Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Politický diář Jany Havligerové: Babišovo okénko ze života skotu

Politický diář Jany Havligerové: Babišovo okénko ze života skotu
Profimedia
Jana Havligerová

Andrej Babiš, šéf hnutí ANO, má mimořádné schůze dolní komory parlamentu opravdu rád. Na té nedávné, věnované důchodové reformě, se plénum dozvědělo, že ministr zemědělství Marek Výborný sice sliboval zemědělcům peníze na kde co, ale skutek utekl. „Pan Výborný, ten nezná ze zemědělství vůbec nic. Možná by rozpoznal krávu,“ konstatoval Babiš. A co na to ministr? „Buďte si jist, že poznám nejenom krávy, ale i voly.“ 

Reklama

Veřejnoprávní televize a rozhlas nedávají českým politikům spát. V programovém prohlášení nynější vládní koalice je například slib, že se zaměří na udržitelnost financování veřejnoprávních médií. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy se ale sněmovně letos nepovede schválit novelu, která zvyšuje vysílací poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas. A i když jsou nízké, hned z několika důvodů nebude škoda, pokud nestoupnou. Jedním z nich je nový pozměňovací návrh, podle kterého by rozhlas a televize měly aktivně přispívat k rozvoji demokratické kultury a vést k finanční gramotnosti, a to tvorbou dokumentárních pořadů. Aby někdo takové pořady sledoval, zákon nezaručí.

Vláda chce prosadit výrazné zvýšení státní renty pro bývalé prezidenty, o jejím růstu mají poslanci rozhodnout do konce roku. Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka navrhuje, aby výše renty dosáhla na stejnou částku jako u řadových poslanců – tedy přes sto tisíc korun měsíčně. Konečně to snad vyjde. Takový plán měl ještě před Jurečkou ministr financí, potopili ho však Piráti. Ty už si teď svůj názor můžou dát za klobouk.

Dalibor Martínek: Zvýšit poplatky za televizi a za rádio? Spíš je zrušit. Veřejnoprávní média ztratila smysl

Česká televize a Český rozhlas jsou dvě posvátné krávy politiků. Mluví se o nich jako o garantu objektivních, vyvážených informací pro veřejnost. Ale zároveň do řídících orgánů, rad, cpou politici jednoho svého nominanta za druhým, aby měli pod kontrolou tok informací. Nyní se vede boj o poplatky pro tyto krávy. Protože politikům záleží na tom, jak tato dvě média budou o nich informovat.

Přečíst článek

Stanislav Šulc: Odchod do důchodu v 67 letech je dobrý nápad. Má jen dvě vady na kráse

Vláda se v parlamentu snaží prosadit pozdější odchod do důchodu. Posunutí limitu na číslovku 67 není žádný výmysl ani nesmysl, ale vychází to z reality, že se lidé dožívají stále delšího věku a jsou obecně víc v kondici. Přesto ačkoli toto případné opatření skutečně vejde v platnost a žádná z dalších vlád je nezruší, nebude mít český sociální systém vyhráno ani náhodou. A to zejména kvůli dvěma důvodům – nedostatku pozic pro zkušené pracovníky a tomu, že zkrátka řízený důchod už vůbec neodpovídá demograficko-ekonomickému složení populace.

Přečíst článek

Reklama

Ilustrační foto školní třídy

Dopis čtenáře: Nikdo nechápe, co to znamená učit

Na komentář Dalibora Martínka s titulkem „Prázdniny a zase prázdniny. Nikdo nechápe, za co učitelé berou plat“ ze dne 31. října reagovala řada čtenářů. Některé z reakcí zveřejňujeme.

Přečíst článek

Premiér přes tři sta tisíc, ministři přes dvě stě. Platy vrcholných politiků mají od ledna výrazně růst

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o více než 13 procent. Například měsíční plat premiéra a předsedy parlamentní komory by vůbec poprvé přesáhl 300 tisíc korun a plat ministrů 200 tisíc korun. Vyplývá to z výpočtu ČTK z novely příslušného zákona, který kvůli zásahu Ústavního soudu předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí do připomínkového řízení. Letos platy vrcholných politiků zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na loňské úrovni.

Přečíst článek

Reklama

Související

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Koalici Stačilo! by Babiš do vlády bral. Nebo ne, Fiala bude na TikToku a Stanjura má plán

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme