Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Dalibor Martínek: Levicová vláda Petra Fialy opět přidává na platech státních zaměstnanců

Levicová vláda Petra Fialy opět přidává na platech státních zaměstnanců
Profimedia
Dalibor Martínek

Není to žádné překvapení. Vláda se necelý rok před volbami celkem jednoduše dohodla, že milionu lidí, kteří jsou placeni z daní pracujících lidí a podnikatelů, přidá od příštího roku peníze. Mluví se o sedmi procentech v průměru, ale pro některé profese to bude i dvanáct procent. Učitelé, policisté, čert ví kdo ještě, prostě milion lidí, které tak trochu potřebujeme, ale kteří se také tak trochu umí vozit za cizí peníze, vydírat, a kteří nikdy nemají daleko k tomu, aby, když si usmyslí, vyhrožovali státu stávkou.

Reklama

Levicová vláda Petra Fialy na tyto výhrůžky profesních skupin nenašla za celou dobu své působnosti jiný recept, než nátlaku vždy ustoupit, zvýšit platy ve veřejné sféře, a zaplatit drahé marketingové experty, aby tuto slabost veřejnosti vysvětlili jako moudré rozhodnutí.

Popravdě, už je s tím tato vláda nudná. Za necelý rok tady máme volby, které vyhraje Andrej Babiš. Další populista. Když byl u moci, ke které se brzy vrátí, měl strategii, že uplácel důchodce. Důchodcům rostly příjmy nejvíc ze všech společenských skupin. Protože jich je hodně, dva a půl milionu, a dokáží svými hlasy vyhrát volby.

Zleva europoslanec Filip Turek a bývalý prezident Václav Klaus (vpravo) na na členské schůzi Motoristé sobě

David Ondráčka: Nejde o Turka, ale o Klause. Motoristé jej chtějí dostat zpět do politiky

Klaus sobě, to je skutečný a jediný cíl retro projektu Motoristé sobě. Je to pokus o mocenský návrat Václava Klause a jeho devadesátkového gangu zpět do politiky. Nejde o Turka, jde o Klause. Tak to je třeba chápat, všechny řeči mají jen odvést pozornost od této podstaty. Jejich zakladatel Macinka to sám říká: „my nejsme béčko Andreje Babiše, my jsme áčko Václava Klause“.

Přečíst článek

Státních zaměstnanců je také hodně, milion, takže je také každá vláda uplácí. Důchodci ale rozhodnou, Babiš to ví. Malé děti nemůžou volit, zatímco Alzheimer centra někdo při volbách vždy objede s volební urnou.

Reklama

Voliči, kteří si myslí, že by se každý měl starat o svou budoucnost sám svou energií a invencí, nespoléhat se na stát, netuší, koho budou za rok volit. Levicovou Fialovu vládu, nebo populistu a bývalého donašeče státní policie Andreje Babiše? Nebo snad arogantní, nyní módní Motoristy?

Fiala současným rozhodnutím o přidání platů státním zaměstnancům pohřbil ideály voličů, kteří věřili ve zmenšení státu, v racionalitu, v to, že peníze se vydělávají prací. Vcházíme do volebního roku. Už teď je jasné, že zvítězí důchodci a státní zaměstnanci. Je jen otázkou, kdo tenhle stát za pár let potáhne k prosperitě. Ani jedna z těchto skupin to patrně nebude.

Další texty (ne)korektního Dalibora Martínka

Českou korunu drží na silných úrovních tuzemské firmy

Dalibor Martínek: Česká společnost se rozpadá. Nenasytný erár chce stále víc peněz

Je to jako přes kopírák. Nějaká profesní skupina, policajti, doktoři, učitelé, poslanci, soudci, soudní zaměstnanci, kuchařky ve školách, prostě kdokoliv placený z peněz daňových poplatníků, který má pocit, že by mu měl stát přidat, začne vyhrožovat stávkou. Nátlaková metoda od lidí, kteří možná dosud nepochopili, že za A jsou placeni z daní pracujících, a za B, že neexistuje nárok na dorovnávání inflace.

Přečíst článek

Učitelům vzrostou platové tarify o sedm procent

Učitelům vzrostou platové tarify o sedm procent

Učitelům by se měly od ledna zvednout platové tarify o sedm procent. Ostatním zaměstnancům veřejného sektoru a státu by měl základ výdělku vzrůst o 1400 korun. Na přidání se kabinet dohodl začátkem října s odboráři. Poté navrhl, že by se platy politiků mohly příští rok zvýšit o 6,9 procenta. Předáci to kritizují. Požadují teď pro pracovníky státu a veřejné sféry stejné navýšení jako u ústavních činitelů, jinak hrozí protesty. Předpis upravuje i zaručené platy či některé příplatky. Do přidání by mělo příští rok putovat zhruba 24 miliard korun.

Přečíst článek

Ilustrační foto školní třídy

Dopis čtenáře: Nikdo nechápe, co to znamená učit

Na komentář Dalibora Martínka s titulkem „Prázdniny a zase prázdniny. Nikdo nechápe, za co učitelé berou plat“ ze dne 31. října reagovala řada čtenářů. Některé z reakcí zveřejňujeme.

Přečíst článek

Školní lavice

Dalibor Martínek: Prázdniny a zase prázdniny. Nikdo nechápe, za co učitelé berou plat

Děti byly zase celý týden doma. Nebyly nemocné. Jen prostě nechodily do školy, protože byly takzvané podzimní prázdniny. To je nějaká novinka, dřív to nebylo. Dřív byly jenom letní prázdniny. Ty jsou pořád. Jsou i zimní prázdniny, přes Vánoce. A jarní prázdniny. Už to je docela hodně prázdnin.

Přečíst článek

Reklama

Související

Dalibor Martínek: Učitelé teď mají prázdniny. Ale peněz by chtěli čím dál víc

Přečíst článek
Českou korunu drží na silných úrovních tuzemské firmy

Dalibor Martínek: Česká společnost se rozpadá. Nenasytný erár chce stále víc peněz

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme