Lukáš Kovanda: Fialově vládě do zlevnění benzínu může „hodit vidle“ Orbán
Benzín za posledních pět dní zdražil o více, než o kolik se od června snižuje spotřební daň z něj.
Cena benzínu u českých čerpacích stanic stoupla od pondělí do pátku tento týden o 1,53 koruny na litr. Včera se benzín Natural 95 prodával průměrně za 45,88 Kč/l, tedy nejdráže od poloviny března. V celé historii ČR se benzín prodával dráže než včera pouze v šesti dnech, a to právě v období před polovinou letošního března, kdy jeho cenu vyhnala k historickým rekordům panická situace vzniklá v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a souvisejících sankcí.
Ještě o minulé neděli benzín přitom vyšel průměrně na 44,35 Kč/l. Tempo zdražování benzínu je tedy opět mimořádné. Od 1. června přitom začíná platit čtyřměsíční snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,50 Kč/l. To však řidiči nakonec nemusí vůbec pocítit. Právě proto, že rozsah snížení daně se příliš neliší, jak nyní vidíme, od rozsahu několikadenního pohybu tržní ceny pohonných hmot.
Ruská plynárenská společnost Gazprom ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Oznámil to finský operátor Gasgrid.Ruský plyn přestal proudit do Finska. Nahradí ho dodávky z Estonska
Politika
Snížení spotřební daně vyjde vládu na miliradu měsíčně
Navíc, čerpací stanice nepromítnou snížení daně v celém rozsahu. Opatření bude stát český stát miliardu korun měsíčně, přitom je poměrně pravděpodobné, že cena pohonných hmot bude v červnu, tedy po snížení daně, vyšší než teď. To vyvolá frustraci řady motoristů. Krok navíc s gustem napadne opozice.
Klíčovým tlakem na růst cen ropy je nyní chystané embargo EU na její dovoz z Ruska. Embargo by zvýšilo cenu ropy na světových trzích, a tedy i pohonné hmoty v ČR. Bruselu se zatím embargo nedaří prosadit, neboť proti se staví Maďarsko. Orbánův postoj je poslední překážkou jeho zavedení. Lídři zemí EU se na společném summitu sejdou koncem května. Budou tak mít možnost na Maďarsko zatlačit a přimět jej k odkývnutí embarga. Pokud by se tak stalo, třeba v rámci nějakého politického obchodu Bruselu a Budapešti, cena ropy na světových stoupne okamžitě. A postupně budou proto také zdražovat pohonné hmoty v ČR, tedy hned v prvních červnových dnech. V době, kdy dojde ke snížení spotřební daně, tak mohou pohonné hmoty v ČR kvůli Orbánovu odkývnutí embarga přesto zdražovat, a to poměrně citelně.
Omezení pohybu v Číně kvůli pandemii covidu zřejmě budou znamenat, že tempo růstu čínské ekonomiky bude letos poprvé od roku 1976 nižší, než tempo růstu ekonomiky Spojených států, uvedla agentura Bloomberg. Podle jejích ekonomů druhá největší ekonomika světa letos vzroste pouze o dvě procenta, zatímco hrubý domácí produkt USA se má letos zvýšit o 2,8 procenta.Čínu brzdí covid. V růstu už zřejmě nebude první, po 45 letech ji porazí USA
Money
Nafta se nezdražuje jako benzín
Pozoruhodné je, že nafta v poslední době nezdražuje tak jako benzín. Zatímco ten totiž za posledních pět dní zdražil o uvedenou 1,53 koruny na litr, nafta naopak zlevnila, a to o jeden haléř na litr. Tento vývoj je nezvyklý. Výpadek v dodávkách pohonných hmot, jenž souvisí s válkou na Ukrajině a sankcemi Západu proti Rusku, se nyní v Evropě palčivěji projevuje právě v oblasti zásobování benzínem.
Celkově k tlaku na růst cen pohonných hmot přispívá také růst cen ropy na světových trzích a citelné oslabování koruny proti dolaru, v němž se ropa a obchoduje. Růst cen ropy ve světě podporuje zlepšování pandemické situace v Číně, kde se díky němu obnovuje poptávka po ropných produktech. V příštích sedmi dnech je třeba počítat s dalším zdražením pohonných hmot, zejména benzínu. Zdražení by mělo být v rozsahu 50 haléřů na litr benzínu a deseti haléřů na litr v případě nafty.
Současná energetická krize by stejně jako předchozí krizová období mohla podle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) posunout evropskou integraci a posílit Evropu. Žádná krize by ale neměla zcela rušit fungující systémy, řekl viceprezident svazu Radek Špicar. Zároveň představil tři pilíře pro předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, které začne za šest týdnů.Svaz: Energetická krize může v konečném důsledku Evropu jen posílit
Politika
Ceny zemního plynu v Evropě klesly, díky rostoucím zásobám komodity a stabilním dodávkám z Ruska. Navíc riziko vyplývající z nových platebních pravidel Moskvy slábne. Srovnávací nizozemské futures na další měsíc míří k týdenní ztrátě asi sedm procent. Ve čtvrtek po uzavření nizozemské komoditní burzy tak ceny klesly na nejnižší úroveň od 23. února, den předtím, než Rusko napadlo Ukrajinu, uvedla agentura Bloomberg.Ceny plynu na nizozemské burze klesly na předválečnou úroveň
Money