Češi mění své kuřácké návyky. Přechod od cigaret k alternativám pokračuje
V posledních letech prochází Česko v případě tabákových výrobků nebývalou změnou, která se dá přirovnat k tiché revoluci. Stále více se na úkor klasických cigaret prosazují technologicky modernější alternativy – zařízení na zahřívaný tabák nebo elektronické cigarety a vaporizéry. Je tomu tak zejména u lidí do 35 let.
V České republice kouří kolem dvou milionů lidí a většina z nich se už někdy pokusila přestat. To se ale podaří málokomu a odhaduje se, že bez odborné pomoci to ve skutečnosti zvládnou pouze čtyři procenta kuřáků. V posledních letech se ale situace mění v tom, že velké světové tabákové společnosti oznámily další revoluční věc – postupně budou utlumovat výrobu klasických cigaret (důvodem je ochrana zdraví, ale i tvrdé regulační zásahy států) a k slovu stále více přicházejí technologicky vyspělejší alternativy k cigaretám. Tedy zařízení na zahřívaný tabák nebo elektronické cigarety a vaporizéry.
Že se trendy mění i v Česku (a to dokonce více než v jiných zemích), dokazuje i nový průzkum společnosti Datank, který byl zadán tabákovou společností Imperial Brands, dříve známou pod názvem Imperial Tobacco. Ovšem podobná čísla vykazují i jiná měření, není to poznání z jednoho průzkumu.
Jaký je tedy český kuřák v roce 2021? Pro mnohé to bude překvapivé zjištění, co všechno se změnilo a mění.
Jiné užívání tabáku
Průzkum společnosti Datank říká, že kolem 60 procent lidí v Česku nejčastěji kouří klasické cigarety. Ovšem zbytek už přednostně používá buď zařízení na zahřívaný tabák, elektronické cigarety nebo ručně balený tabák. Zásadní je ale rozvrstvení podle věkových kategorií. Zařízení na zahřívaný tabák je typické hlavně pro lidi ve věku 25 až 44 let, kuřáci do 25 let zase častěji sahají po e-cigaretách a vaporizérech. Opouštějí klasické cigarety.
V Česku je ale unikátní situace v tom, že podle dostupných zdrojů je u nás na počet obyvatel nejvíce kuřáků používajících systémy na zahřívaný tabák v celé Evropě. Odhaduje se, že jich je už přes 500 tisíc. Ještě více je jich početně v Itálii, v Polsku a na Ukrajině, jenže ty mají násobně více obyvatel. Podobná situace jako v Česku je ještě na Slovensku, kde je kolem čtvrt milionu těchto kuřáků.
Top britská univerzita je ta, kde studovali královští manželé Kate a William.Nejlepší britská univerzita? Oxford ani Cambridge to už překvapivě není
Enjoy
Jako první přišla do Česka se zahřívaným tabákem, konkrétně s produktem IQOS, společnost Phillip Morris. Ta také drží naprostou většinu trhu v tomto segmentu. Pak se objevil systém glo od British American Tobacco a od 1. září letošního roku je na českém trhu i zařízení Pulze od firmy Imperial Brands. „Zařízení na bázi nahřívaného tabáku může být pro kuřáky vhodným mezistupněm pro ty, kteří by s kouřením rádi přestali,“ vysvětluje Bojan Stoevski, Market Manager společnosti Imperial Brands.
Češi totiž mění své kuřácké návyky.
Co a kde se kouří
Podle průzkumu agentury Datank typický český kuřák začal kouřit mezi svým patnáctým až osmnáctým rokem života. Až 90 procent lidí začalo kouřit do věku 24 let. Ve vyšším věku začíná už málokdo. Ochota měnit jakékoli návyky v případě tabáku klesá s rostoucím věkem.
Uživatelé klasických cigaret a náplní do zařízení pro zahřívaný tabák pak vykouří v průměru 14 cigaret denně. Uživatelé elektronických cigaret a vaporizérů uvádějí, že použijí v průměru 5 náplní denně.
Kuřáci potom utratí v průměru za tabákové výrobky kolem 400 korun týdně.
Zajímavé jsou výsledky, kdy vlastně Češi po těchto výrobcích sahají. Dvě třetiny při setkáních s přáteli, dále kolem 60 procent, když jsou ve stresu nebo pociťují smutek. Naopak z radosti je to asi polovina kuřáků. Po sexu si prý zakouří třetina lidí a stále méně se kouří v autech. To poslední má své logické důvody. Například zápach nebo že někdo veze děti.
Trendy také není na rozdíl od minulosti kouření v bytech (tam také kuřáci více sahají po alternativách) a samozřejmě v restauracích, úřadech, dopravních prostředcích či firemních provozech se už nesmí kouřit vůbec.
Když se prochází londýnským obchodním domem Selfridges nebo Dubai Mall ve Spojených arabských emirátech, upoutá Středoevropana na první pohled jedna zvláštnost: velká část lidí, kteří nakupují v těchto top obchoďácích světa, nosí teplákové soupravy a tenisky. Jde často o produkty slavných fashion brandů jako Gucci či Louis Vuitton. Svět se mění a ani svět módy nezůstává na místě. Proměnil se, nabízí oblečení ulice. Proč se tak stalo, kolik stojí třeba takové tenisky Gucci a lze na tom i nějak vydělat?Móda ulice za miliardy. Mikina za tisíce eur je taky výnosná investice
Leaders
Za jeden z hlavních důvodů změny při používání tabákových výrobků je nejčastěji uváděno zdraví. Podle studií jsou výrobky na zahřívaný tabák méně škodlivé, protože v nich tabák nehoří a nevylučuje se tolik škodlivých a zdraví nebezpečných látek. V tomto směru pokračují klinické studie po celém světě. Dalším důvodem na přechod k alternativám je absence zápachu a někdy i úspora peněz.
Zásadní změny ale tabákový byznys ještě čekají.
Konec cigaret
To, co se ještě před několika lety zdálo jako naprosté sci-fi, tedy že se přestanou vyrábět klasické cigarety, bude ve vyspělých západních zemích zhruba do 15 let realitou. A pak se ještě více prosadí nejrůznější alternativy kouření, které budou čím dál více spojovány i s využitím moderních technologií.
„Odhadujeme, že již do 10 až 15 let ukončíme prodej klasických cigaret v Japonsku, Itálii, Velké Británii a některých dalších zemích. Věřím, že se to také podaří v Česku a na Slovensku,“ říká například Andrea Gontkovičová, ředitelka Philip Morris ČR. Přitom tato firma má v Kutné Hoře známou tabačku. Co by se mohlo stát s ní? Podle zdrojů ze zákulisí by se i zde mohly vyrábět produkty spojené s tabákovými alternativami.
Existuje pak i častá námitka lékařů a dalších odborníků, že modernější tabákové výrobky lákají kvůli svému designu a konstrukci mladší generace. Ovšem i zde se rýsuje převratná změna.
„Philip Morris vyvíjí bezdýmná zařízení, jež by měla přímo v sobě zabudovanou technologii pro ověřování věku, případně by se dala přes aplikaci uzamknout. A pak si nedospělý z takového zařízení skutečně nezakouří,“ dodává Gontkovičová. Takové zařízení bylo pilotně testováno na Novém Zélandu. Od roku 2023 by pak tato technologie měla být součástí všech bezdýmných alternativ, jež Philip Morris uvede na trh.
Jaký bude český kuřák za pět let či deset let, je kvůli probíhajícím změnám skutečně otázkou. Jistotou je, že kouřit se bude jinak.