Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Co s posledními dvěma měsíci? Joe Biden může alespoň pomoci Ukrajině

Co s posledními dvěma měsíci? Joe Biden může alespoň pomoci Ukrajině
Profimedia
Karel Pučelík

Joe Biden má dva měsíce, aby uzavřel demokratickou kapitolu v Bílém domě. Důležitou součástí prezidentova odkazu jsou ekonomické a průmyslové zákony i podpora Ukrajiny, pro kterou ještě může něco udělat i v následujících týdnech. Je však otázkou, zda jeho úspěchy přežijí lednový nástup Donalda Trumpa.

Reklama

Éra Joea Bidena se pomalu ale jistě chýlí ke konci. Bylo sice dopředu jasné, že stále ještě úřadující prezident nevyužije druhého mandátu jako většina jeho úspěšných předchůdců, ale mohl doufat, že viceprezidentka Kamala Harrisová dotáhne jeho práci nebo přinejmenším nenechá padnout jeho odkaz.

Tato pochmurná eventualita tu však byla a v Bílém domě s ní museli počítat. Minimálně kvůli tomu si prezident nemohl dovolit „stříhat metr“ a poslední půlrok jen doklepat. Administrativa se tak už týdny snaží učinit své klíčové kroky „trumpovzdorné“.

Je to ale obtížný úkol, protože staronový prezident nejspíš nebude hrát podle dosavadních pravidel a zvyklostí. „Prezidentská moc je taková, že je poměrně obtížné ochránit agentury a programy před někým, kdo je odhodlán prolomit ochranná zábradlí a změnit směřování země, pokud soudy a Kongres nebudou plnit svou správnou úlohu omezovat toto překračování pravomocí,“ postěžoval si ještě před volbami pro CNN Bidenovi blízký senátor z Delaware Chris Coons.

Dárek na rozloučenou

Nyní má Biden ještě dva měsíce k dobru. Na vrchu jeho priorit jsou průmyslové a ekonomické zákony, ale taky podpora Ukrajiny. Není na co čekat. V závěrečném spurtu by Spojené státy mohly napadené zemi, ve které po dnešní volební noci zavládlo zděšení, poslat až pět a půl miliardy dolarů, které zbývají v již odsouhlaseném balíčku.

Reklama

Zrovna teď v těchto dnech by se navíc podpora mohla velmi hodit. „V minulosti se jednalo o baterie protivzdušné obrany, bojové tanky a dlouholetou americkou palebnou sílu, která může Ukrajině pomoci vyrovnat síly s větším sousedem se zdánlivě nevyčerpatelnou lidskou silou a vydatnou pomocí od spojenců v Asii,“ uvádí server Foreign Policy.

Magazín zabývající se zahraniční politikou také spekuluje o tom, že by Ukrajinci mohli přesvědčit spojence v Bílém domě, aby byly k použití amerických zbraní benevolentnější. Nyní je mohou používat jen na frontové linii, ale americká pravidla jim zakazují s arzenálem udeřit na cíle nacházející se přímo v Rusku. Prezident Zelenskyj se o změnu neúspěšně pokouší už dlouhé měsíce, nyní však Biden musí dělat rychlá rozhodnutí a zároveň nemusí tolik hledět na názory ostatních.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj žádá Spojené státy o střely Tomahawk

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádal Spojené státy o střely s plochou dráhou letu Tomahawk s doletem 2500 kilometrů, což je sedmkrát více než již dodané americké rakety, napsal americký list The New York Times (NYT) o tajné části Zelenského plánu řešení války s Ruskem. Deník se odvolal na nejmenovaného vysoce postaveného amerického představitele, který Zelenského požadavek označil za naprosto nerealistický.

Přečíst článek

Přežije Bidenova vize?

Na domácí scéně se Biden zaměřil především na přestavbu infrastruktury. Série zákonů během let podpořila například zdravotnictví, zelenou energii nebo klíčová a pro budoucnost atraktivní odvětví, úspěchem jeho vlády je třeba podpora výroby čipů.

Jak připomíná CNN, podstatná část prostředků v těchto programech je už vyčerpána, ale další finanční injekce jsou vázány až k dalšímu fiskálnímu roku či ještě delšímu horizontu. Republikáni se přitom v kampani před volbami vůči některým částem vymezovali, stejně jako proti vládní ekologické politice. Přístup Donalda Trumpa k průmyslu je navíc odlišný, místo podpory podniku hovoří o zavedení cel na dovoz ze zahraničí.

Bidenovy politiky a projekty prošly Kongresem, ale ani to nakonec nemusí stačit pro jejich kompletní záchranu. Pokud Donald Trump s republikány ovládnou Senát, Sněmovnu reprezentantů i Nejvyšší soud, můžou se zbavit lecčeho. Ne všechny Bidenovy vize republikáni zruší, řada projektů má dlouhodobý charakter, a tak bude mnohdy výhodnější si raději připsat zásluhy za exprezidentovu práci. Možnosti končícího prezidenta s tím něco udělat, jsou už nyní omezené.

Prezidentské volby v USA

Stanislav Šulc: Dvě Trumpovy sázky, které vyšly. Influenceři a předstírání poraženého

Ve vítězném proslovu Donald Trump poděkoval spoustě lidem. Nezapomněl na promotéra bojovníků MMA Danu Whita, který zase za všechny poděkoval Joeovi Rogenovi. Právě úspěšný konzervativní influencer patřil ke klíčovým osobnostem, které Trumpovi vyhrály volby. Je to právě dlouhodobá spolupráce s těmito lidmi, která dovolila Trumpovi v posledních dnech před volbami předstírat, že je vlastně poražen a že musí ještě víc zaktivizovat své potenciální voliče. Vyplatilo se.

Přečíst článek

Andrej Babiš

Trump přinese mír a prosperitu, uvedl Babiš

Republikánského kandidáta Donalda Trumpa v americké prezidentské kampani nezastavil atentát ani systematická očerňovací kampaň, uvedl k výsledkům voleb bývalý český premiér Andrej Babiš (ANO). Trumpovo vítězství přinese USA prosperitu a světu mír, uvedl Babiš na síti X. Podle místopředsedy ANO Karla Havlíčka zvítězila ve volbách ekonomická témata a schopnost hájit národní zájmy. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová považuje Trumpa za výrazného a silného politika a současná doba si podle ní takové politiky žádá.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme