David Ondráčka: Co se stane v listopadu bez plynu? Připravte se na hororový scénář
Včera jsem usnul a měl nehezký, ale živý sen, pouští se do jeho převyprávění protikorupční expert a bývalý šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. Jsme na začátku listopadu 2022. A události pádí rychle za sebou.
Plynová předehra
Putin vypnul v září Evropě definitivně plyn a tlačí ji ke zdi, chce destabilizaci a chaos.
Vláda omezuje spotřebu plynu průmyslu, dopad to má na dvě pětiny firem. Začíná se omezovat výroba, některé fabriky už zavírají a propouští. Hutě, sklárny, chemičky jsou první, Vítkovice, Nová Huť, Třinec, Lovochemie, Paramo, Spolana.
Z nasmlouvaného LNG plynu z Holandska putuje do Česka bohužel jen čtvrtina. Oficiálně kvůli technickým důvodům, ale reálně si plyn odebírají tranzitní státy po cestě. Evropská solidarita se v krizi začíná bortit.
Začaly plynové prázdniny pro děti ve školách, jídelny nemají na čem vařit. V říjnu to bylo pár dní kolem svátků, v listopadu zůstanou děti doma na dva týdny.
Vláda nařídila omezovat ohřev vody domácnostmi, nejprve na dvě hodiny denně, od listopadu už jen na hodinu každé ráno.
Teplo v bytech omezeno na 16 stupňů Celsia.
Otužování a krátké sprchování je hlavní heslo dne. Ledový muž Wim Hof oznámil turné.
Roste spotřeba deodorantů.
Dalibor Martínek: Jsem snad jediný, koho zajímá, jestli bude v zimě plyn?
Názory
První dějství na domácí politické scéně
Babiš šílí, jeho chemičky jsou bez plynu první na řadě. Nasazuje své ANO poslance, aby zablokovali sněmovnu definitivně, a neprošlo už vůbec nic. Požaduje intervenci vlády na záchranu (svého) byznysu.
ANO a SPD prosadilo hlasování o nedůvěře vlády. Koalice má zatím všech 108 poslanců, ale opozice je chce otestovat. A je to skvělá televizní příležitost.
Okamura se přihlašuje do prezidentské kampaně na poslední chvíli, platí jeho logika, čím hůř, tím pro mě líp. Nemá kandidaturou co ztratit.
Prezidentská kampaň v plném proudu, kandidáti ale neví, co říkat, situace je tak nepřehledná.
Zeman si všeobecnou destrukci užívá, jeho tragické prezidentství zapomenuto a je mu už vlastně všechno jedno. Vládu kritizuje, že situaci nezvládá. Navrhuje úřednickou vládu na překonání plynové krize.
Piráti těžce prohráli komunální volby v Praze, Bartoš však ještě drží 4 poslance (je jeden z nich), uvnitř strany roste tlak na odchod z vlády (asi až po předsednictví).
STAN se sjednotil za Rakušanem, aby přečkali nekončící průšvihy. Vytahují výš Síkelu, který pendluje mezi Prahou a Berlínem.
Fiala dál jede svoje EU předsednictví (plyn je teď jediné téma). Hodně času tráví v zahraničí a v Bruselu, mentálně je mu líp v Bruselu než v neklidném Česku.
Andrej Babiš prý ještě zváží, zda se bude ucházet o Hrad. Řekl to v rozhovoru pro bývalé Rudé Právo, nyní již jen Právo. Je to znamenitá taktika. Tak trošku nás tahat za nos, nechávat nás v napětí. A pak jako blesk z čistého nebe udeřit. To je oblíbená Babišova strategie. Využil ji mnohokrát při přebírání firem, a osvědčila se mu. Asi ji znovu využije.Dalibor Martínek: Záchrana přijde na podzim. S plamenným mečem v ruce nás spasí Babiš
Názory
Migrační vlna zalila Evropu
Podpora pro Ukrajinu dramaticky klesá. V březnu byla 70%, v červnu 50%, v listopadu už jen 15%. Převládá pocit, že teď potřebujeme pomoc my. Válka bohužel pokračuje.
Zvedá se vlna uprchlíků ze Súdánu a Egypta, nemají co jíst, hledají průchodné trasy do Evropy. Zprávy o jejich rostoucích počtech jsou dramatické. Erdogan se ozývá, že chce více peněz za to, že je zadrží.
Zvedá se vlna lidí z Evropy, mnozí chtějí najít klidné a bezpečné místo, není jisté na jak dlouho. Oblíbené cílové země jsou zatím Kanada, Panama, Kostarika, Maroko a Thajsko.
„Táta hypoték“ Jan Sadil, nyní člen představenstva ČSOB, kdysi uvedl příměr, že jedno procento na úrokové sazbě dělá asi tisíc korun měsíčně na milion půjčených korun. Jelikož se Sadil v branži pohybuje čtvrt století, budu jeho názor brát jako „bernou minci“.Dalibor Martínek: O kolik zdraží na podzim život? Užijme si léto, nemysleme na to. Bude to masakr
Názory
V Česku se demonstruje
Odboráři vyrazili do ulic, protesty už proběhly v Praze, Brně a Ostravě. Tripartita se rozpadá, požadavky odborů vláda odmítá jako vydírání. Středula (kandidát na prezidenta) vyhlašuje generální stávku na 1. prosince.
Začínají demonstrace dalších skupin, i Chcípl pes se probudil, chystají se velké protesty na 17. listopadu. Některé akce přerůstají v násilí, zatím to zůstává u rozbitých výloh.
Epilog z událostí „na pozadí”
Rozjela se další vlna covidu, vláda zkouší zavést opatření, ale skoro nikdo už je nerespektuje, nemocnice se zase plní.
Cena piva se zvedla o 30 procent.
Koruna klesla na 33 korun za euro, ČNB už neintervenuje, nemá to smysl, úspory lidí ztrácí hodnotu. Inflace je pořád kolem 13 procent a nedaří se ji snižovat.
Množí se kyberútoky na kritickou infrastrukturu, patrně z Ruska. Dostatečnou ochranu nemají státní úřady, ale ani nemocnice nebo vodárny.
Po horkém srpnu a září se rozjela nová kalamita kůrovce.
V lesích výrazně narůstá počet krádeží dřeva, majitelé lesů ani policie nemají reálnou kapacitu tomu jakkoli bránit.
Rostou ceny bytů, rekordně v Karlových Varech kolem horkých pramenů, podél řeky Teplá.
Média nestíhají pokrývat události. Sociální sítě vřou emocemi a hysterií, nikdo to není schopen zastavit, vymyká se to z kontroly.
Pak jsem se probudil a byla to jen zlá noční můra, naštěstí. Užijte si hezké léto.
Začíná české předsednictví Rady EU, půlroční rotující cirkus schůzek, kampaní, priorit a politických jednání. Je to příležitost, jak dostat Česko na mapu Evropy politicky, ujasnit si naše vlastní pozice a co chce Česko Evropě vlastně říct, a hlavně si udělat své domácí úkoly.David Ondráčka: Evropa jako domácí úkol a politické PR
Názory