Ano, Češi budou mít platy jako Němci. Ale v roce 2075
V rámci oslav 17. listopadu by neměla zapadnout víra v lepší ekonomické zítřky pro Česko, které již několik let bojuje s poklesem reálných mezd a poměrně nízkým nebo žádným ekonomickým růstem. Za této situace si premiér Petr Fiala řekl o hlasy voličů slibem, že Česko dožene na úrovni platů Německo. Co by to pro ekonomiku znamenalo a jsou podobné sliby založené na reálném základu?
„Já potřebuji osm let a budeme mít platy jako v Německu a budeme mít univerzity ve špičce a špičkové firmy. A už nebudeme žádná montovna,“ řekl Fiala v České televizi s tím, že čtyři roky je málo. V tu chvíli se řadě ekonomů musel přímo zatajit dech. Takto razantní růst životní úrovně by neměl oporu snad v žádné zemi v historii. Podobné věci trvají desítky let. Proti tomu vypadá strategie ministerstva průmyslu a obchodu, aby ČR byla v roce 2040 mezi deseti nejlepšími ekonomikami EU, jako realistický plán.
Zaprvé si musíme definovat, jaké ekonomické prostředí je potřeba, aby podobný růst mohl být doručen. Růst reálných mezd o desítky procent ročně je totiž často dlouhodobě těžko udržitelný. Ekonomiky s vysokým růstem obvykle zažívají: nízkou výchozí úroveň mezd (je snadnější růst z nízké základny), rychlou modernizaci nebo industrializaci či se jedná o státy s velkými investicemi do produktivity (technologie).
Na cestě stojí dost překážek
S ničím podobným současná ČR rozhodně počítat nemůže. Problémů máme plno. Reforma vzdělání je příliš pomalá a bude trvat, než se řádně implementuje. Reforma stavebního zákona a jeho digitalizace uvízla na půl cesty, demografický vývoj je negativní, pro nás hospodářsky silné Německo se již delší dobu potýká s výraznými problémy ve svém automobilovém průmyslu, o obecně nízké přidané hodnotě českého hospodářství se toho pak napsalo již hodně. Na čem by se ten růst ekonomiky o desítky procent měl zahájit je záhadou.
Proti plánům premiéra Fialy hovoří i data Eurostatu. V roce 2000 pobíral bezdětný a průměrně vydělávající Čech v čistém 17 procent sumy (eurový přepočet), kterou tehdy vydělávali Němci. V loňském roce to bylo 44 procent. Tímhle tempem bychom se tedy měli dostat na stejný výdělek zhruba kolem roku 2075. Ale radši zpátky do bližší budoucnosti. V příštím roce se očekává růst reálných mezd kolem 4 procent, v roce 2026 pak o 3 procenta.
Současný ekonomický model České republiky se vyčerpal a nepřináší podmínky pro dynamický ekonomický růst. Za 4 roky bude těžké ekonomiku výrazněji přestavět. Bez strukturálních reforem a investic do inovací a modernizace hrozí spíše stagnace mezd. Takže na německé mzdy pro Čechy to opravdu nevypadá. Spíš to působí, jako takové Fialovské „slibem nezarmoutíš“.
ODS (a tím i koalice Spolu) má poslední možnost do konce roku se zbavit Fialy jako svého lídra do příštích voleb. Pokud to neudělá, je téměř nevyhnutelně odsouzená k těžké prohře v říjnových sněmovních volbách. Koalice Spolu má poslední šanci zbavit se Fialy, jinak míří k těžké volební prohře
Názory
Rozmíšek mezi Fialou a Babišem přibývá úměrně volebním preferencím, je to kdo z koho. Momentálně podle agentury Kantar vede ANO, navíc - za spíše špatnou a velmi špatnou považuje politickou situaci čtyřicet, respektive sedmatřicet procent lidí. Na Národní vypískali Babiše i Fialu.Politický diář Jany Havligerové: Máslová aféra podle premiéra Fialy
Názory
V každé vesnici v Česku stojí „vedle kostela“ panelák. Když jedete českou krajinou, vypadá to fakt odporně. Baroko vedle brutalismu. Takové ty klasické, třípatrové paneláčky. Každá vesnice má aspoň jeden. Ale, na druhé straně, spokojeně v nich žije velká část českého národa. Statisíce lidí.Dalibor Martínek: Před 35 lety jsme svrhli komunisty. Byty ale stavět uměli
Názory