Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Karel Pučelík: Ústupky nebo tvrdá odpověď? Evropu rozdělují Trumpova cla

Karel Pučelík: Ústupky nebo tvrdá odpověď? Evropu rozdělují Trumpova cla
Profimedia
Karel Pučelík

Evropské lídry rozděluje přístup k americkým clům. Někteří chtějí Donalda Trumpa uchlácholit ústupky, někteří chtějí zaútočit na amerických technologický sektor a další alibisticky čekají, až se bouře přežene. Je lepší před americkým prezidentem kapitulovat nebo risknout tvrdou odpověď?

Spojené státy vs. zbytek světa, nějak tak by se dala shrnout mezinárodní politika posledních týdnů. Americký prezident Donald Trump přichází s novými a novými cly, tento týden i s pětadvacetiprocentní sazbou na dovážené automobily, což může Evropu pěkně zabolet.

Dotčené státy musí nějakým způsobem reagovat. Nejviditelnějším příkladem je Kanada, proti které Trump rozpoutal obchodní válku. Kromě cel přidal s Elonem Muskem řadu urážek, jako že Kanada není opravdový stát a měla by se integrovat mezi USA. Kanaďané si to však nenechávají líbit, na cla odpovídají a k tomu se v zemi zvedla vlna patriotismu. Třeba kávu americano už si tam nedáte, je třeba si objednat „canadiano“.

Evropské státy se zatím povětšinou rozhlížejí a rozmýšlejí budoucí taktiku. Někteří, jako třeba irský premiér Micheál Martin, se při návštěvě v Bílém domě pokusili uhrát debatu s Trumpem jaksi na remízu. Irsko totiž je totiž z evropských zemí na USA navázáno nejvíce  - podle kritiků až naivně. Do budoucna to ale Irsku, stejně jako ostatním zemím, stačit nemusí.

Důrazně a cíleně odpovíme. EU chystá odvetu za americká cla

Americká opatření jdou podle Evropské komise „špatným směrem“. „Pokud to bude nutné, přistoupíme k rozhodné a přiměřené reakci na jakákoli nespravedlivá a kontraproduktivní opatření ze strany USA,“ uvedl její mluvčí.

Přečíst článek

Trochu „zvláštní vztah“

Obchod se Spojenými státy je důležitý i pro Velkou Británii, která dlouhodobě staví na „zvláštním vztahu“. Ten je ale v poslední době ještě zvláštnější. Premiér Keir Starmer se také před nedávnem otočil ve Washingtonu, kde si před novináři s Donaldem Trumpem nezvykle notovali. Premiér prezidentovi předal pozvánku na státní návštěvu od krále Karla III., Trump řekl několik vřelých slov o Starmerovi a o možných clech neřekl nic.

Je patrné, že Británie si nebere příklad z Kanady. Minimálně tedy úřadující labouristický kabinet. Při tiskové konferenci v Bílém domě nebylo známo, čím Starmer Trumpa získal, ale nyní vyplouvají na povrch možné kroky. Británie zvažuje poměrně velké ústupky.

Ministryně financí Rachel Reevesová potvrdila, že „appeasementu“ Trumpovy administrativy by mohlo posloužit omezení digitální daně, která postihuje americké technologické giganty. Británie z ní ročně vytěží kolem miliardy liber, což není zanedbatelná částka.

Krok má pochopitelně i své kritiky. Pikantní na tom je, že se aktuálně řeší osekání britské obdoby invalidních důchodů, kvůli stabilizaci ekonomiky. Opoziční Liberální demokraté plán labouristů považují za „okrádání handicapovaných lidí, aby se zavděčili Muskovi a Trumpovi“.

Češi chtějí čelit inflaci investicemi do zlata či nemovitostí

Trumpovy celní manévry podpořily růst cen zlata

Spotová cena zlata stoupla o 0,6 procenta na 3036,1 dolaru za troyskou unci. Investoři se obávají, že cla, která by měla vstoupit v platnost 2. dubna, mohou podpořit inflaci, zpomalit hospodářský růst a zvýšit obchodní napětí.

Přečíst článek

Mířit tam, kde to nejvíc bolí

Za mořem se o přístupu k Trumpově protekcionismu začíná přemýšlet jinak. Nejjasněji to tento týden shrnul belgický ministr zahraničí Maxime Prévot, který apeluje na evropské lídry, aby se americkému prezidentovi nepodbízeli, ale naopak požadovali lepší zacházení.

Prévot navrhuje, aby Evropská unie cílila na nejcitlivější místa – a to jsou právě ta, vůči kterým zvažuje Británie vstřícný přístup. „Víme, že mezi odvětvími, která mohou přinést největší citlivost a reakci (ze strany USA), je celá digitální složka. A tak osobně jsem spíše pro to, abychom v rámci baterie protiopatření použili i tuto páku,“ řekl šéf belgické diplomacie magazínu Politico.

Jistě, Belgie má coby součást evropského bloku o 450 milionech obyvatel jinou pozici, než ze které vychází „osamocená“ Británie. Podbízení se Donaldu Trumpovi však může být velmi krátkozrakou taktikou.

Jestli o Trumpově stylu něco víme, pak je to fakt, že je nepředvídatelný. S Trumpem se i nakrásně můžete na něčem domluvit, ale za dvě hodiny může být všechno jinak. Takže nejenže je podbízení se nedůstojné, ale ve výsledku neexistují žádné záruky, že vaši zemi ušetří.

Další texty Karla Pučelíka

Související

Lukáš Kovanda: Brusel stupňuje obchodní válku. Evropanům podraží whisky a motorky

Přečíst článek
Americký prezident Donald Trump

Lukáš Kovanda: Trumpova cla otřásají světem, stejně jako chystané masivní zbrojení Evropy

Přečíst článek
Doporučujeme