Zlepšená prognóza. Česká ekonomika si polepší, ale stále jde o křehký růst, upozorňují analytici

Nová prognóza České bankovní asociace (ČBA) zlepšila pro letošní rok odhad růstu tuzemské ekonomiky na 1,4 procenta. Pro příští rok očekává růst 2,7 procenta. Inflace podle ní letos klesne na 2,3 procenta, v příštím roce by měla zůstat obdobná, uvádí makroekonomická prognóza, kterou zveřejnila ČBA. V té únorové předpokládala letos růst HDP 1,2 procenta a inflaci 2,7 procenta.
„Vývoj v zahraničí se v posledních měsících posunul mírně v optimistickém směru, což opatrně zlepšuje výhled pro zahraniční poptávku a umožňuje zlepšit růst tuzemské ekonomiky,“ uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Nadále však lze podle něj růst označit za křehký, a to hlavně v souvislosti s vývojem v Číně a v Německu.
Česká ekonomika, nyní podpořená oživením spotřeby domácností, exportem i investicemi, konečně podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské překonává pandemický propad. „V roce 2025 očekáváme mírné zrychlení růstu díky pozitivnímu příspěvku všech klíčových složek, bez brzdění čerpáním zásob z dob pandemie. Předpandemické úrovně konce roku 2019 by tak měla tuzemská ekonomika dosáhnout ve druhém čtvrtletí 2024, tedy po čtyřech a půl letech,“ dodala.
Spotřebitelé v Česku jsou nečekaně silně při chuti utrácet. Letos v březnu tržby maloobchodu reálně stouply o 6,1 procenta. Čekal se přitom růst ani ne poloviční, píše ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Češi se konsolidačního balíčku nezalekli a mají nečekaně silnou chuť utrácet
Názory
Prognóza předpokládá, že růst ekonomiky potáhne zejména domácí poptávka. Spotřeba domácností po poklesu v předešlých dvou letech by měla začít opět růst, a to o 2,5 procenta. Růst reálných mezd letos čeká o téměř čtyři procenta, ale část tohoto nárůstu ztlumí dopady konsolidačního balíčku. Reálné mzdy by mohly své dosavadní nejvyšší úrovně z roku 2021 dosáhnout v příštím roce.
Návrat do doby před pandemií
V příštím roce očekává prognóza růst spotřeby o tři procenta, což bylo běžné tempo v dobách před pandemií. Vládní spotřeba by měla letos růst kolem 1,5 procenta, proti předešlému roku polovičním tempem. Investice v letošním roce vzrostou o 2,6 procenta v důsledku nižších úrokových sazeb a pokračující nutnosti investovat do energetických úspor.
Tuzemský trh práce zůstává nadále v kontextu ekonomického vývoje v dobré kondici a míra nezaměstnanosti je nejnižší v zemích EU. Podíl nezaměstnaných osob v letošním roce stoupne podle asociace nepatrně o 3,8 procenta.
Česká národní banka (ČNB) bude pokračovat ve snižování sazeb, do konce roku její hlavní sazba klesne podle prognózy na čtyři procenta. Snižování sazeb bude letos pokračovat, ačkoli v druhé polovině roku tempo poklesu úrokových sazeb zpomalí. Na konci roku tak konsensus ČBA poměrně jednotně vidí hlavní sazbu ČNB u čtyřprocentní hranice, na konci roku 2025 u 3,5 procenta.
Kurz koruny byl v nové prognóze přehodnocen mírně směrem ke slabším hodnotám. Průměrná hodnota pro letošní rok by tak měla setrvat nad hranicí 25 korun za euro. Na konci letošního roku prognostický panel nadále odhaduje posílení koruny a kurz kolem úrovně 24,8 koruny za euro. Ani v případě výhledů na příští rok žádná z prognóz nepředpokládá oslabení koruny nad hranici 25 korun za euro.
V prvním květnovém týdnu Bankovní rada ČNB snížila sazbu o půl procentního bodu na 5,25 procenta a reakce tuzemských bank na sebe nenechala dlouho čekat. Ke snižování sazeb na spořicích účtech už sahá řada bankovních domů. Nejčastěji se sazba zastavuje mezi 4 až 5 procenty. Podívejte se, na kterých spořicích účtech máte nyní šanci na největší zhodnocení svých úspor.
Nejlepší spořicí účty? Sazby nad pět procent už má jen pár bank
Money
Deficit hospodaření státu pro letošní rok odhaduje prognóza ČBA na 2,7 procenta HDP a ve srovnání s předchozím rokem se tak deficit sníží o jeden bod. Pokles deficitu v letošním roce je dán kombinací odeznění jednorázových výdajů spojených s kompenzacemi vysokých cen energií, mírného oživení tuzemské ekonomiky a dopadu konsolidačního balíčku. Deficit pro rok příští se odhaduje poblíž dvou procentní úrovně.
Růst HDP letos o 1,4 procenta očekává podle aktuální prognózy také Česká národní banka. Ministerstvo financí představilo makroekonomickou prognózu počátkem dubna, podle které by se měl HDP v letošním roce zvýšit o 1,4 procenta a napřesrok o 2,6 procenta.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.