Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Je to zbabělec, vysmívá se čínský internet Trumpovi

Americký prezident Donald Trump
ČTK
Lukáš Kovanda

Trump nabízí Číně velké snížení cel, čínské sociální sítě se vysmívají jeho zbabělosti. Koruna po oslabení opět sílí, Trump totiž fundamentálně ztratil důvěru západních trhů.

Americký prezident Donald Trump zjevně zpanikařil z propadu amerických burz a nově nabízí Číně rozsáhlé snížení celních sazeb, které na ni Amerika uplatňuje. Zkazky o prezidentově „zbabělém couvnutí“ se okamžitě staly virálním hitem čínských sociálních sítí. Peking má rázem po ruce munici pro svoji propagandu, kterou by sám líp nevymyslel.

Navíc, Trump podobně couvá i v otázce zbavení funkce šéfa americké centrální banky Jeroma Powella. Tím hrozil ještě v minulém týdnu. Po debaklu burz o Velikonočním pondělí však otočil a nyní vypráví, že Powellovo odvolání nikdy nebylo na pořadu dne.

Elon Musk

Musk končí s prací pro Trumpa. Tesla má přednost

Miliardář Elon Musk od května výrazně utlumí svůj čas ve skupině pro efektivitu státní správy (DOGE), do které ho povolal americký prezident Donald Trump, a začne se více věnovat automobilce Tesla. Píše to agentura Reuters.

Přečíst článek

Trumpa, zdá se, nakonec ukázní a do patřičných mezí dovedou akciové a dluhopisové trhy a také dolar.

Česká koruna reagovala v noci na dnešek středoevropského času oslabením nad hladinu 22,00 za dolar na Trumpovo ujištění, že Powella odvolávat nehodlá. Dnes dopoledne se ale opět vrátila pod zmíněnou úroveň a nyní se dolar prodává za 21,89 koruny. To svědčí o tom, že nedůvěra trhu v Trumpa je hlubší povahy, takže dané ujištění a k tomu slib mocné redukce cel na dovoz z Číny nestačí, aby dolar zpevnil výrazněji.

Dow Jonesův ukazatel akcií třiceti nejvýznamnějších firem v USA měl ještě včera našlápnuto k nejhoršímu dubnovému propadu od roku 1932, kdy vrcholila Velká hospodářská krize. Pád do minusových temnot způsobuje zejména šok z Trumpova „dne osvobození“ z počátku dubna. Kapitál se od té doby z amerických akcií ve značném objemu přesouvá do hotovosti nebo do Evropy, ale také do zlata nebo nově do bitcoinu.

Trumpova cla, která oznámil na „den osvobození“, mají do konce roku 2027 připravit světovou ekonomiku v přepočtu o zhruba 44 bilionů korun (to je více než pětinásobek ročního hrubého domácího produktu ČR). V USA přivodí ekonomický propad a inflaci, ve zbytku světa „jen“ ekonomický propad. Který bude ovšem tak hluboký, že inflaci potlačí a zbrzdí, plyne dále z prognózy agentury Bloomberg.

Tyto vyhlídky jsou tak tísnivé, že dostávají trhy – hlavně v USA – do zásadního útlumu, přičemž padající akcie a mizející bohatství v nich stupňují tlak na Trumpa, který pak právě nejednou couvá.

První signály z byznysu po „Liberation day“: Je vidět pokles exportu, ale nejde o žádné drama

Trhy se včera oklepaly z masivních pondělních výprodejů poté, co Donald Trump řekl, že nehodlá předčasně odvolat šéfa Fedu Jeroma Powella. Je to však trochu podobná „písnička” jako v případě odložených recipročních cel, píše v komentáři hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Přečíst článek

Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy

Související

Lukáš Kovanda: Trumpova kapitulace před Applem & spol. je malým vítězstvím pro Čínu

Přečíst článek

USA ode dneška uvalují nejvyšší clo za sto let. Česká koruna zatím patří k vítězům dne

Přečíst článek
Doporučujeme