Lukáš Kovanda: Energetická chudoba hrozí více než třem milionům Čechů

V Evropě se objevuje hrozba plošných blackoutů, podle odborníků hrozí i v Česku. Navíc nás čeká citelné zdražení energií. A co víc? Odborníci hlásí konec levného cestování.
Doba levného cestování brzy skončí, varuje velvyslanec ČR pro energetiku Václav Bartuška. Uvedl to v pořadu Naše Česko na TN LIVE.
Ceny energií na podzim podle odborníků citelně porostou. „Všichni očekáváme, že cena elektřiny půjde nahoru,” nastínil v pořadu Petr Kusý, jeden z představitelů pětičlenné rady Energetického regulačního úřadu. Konkrétní ceny ale budou známé až na přelomu listopadu a prosince.
V Evropě se objevuje akutní hrozba plošných blackoutů, které mohou připravit o elektrický proud miliony domácností, aktuálně hrozí třeba Británii nebo Irsku. „Napříč Evropou i u nás mizí část zdrojů elektřiny. V Německu odchází celá jaderná energetika, ale těch nových zdrojů není dost,” vysvětlil Bartuška.
Blackouty hrozí i Česku
Obnovitelné zdroje jsou podle něj fajn, ale rozhodně nestačí. „Systém je rozkolísaný, chybí záložní zdroje a ano, směřuje to i k blackoutům,” nastínil Bartuška. Mohly by nastat kdekoliv a kdykoliv. „Já doufám, že k tomu nedojde, protože naše přenosové soustavy jsou velmi dobré. Ale skutečně stačí velmi málo a může se to stát i v Česku,” říká Kusý.
Brusel představil revoluční zelený balíček. Důsledek? Zdraží auta, letenky, bydlení i elektřina.
Lukáš Kovanda: Zelené ambice Bruselu jsou střelou do vlastní nohy
Názory
Na energetiku bude mít dopad pravděpodobně i zelená politika, například Green New Deal (Zelený Nový úděl). Evropská komise v balíčku, který navrhuje od července, uvádí, že v důsledku těchto politik by mohla padnout do energetické chudoby třetina obyvatel EU (přes sto milionů lidí). V Česku by se tak mohlo jednat až o 3,5 milionu lidí.
„Dopad Zeleného údělu na životy každého z nás bude podle mě mnohem větší, než si dokážeme představit. Pokud se naplní všechno, co je v návrzích z července, tak zmizí levné letenky, zmizí auta na spalovací motor a všechno, co je dnes samozřejmé, je ve velkém ohrožení,” myslí si Bartuška.
Diskuse před dvěma lety v Evropě byla vyloženě protijaderná. Dnes ne že by byla úplně projaderná, ale už má nad jádrem nadhled. Smiřují se s tím. Česko v tom sehrálo důležitou roli. Teď nás totéž čeká s plynem, říká vicepremiér a ministr resortů průmyslu a dopravy Karel Havlíček v rozhovoru pro newstream.cz. Další vláda bude podle něj krom dostavby Dukovan připravovat i plán pro Temelín, malé reaktory nic nevyřeší.
Česko mění pohled Evropy na jádro, říká vicepremiér Havlíček
Politika
Srpnová inflace vyrazila dech všem, koruna zpevňuje na nejsilnější úroveň od propuknutí pandemie.
Lukáš Kovanda: Česko zažívá inflační šok, růst cen může zrychlit až k pěti procentům
Názory