Zvýšení daní je nevyhnutelné, shodli se ekonomové

Ekonomové Lukáš Kovanda a Ilona Švihlíková se střetli v debatě na CNN Prima NEWS. Shodli se na tom, že udržet stávající daně po volbách bude nereálné.
Strany a hnutí kandidující v nadcházejících sněmovních volbách ve svých programech prohlašují, že chtějí řešit nerovnováhu českých veřejných rozpočtů. Málokdo však otevřeně hovoří o nutnosti zvyšovat daně. A když, tak jen velmi okrajově. Není divu, hlasy by tím asi politici nezískali. Slibují proto raději škrty v provozních výdajích státu. Podle ekonomů je to ale nerealistické.
„Mám pocit, že jsem neslyšel dva politiky, ale dva návštěvníky z jiné planety, kteří teď přiletěli a nejsou seznámeni se situací, která tu panuje,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Reagoval tak Zbyňka Stanjuru (ODS) a Jana Řehounka (ANO), kteří slibují, že po volbách nezvýší daně a že rozpočet budou dostávat do rovnováhy prakticky jen skrze šetření na výdajích státu.
Mzdy v Česku rostou nejvíce v historii, po očištění o inflaci. To před volbami jako když najdeš, státní lékaři mají letos prvně v historii průměrně přes 100 tisíc korun měsíčně
Lukáš Kovanda: Mzdy v Česku rostou rekordně. Lékaři mají průměrně přes 100 tisíc
Názory
Podle Kovandy není možné říkat, že se po volbách nebudou zvyšovat daně, aniž by se zároveň řeklo, kde se bude masivně šetřit na výdajích státního rozpočtu. „ODS má v programu propustit 13 procent úředníků. Tím se ale ušetří jen čtyři miliardy korun. Ona ale bude muset najít 220 miliard korun, to jsme o dva řády jinde. Ať už bude vládnout kdokoli, bude muset výrazně navyšovat daně, nebo dokonce zavádět nové,“ míní Kovanda.
Švihlíková chce vyšší majetkové daně
Ekonomka a prorektorka Vysoké školy obchodní v Praze Ilona Švihlíková je přesvědčena, že nová vláda pro snížení rozpočtového schodku použije kombinaci opatření na příjmové i výdajové straně.
„Pokud ale někdo dnes říká, že nebude zvyšovat daně, je to vrcholně nerealistické,“ řekla v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Daleko důvěryhodnější by prý bylo, kdyby politici jasně řekli, které daně a jak by upravili, aby se jim rozpočet z červených čísel podařilo dostat. Iloně Švihlíkové by se zamlouvalo zvýšení například majetkových daní.
Propustit všechny státní zaměstnance? Ani to by nestačilo
Podobný názor jako Kovanda se Švihlíkovou má i bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Je před volbami. Očekáváte, že vám budou slibovat nižší daně a vyšší výdaje,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Podle něho upadá v zapomnění varování jak jeho kolegů, tak například předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové, protože na ně není politicky vhodná doba kvůli volbám.
Bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl se v lednu stane členem Národní rozpočtové rady. Sněmovna v tajných volbách jeho nominaci schválila hlasy 173 ze 192 poslanců. Jak Hampl vnímá současný schodek vlády? A jak se staví k podpůrným covidovým programům? Na to Hampl serveru newstream.cz odpovídal letos v létě. Rozhovor se uskutečnil před Hamplovou přednáškou pro desítky mladých lidí na akci, kterou pořádal konzervativní Občanský institut.
Uhlíková neutralita je větší problém než covid, říká nový člen rozpočtové rady Hampl
Leaders
Uvítal by proto, kdyby aspoň část politiků vystoupila s tím, že je nutné situaci řešit, a to bohužel až radikálním způsobem, jako jsou škrty v rozpočtu či zvýšení daní. V programech politických stran před říjnovými sněmovními volbami ovšem takový recept nevidí.
„Kdybychom měli řešit letošní deficit, museli bychom propustit všechny státní zaměstnance, a ještě by to nestačilo,“ uvedl jako příklad Hampl, který dnes šéfuje segmentu poradenských služeb pro finanční sektor v KPMG.
To se jen tak nevidí. Výdělky ve veřejné sféře rostou dvojnásobným tempem oproti sféře soukromé.
Mzdy ve veřejné sféře rostly o 18 procent, dvakrát rychleji než v té soukromé
Money
Finanční skupině DRFG ovládané miliardářem Davidem Rusňákem se loni dařilo. Skupina hodlá dál posilovat v developmentu a vstoupit na nemovitostní trh i v dalších zemích EU.
Rusňákova DRFG zvýšila zisk, sází na development a telco
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.