Lukáš Kovanda: Inflace v Česku je vyšší, než se čekalo
Inflace v Česku činila v srpnu meziročně 2,2 procenta. Analytici přitom čekali její zmírnění z červencové úrovně 2,2 procenta ke dvouprocentní úrovni inflačního cíle ČNB. Koruna v reakci na zveřejnění údajů přechodně zpevnila pod psychologickou hranici 25 korun za euro, plyne z dat agentury Bloomberg. Výraznější než očekávaná inflace totiž zvyšuje pravděpodobnost pomalejšího dalšího snižování základní úrokové sazby ČNB, které by zvýšilo atraktivitu koruny v očích investorů.
Za rychlejší než předpokládanou inflací stojí zejména vyšší než předpokládaný růst cen potravin v meziměsíčním srovnání, který se v meziroční perspektivě projevil jejich mírnějším než přepokládaným zlevněním. To tak nebylo dostatečné silné, aby i přes podporu zlevňujících pohonných hmot – meziročně levnějších o zhruba čtyři procenta – „stáhlo“ celkovou meziroční inflaci až k cílované hodnotě dvou procent.
V srpnu oproti červenci zdražila celá řada potravin, například mléko o takřka devět procent, máslo o necelých pět, stejně jako čokoládové výrobky. Máslo či čokoládové výrobky patří k potravinám, které byly v srpnu draží i meziročně.
Ve zbytku letošního roku budou inflační tlaky nadále pod kontrolou. Meziroční inflace by neměla překročit úroveň 2,5 procenta. Spotřebitelská poptávka totiž i přes letošní oživení zůstává z dlouhodobého hlediska slabší, a to i kvůli nijak oslňujícímu vývoji reálných mezd v letošním prvním pololetí. Oboje nahrává tomu, aby inflace zůstala pod kontrolou i při dalším vyhlíženém snižování úrokových sazeb ČNB.
V srpnu se růst míry nezaměstnanosti v Česku zastavil. Míra nezaměstnanosti totiž stagnovala na své červencové úrovni 3,8 procenta. Na ni stoupla z červnové hodnoty 3,6 procenta. Trh práce se tedy v srpnu dokázal již plně adaptovat na letošní legislativní zpřísnění podmínek zaměstnávání takzvaných dohodářů.Lukáš Kovanda: Růst nezaměstnanosti se zastavil. Mizí brigádníci
Názory
Rozpočtové deficity vypadají stále poměrně bezútěšně. I v příštím roce má státní rozpočet hospodařit se schodkem až 230 miliard korun. Lukáš Kovanda: Jak vyrovnat české rozpočty? Lze to jedním tahem
Názory