Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Lukáš Kovanda: Další velké zdražování elektřiny přijde po podzimních volbách

Elektřina, ilustrační foto
vshosting
Lukáš Kovanda

ČEZ zdražuje lidem energie jen měsíc od posledního zdražení. Nejde letos o poslední zvyšování cen. Na podzim domácnosti čeká naprostý cenový šok, inflace může atakovat úroveň 20 procent.

Reklama

V polovině prázdnin bude ČEZ opět zdražovat. Největší tuzemský dodavatel elektřiny domácnostem, kterým končí fixace, zvedne cenu od 1. srpna, a to na všech tarifech – nejčastěji zhruba o 10 procent. Přitom zdražil také od včerejška, tedy pro období od 1. července.

Cenová politika společnosti ČEZ udává tón celému trhu, takže to znamená, že spirálovitě budou zdražovat také všichni další tuzemští dodavatelé jak elektřiny, tak plynu. Ostatně pražská elektrárenská společnost PRE zdražuje také od 1. srpna.

Peníze, ilustrační foto

Burza se propadla na nejslabší úroveň od loňského července. Do červených čísel ji táhne hlavně ČEZ

Pražská burza se propadla na nejslabší úroveň za téměř jeden rok. Index PX klesl o 2,70 procenta na 1217,91 bodu. Nižší byl naposledy 30. července 2021. Dolů burzu táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ, které odepsaly skoro devět procent. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Přečíst článek

Zdražování elektřiny nekončí, další přijde po volbách

Meziročně elektřina na burze zdražila šestinásobně, tudíž ČEZ i další dodavatelé musí toto obrovské zdražení postupně promítat do cen pro koncové zákazníky – jak domácnosti, tak firmy. Srpnové zdražení ČEZ tedy letos není rozhodně poslední. A další spirálovitý růst cen nastane v příštím roce.

Reklama

Nelze vyloučit, že ČEZ si dá „pauzu“ se zdražováním v září, protože na konci právě září se konají komunální volby. Mohla tak vzniknout určitá dohoda mezi vládou a ČEZ, že podnik zvedne ceny opět až 1. října nebo 1. listopadu – tedy až už bude po volbách. To by vysvětlovalo dvě zdražování po sobě nyní v červenci a v srpnu. Navíc v polovině prázdnin budou lidé na dovolených, média mají „okurkovou sezónu“, takže by se kolem zdražování ČEZ nemusela výrazně rozvinout celospolečenská debata – tak nepříjemná z hlediska vládních politiků.

Michal Semotan, portfolio manažer v J&T

Michal Semotan: Vládní přešlapávání a nejistota kolem ČEZ nás stojí miliardy

Patří k vlivným českým portfoliomanažerům a na Twitteru pravidelně zveřejňuje výsledky fondů J&T Investiční společnosti, v nichž právě ČEZ hraje významnou roli. I proto se dění v polostátním energetickém gigantu výrazně věnuje a často je komentuje. „Nekonzistentnost názoru naší politické elity, její nejednoznačná vyjádření, posílají akcie ČEZ dolů, protože přesně to, co si investor nepřeje, se stalo - být v nejistotě,“ říká Michal Semotan v rozhovoru pro newstream.cz. 

Přečíst článek

Fialova vláda zjevně vyšla podniku ČEZ vstříc, když si na červnové valné hromadě překvapivě neřekla o vyšší dividendu. Ta nakonec činí jen 48 korun na akcii, což pro stát znamená příjem na dividendě zhruba 18 miliard korun. Pokud by si stát řekl o dividendu o desítky korun na akcii vyšší, mohl jeho celkový příjem z ní přesáhnout třeba 30 miliard korun. Takže by pokryla hned polovinu z 66miliardové pomoci, kterou stát letos a v příštím roce plánuje na pomoc lidem s platbami za energie. 

Dividenda navíc bude nečekaně vyplácena až v listopadu, kdy bude ČEZ v lepší pozici, co se týče vlastní hotovosti. Takže i v tomto vláda vlastně podniku vyšla vstříc, protože jakožto jeho největší, 70procentní vlastník, mohla chtít peníze ve dřívějším, standardním výplatním termínu.

Oplátkou za vládní vlídnost ČEZ mohl přislíbit, že nezdraží v měsíci voleb. 

Na podzim je třeba počítat až s více než 100procentním meziročním růstem cen elektřiny. Vládní analýza zpracovaná na žádost ministerstva průmyslu a obchodu sice počítá s „jen“ 86procentním nárůstem cen, avšak situace na evropském energetickém trhu je den ode dne tísnivější. Což se promítá v nárůstu burzovních cen plynu i elektřiny.

Nyní akutněji než v době zpracovávání zmíněné vládní analýzy hrozí, že Rusko do zimy odpojí Evropu od svého plynu zcela. Varoval před tím třeba i šéf Mezinárodní agentury pro energii. To by vedlo k dalšímu citelnému růstu cen elektřiny v EU, neboť trhy s energiemi jsou propojeny. Celková inflace v Česku by v takovém případě atakovala, či dokonce překonala úroveň dvaceti procent.

ČEZ, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Hodnota ČEZ se propadla o 70 miliard jen kvůli špatné komunikaci politiků

Akcie ČEZ včera spadly nejvíce za osm let, podnik přišel o 70 miliard své hodnoty, a to jen kvůli špatné komunikaci vláních stran. Dnešní valná hromada rozhodne o dividendě, jež asi bude zbytečně nízká

Přečíst článek

Petr Fiala, premiér republiky

Jana Havligerová: Chápeme vás, pane premiére, my ty obavy máme taky

Předseda vlády se v mimořádném projevu k národu podělil o své obavy z inflace, války na Ukrajině, a hlavně ze stále rostoucích cen energií. Chápeme vás, pane premiére, my ty obavy máme taky.

Přečíst článek

Reklama

Související

ČEZ, sídlo

Lukáš Kovanda: Akcie ČEZ citelně rostou, neboť Piráti „odpískali“ spornou zpětnou daň z mimořádných zisků

Přečíst článek
ČEZ, sídlo

Akcie ČEZ letí nahoru. Úvahy o dělení podniku z nich dělají vysoce žádané zboží

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme