Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Lukáš Kovanda: Český průmysl v úzkých. Jeho kondice se už dlouho nepřetržitě zhoršuje

Kondice českého průmyslu se zhoršuje nepřetržitě už přes půldruhého roku
ČTK
Lukáš Kovanda

Provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském se v prosinci 2023 zhoršily výrazněji, než analytici očekávali. Příslušný ukazatel, sestavovaný na základě pravidelných šetření mezi manažery nákupu v průmyslu, vykazuje za prosinec hodnotu jen 41,8 bodu.

Reklama

Analytici přitom v konsensu očekávali, že to bude 43,5 bodu. Jakákoli hodnota pod úrovní 50 bodů znamená meziměsíční zhoršování podmínek v průmyslu. V listopadu 2023 se tyto podmínky zhoršovaly také, ale méně výrazně než v prosinci, neboť listopadová hodnota ukazatele činí 43,2 bodu

Poměrně výrazné prosincové zhoršení podmínek v průmyslu pramení z citelného poklesu objemu jak vlastní produkce, tak nových objednávek. Na tuto slabší poptávku průmyslové podniky v prosinci zareagovaly dalším, a ještě výraznějším omezením své nákupní aktivity. Současně došlo k poklesu stavu zaměstnanců a stavu zásob, aby tak podniky snížily své náklady. Své nákupy podniky omezily i přesto, že ceny vstupů a souvisejících nákladů nadále klesaly, byť nejpomalejším tempem od loňského března. I v oblasti průmyslových vstupů se tedy nadále viditelně projevuje zpomalující inflace. 

Zboží by nemělo již tak zdražovat jako doposud. Lidé však budou potřebovat stále více peněz

Lukáš Kovanda: Nic zatím nenasvědčuje tomu, že v roce 2024 bude líp

Ano, bude naděje. Kdo nechce v příštím roce chudnout, měl by si zajistit růst mzdy alespoň o osm. Kromě inflace se na tom podepíše také negativní vliv vládního „konsolidačního“ balíčku a také růst cen energií.

Přečíst článek

Podmínky v tuzemském průmyslu se zhoršují nepřetržitě už přes půldruhého roku, neboť naposledy vykázal daný ukazatel hodnotu převyšující 50 bodů v květnu 2022. Český průmysl na sklonku roku 2023 čelil poklesu jak domácí, tak zahraniční poptávky. Znatelný pokles objemu nových objednávek souvisí s nejistotou ohledně ekonomického vývoje v roce 2024, zejména pak ohledně vývoje v sousedním Německu, které představuje klíčový vývozní trh. Na pokles poptávky český průmysl reagoval nejprudším snížením produkce od loňského července a také jedním z nejvýraznějších snížení početního stavu zaměstnanců za poslední tři a půl roku.

Reklama

Ponurá nálada v tuzemském zpracovatelském průmyslu bude České národní bance letos jedním z důvodů poměrně výrazného snižování základních úrokových sazeb, které by mělo aktivitu nejen v průmyslu zvýšit prostřednictvím zlevnění úvěrů na provoz i investice. Základní úroková sazba ČNB letos klesne nejpravděpodobněji na 3,75 procenta, a to z nynější úrovně 6,75 procenta

Další komentáře Lukáše Kovandy najdete zde

Reklama

Související

Ceny v průmyslu neklesají tak rychle, jak se čekalo. ČNB sníží sazby „jen“ o půl procenta

Ceny v průmyslu neklesají tak rychle, jak se čekalo. ČNB sníží sazby „jen“ o půl procenta

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme