zhodnocení pražské burzy dokonce od roku 2004.
Dividendové tituly pomáhají bohatnutí
Letošní dolarové zhodnocení pražské burzy po zahrnutí dividend o zhruba 40 procent představuje v tomto roce sedmý nejlepší výkon mezi všemi burzami světa, resp. jejich hlavními indexy. Vyšší dolarové zhodnocení po zahrnutí dividend vykazují už jen burza v Mongolsku, v Zambii, v Abú Dhabí, na Srí Lance, v Libanonu a v Ghaně. Ani jedna z těchto ekonomik na rozdíl od Česka v kategorizaci Mezinárodního měnového fondu nesplňuje definici vyspělého hospodářství. Proto je pražská burza letos celkově nejvýkonnější nejen v Evropě, ale v celém ekonomicky vyspělém světě.
Nutno však jedním dechem dodat, že pražské burze ještě navíc nahrává to, že vykazuje relativně vysoké zastoupení silných dividendových titulů. Pokud se vezme v potaz výkonnost bez dividend, tedy vlastní zhodnocení akciových titulů, bez dividendových výnosů, obsazuje letos pražská burza v přepočtu do dolarů druhé místo v Evropě, po burze estonské, a jedenácté místo ve světe.
Ačkoli česká koruna nejprve pokračovala ve zpevňování. Dopoledne podle údajů Bloombergu vůči euru posílila pod 24,90 za euro, až na 24,873. Od roku 2012 dosáhla silnější úrovně pouze v pěti obchodních dnech. V závěru dne ale vůči společné evropské měně mírně oslabila. I tak ale zůstala nadále pod hranicí 25 Kč/EUR.Koruna konečně posiluje vůči euru. Je nejsilnější za deset let
Money
V dalším z dílů pořadu Victory Club na newstream.cz se představí Rony Plesl. Jedna z nejvýraznějších osobností českého designu se v posledních letech stále více soustředí na volnou tvorbu a chce s ní uspět v globální konkurenci.Umění je jako každý byznys. Musíte investovat, jinak se neprosadíte, říká Rony Plesl
Newstream TV
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.