Znovu dolů. Evropská centrální banka snížila úrokové sazby o čtvrt bodu

Rada guvernérů Evropské centrální banky podle očekávání snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Depozitní sazba je na 2,25 procenta, sazba pro hlavní refinanční operace pak na 2,4 procenta. Snižováním úroků se banka snaží podpořit hospodářský růst v eurozóně.
Dnešní rozhodnutí bylo jednomyslné. I ti členové rady, kteří jsou spíše takzvaní jestřábi prosazující boj proti inflaci prostřednictvím vyšších sazeb, souhlasili, že obchodní válka výrazně změnila ekonomický výhled, uvedla agentura Reuters.
„Zvýšená nejistota pravděpodobně sníží důvěru domácností a firem. Nepříznivá a volatilní reakce trhu na obchodní napětí pravděpodobně povede ke zpřísňování podmínek financování,“ uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová.
Tyto faktory podle centrálních bankéřů mohou dál zhoršovat hospodářský výhled eurozóny. Dezinflace, tedy zpomalování růstu spotřebitelských cen, postupuje podle plánu, uvedla také Lagardeová s tím, že v březnu klesla základní i jádrová inflace.
Růst americké ekonomiky zřejmě zpomaluje, zůstává ale solidní. V projevu v Ekonomickém klubu v Chicagu to řekl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Se změnou úroku Fed podle něj vyčká, dokud nebude jasný dopad cel.
Americká ekonomika je pořád v solidní pozici, její růst ale zpomaluje, uvedl šéf Fedu
Leaders
„Lze očekávat, že důležité politické iniciativy, které byly zahájeny na vnitrostátní úrovni a na úrovni EU s cílem zvýšit výdaje na obranu a investice do infrastruktury, podpoří zpracovatelský průmysl, což se odráží i v nedávných průzkumech,“ dodala Lagardeová.
ECB podle své šéfky zůstává i nadále odhodlána zajistit udržitelnou inflaci kolem dvouprocentního cíle a pro další měnová rozhodnutí bude sledovat ekonomická data.
„ECB neposkytla informace o svých dalších plánovaných krocích, ale trhy v současnosti vidí nejpravděpodobněji scénář, že ECB letos sníží úrokové sazby ještě třikrát, čímž se depozitní sazba do konce roku dostane na 1,5 procenta,“ sdělil analytik Portu Marek Malina. „Ještě začátkem roku se počítalo s úrovní dvou procent. Ve snaze ochránit ekonomiku před dopady cel však mohou centrální bankéři přistoupit k výraznějšímu snižování sazeb i za cenu, že se bude inflace déle držet nad cílovými dvěma procenty,“ dodal.
Trump pokáral Powella
Přestože americký prezident Donald Trump zatím pozastavil velkou část avizovaných cel, řada z nich zůstává v platnosti a kolísavost na finančních trzích už ekonomiku poškodila, píše Reuters.
Ještě před dnešním rozhodnutím Rady guvernérů dal Trump na síti Truth Social přístup ECB do kontrastu s politikou americké centrální banky Fed a jejího šéfa Jeroma Powella. Ten podle Trumpa vždy jedná „pozdě a špatně“. Volal zároveň po tom, aby Fed rovněž snížil úrokové sazby a Powell co nejdříve skončil ve funkci.
Lagardeová na dotaz ohledně tohoto výroku odpověděla, že Powell je její „vážený kolega a přítel“. Zdůraznila, že základní princip činnosti ECB je nezávislost.
Evropská centrální banka zahájila snižování úrokových sazeb loni v červnu. Od té doby depozitní sazbu snížila sedmkrát, vždy o čtvrt procentního bodu. Sazba je tak nyní nejníže od konce listopadu 2022, kdy činila přesně dvě procenta.
V čase geopolitických půtek, setrvávající inflace a nejistot ohledně vývoje úrokových sazeb se jedno zdá být jisté – stříbro zažívá svou zlatou éru. Cena této tradičně nedoceněné komodity se aktuálně pohybuje kolem 33 až 34 dolarů za unci. Od začátku roku už stříbro poskočilo o víc než 14 procent. A to je teprve duben.
Stříbro míří vzhůru. A podle analytiků jen tak nespadne
Trhy
V červenci 2022 začala Evropská centrální banka sazby zvyšovat s cílem dostat pod kontrolu inflaci v eurozóně, předloni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Do loňského června pak držela úroky beze změny.
Statistický úřad Eurostat ve středu potvrdil, že meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu zpomalil na 2,2 procenta z únorového tempa 2,3 procenta. Inflace se tak přibližuje k dvouprocentnímu cíli Evropské centrální banky.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.