Štěpán Křeček: Lidé utrácí víc než před rokem. Díky rozvolnění i ze strachu z inflace
Lidé v průměru utrácí o 2 530 korun měsíčně více než před rokem. Může za to odložená spotřeba z koronavirových časů i zdražování drtivé většiny zboží a služeb. Úspory v bance jim požírá inflace.
Průměrná měsíční spotřeba na obyvatele dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku na úroveň 27 236 korun. To je o 2 530 korun více, než ve stejném období před rokem. Za vyšší útraty domácností může odložená spotřeba z doby, kdy v ekonomice platily přísné restrikce. Kvůli zdražování však utratí více i lidé, kteří nakupují stále stejné zboží a služby.
Repo sazba České národní banky by podle očekávání trhů měla vystoupat z aktuálních 0,75 procenta na 2,5 procenta. „Dostat bychom se tam mohli zhruba za osm měsíců, tedy koncem května,” uvádí šéf Treasury Trinity Bank Karel Růžička.Kvůli cenám energií může být inflace dlouhodobý jev, říká bankéř Růžička
Money
Průměrný měsíční příjem na osobu dosáhl ve druhém čtvrtletí letošního roku na úroveň 32 642 korun. To je o 2 666 korun více než ve stejném období před rokem. Jinými slovy můžeme říct, že lidem v průměru rostly příjmy rychleji než spotřeba. To ukazuje, že Češi jsou ve svém průměru zodpovědní a spoří si. Bohužel však dochází k tomu, že úspory v hotovosti a na běžných i spořících účtech v bankách rychle požírá inflace.
Český statistický úřad dnes kromě analýzy spotřeby a příjmů domácností zveřejnil i zpřesněná data o vývoji hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí letošního roku. Meziroční růst dosáhl hodnoty 8,1 procenta. Předchozí odhad hovořil o růstu ve výši 8,2 procenta.
Hodnota fúzí a akvizic v celém světě ve třetím čtvrtletí vzrostla o 38 procent na rekordních 1,52 bilionu dolarů.Fúze a akvizice boří rekordy. Jejich hodnota letos už překonala 4,3 bilionu dolarů
Zprávy z firem