Zlato mělo chránit před inflací. Proč tedy i jeho cena klesá?
Zlato je vykreslováno jako bezpečný přístav v dobách nejistoty a inflace zvlášť. Takto jej prodejci nabízejí i drobným klientům. V posledním kvartále přitom cena zlata klesla o více než pět procent.
Že klesají kryptoměny, když svět zachvacuje nervozita z růstů cen i úrokových sazeb, které dusí ekonomiku a sráží akciové trhy, není nic zas tak překvapivého. Bitcoin a spol se uchovatelem hodnoty zatím nestaly. Pokles cen zlata je ale celkem překvapením.
Šok ze ztráty bohatství
Od začátku roku je výnos ze zlata na nule, v posledním kvartále dokonce cena klesla o 5,5 procenta. Podle dřívějšího předpokladu investiční banky Goldman Sachs měla v tuto dobu stát trojská unce zlata 2100 dolarů, místo toho je kousek nad 1800 dolarů, píše Bloomberg. Podle analytiků této banky za tím stojí takzvaný wealth shock, definováný jako panika ze ztráty bohatství. V tomto případě u měn rozvojových trhů, nejvíce čínského juanu, který oslabil vlivem pokračujících pandemických uzávěr a také obecného napětí z inflace i krize logistiky. Číňané jsou největšími kupci zlata na světě. Vlivem války na Ukrajině z globálního trhu také zmizeli Rusové, protože jak produkce zlata, tak trh s ním zůstává kvůli sankcím především uvnitř země, která se nákupem vlastního zlata chrání před přílišným posilováním rublu.
Přesto analytici banky zůstávají optimističtí, svou cílovou cenu pro konec letošního roku na úrovni 2500 dolarů za unci neměnili.
„Zdá se, že šok ze ztráty bohatství dosáhl vrcholu a očekáváme oživení poptávky po zlatě na rozvíjejících se trzích ve druhé polovině roku,” uvedli analytici. „Pokud nenastane likviditní šok, považujeme současnou slabost ceny zlata za dobrý vstupní bod pro nákupy,” uvedli ve zprávě.
Češi ve snaze ochránit své úspory před inflací zběsile nakupují zlaté slitky. Ekonomové varují před rozčarováním, které se může dostavit při pokusech investiční zlato prodat. Někteří obchodníci zpětný výkup vůbec neumožňují, jiní nastavují nákupní cenu o desítky procent níž než tu prodejní. „Rozdíl spreadu by se měl pohybovat do pěti procent. Jinak je to snaha obrat prodávajícího,“ říká hlavní analytik BHS Štěpán Křeček. Pozor na zlato. Za draho koupíte, prodáte jen se slevou
Money
Problémů z Evropy se bojí i američtí správci aktiv - krize se přenese jako ta finanční z roku 2008. Kontinent doplácí na stagflaci i blízkost válečnému konfliktu. Šéfové fondů mění strategii, chystají se na špatné časy
Money
Válečný konflikt na Ukrajině ukázal, co investoři v turbulentních dobách považují za bezpečný přístav. Zlato jím je, bitcoin nikoliv.Válka pomáhá zlatu. Bitcoin se neukázal jako bezpečné útočiště, zatím
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.