Lukáš Kovanda: Je to oficiální. Česká ekonomika vstoupila do recese
Tuzemská ekonomika se loni ve druhém pololetí pomořila do recese. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle nich se loni v posledních třech měsících roku propadla v porovnání s obdobím července až září o 0,3 procenta. Vzhledem k tomu, že mezičtvrtletní pokles zaznamenala už právě ve druhém loňském čtvrtletí, je tak nyní splněna definice recese. Tedy mezičtvrtletní pokles výkonu ekonomiky alespoň ve dvou po sobě následujících čtvrtletích.
Recese je však zatím mírná, takzvaně technická. Neprojevuje se tedy například plošnějším růstem míry nezaměstnanosti. Navíc existuje dobrá šance, že už během prvních tří měsíců letoška Česko pásmo recese opustí.
Loni ve čtvrtém čtvrtletí ekonomiku stahovalo snižování spotřeby domácností, které své nákupy v obchodech omezovaly z důvodu obecné inflace a energetické drahoty. Reálné výdělky domácností loni celoročně klesaly suverénně nejvýrazněji v celé historii samostatné ČR od roku 1993 a ani poslední čtvrtletí roku v tomto ohledu nebylo žádnou výjimkou.
Hrubý domácí produkt Česka vzrostl v roce 2022 podle předběžného odhadu o 2,5 procenta. Ve 4. čtvrtletí HDP klesl mezičtvrtletně o 0,3 procenta a meziročně vzrostl o 0,4 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Někteří analytici míní, že česká ekonomika se letos začne odrážet ode dna.Česká ekonomika se ve čtvrtém čtvrtletí oproti třetímu propadla, za celý rok ale vzrostla
Money
Propad ekonomiky loni ve čtvrtém čtvrtletí tlumila zejména zahraniční poptávka. Průmyslové podniky totiž i přes ekonomický útlum u nás i v zahraničí realizovaly dosud nevyřízené objednávky, které se nahromadily v předchozí době zpřetrhaných mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců. Tato situace tedy podpořila nejen průmysl jako takový, ale i vývoz.
Výsledek je lepší, než se čekalo
Dnes zveřejněné výsledky jsou i díky tomu příznivější, než se většina trhu obávala. Experti oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě svých odhadů propad hned dvojnásobný, tedy mezičtvrtletně o 0,6 procenta. Lepší je také výsledek v meziroční perspektivě. Meziročně totiž tuzemské hospodářství přidalo loni ve čtvrtém čtvrtletí 0,4 procenta, zatímco experti čekali jen 0,2 procenta. Mírným posílením reagovala na výsledky také koruna, zpevněním vůči euru.
Nová makroekonomická prognóza ministerstva financí (MF) počítá letos s poklesem hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 procenta. Průměrná celoroční inflace by měla být 10,4 procenta. Recese bude jen mírná a krátká, zhodnotil novou prognózu ministerstva Stanjura
Money
Za celý letošní rok se výkon ekonomiky bude pohybovat kolem nuly. V tuto chvíli těžko je třeba počítat spíše s tím, že výkon ekonomiky se celoročně mírně propadně, nejspíše o 0,4 procenta, a skočí tak „červenou nulou“. Vývoj však bude jako loni zatížen značnou mírou nejistoty, plynoucí zejména z geopolitické situace a energetické situace v EU.
Významnou vzpruhou české ekonomice může být otevření ekonomiky čínské, která loni koncem roku ukončila drakonické covidové restrikce. Otevření čínské ekonomiky podpoří globální obchod, což je pro malou otevřenou ekonomiku typu české příznivou zprávou.
Rozhodnutí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zrušit cestovní omezení kvůli covidu urychluje exodus bohatých Číňanů, píše agentura Bloomberg. Což by mohlo znamenat také značný odliv kapitálu.Čína čelí novému exodu, bohatí opouštějí zemi. I s majetkem
Money