Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Češi dali Ukrajině víc peněz než Francouzi. Macron je na jednání přesto nepozval

Ukrajinci
ČTK
Lukáš Kovanda

Česká republika dosud Ukrajině poskytla vládní pomoc v přepočtu za 232 miliard korun, v Evropské unii jí tak náleží páté místo. Vyplývá to z dat Institutu pro světovou ekonomiku v německém Kielu (viz graf níže). Institut průběžně sleduje a vyhodnocuje vojenskou, finanční i humanitární pomoc Ukrajině realizovanou několika desítkami zemí světa.

Reklama

Česko podle institutu poskytlo od začátku invaze Ruska na Ukrajinu 24. února 2022 do konce loňského roku na úrovni vlády pomoc napadené zemi v objemu 7,96 miliardy eur související s řešením uprchlické krize a k tomu pomoc za 1,3 miliardy eur v podobě zejména vojenských dodávek. Celkově jde o zhruba 9,3 miliardy eur, což dle dnešního kursu odpovídá 232,2 miliardy korun.

Ze zemí EU v daném období realizovalo větší celkovou pomoc Ukrajině v absolutním vyjádření už pouze Německo, Polsko, Nizozemsko a Španělsko. Česká pomoc je dokonce absolutně vyšší než třeba pomoc Francie, jejíž ekonomika je ovšem zhruba devětkrát větší než ta česká. Z tohoto hlediska je zarážející, že Česko nebylo přizváno na včerejší summit některých evropských zemí ohledně války na Ukrajině, který se konal právě ve Francii

Americký prezident Donald Trump

Pavel Peterka: Trumpova opatření negativně dopadnou na českou ekonomiku. Jak ji nastartovat?

Nástup Trumpa do prezidentského úřadu urychlil dopady dlouhotrvajících problémů v České republice. Řada jeho opatření bude mít negativní dopad na naší ekonomickou výkonnost. Posiluje proto snaha najít oblasti a způsoby jak českou ekonomiku nakopnout. Kvalitních seznamů a nápadů k zlepšení podnikatelského prostředí je spousta. Problém je pak s jejich přípravou a aplikací do praxe, která je mnohdy podstatně náročnější.

Přečíst článek

Ukrajina napadená Ruskem se podle Čechů bude muset vzdát části území

Trump se ptá Evropy: Co byste dělali, kdyby na vás Rusko zaútočilo?

USA požádaly evropské státy, aby upřesnily, jaké bezpečnostní záruky jsou ochotny poskytnout Ukrajině, aby zajistily trvalý mír, a jak by spojenci reagovali v případě, že by nějaká jednotka, kterou nasadí, byla napadena Ruskem.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme