Lukáš Kovanda: Michl skóruje. Inflace se v červnu vrátila na cíl ČNB
Inflace v Česku se vrací na cíl ČNB, dramaticky zlevňují potraviny jako mouka, cukr či vejce, ukazují data Českého statistického úřadu. Koruna oslabuje, neboť trh sází na to, že ČNB si pospíší se snižování svých úrokových sazeb.
Míra inflace v Česku se v červnu vrátila na cílovou úroveň České národní banky, a to na rovná dvě procenta. Zaostala tak za očekáváním analytiků, kteří čekali, že se meziroční růst cen udrží kolem květnové úrovně 2,6 procenta, případně zpomalí na 2,4 procenta.
Naposledy byla inflace na úrovni cíle letos v březnu. Od té doby jej převyšovala, což vyvolávalo určité obavy z jejího výraznějšího oživení, které jsou dneškem passé, alespoň tedy prozatím. Ani inflace v oblasti služeb už v červnu nestačila na to – na rozdíl od dubna a května –, aby obecnou inflaci „vytáhla“ nad cíl ČNB.
Průměrná sazba hypoték na počátku července nepatrně klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,02 procentního bodu na 5,49 procenta. Zůstala na nejnižší úrovni od května 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.Hypoindex: Hypotéky v létě opět nezlevnily
Money
Koruna v reakci na zveřejnění červnové inflaci oslabila, o 0,2 procenta vůči euru, což znamená, že trhy zvyšují své sázky na snižování úrokových sazeb ČNB ve druhé polovině letošního roku. Trh dosud počítal s tím, že základní sazba ČNB by ke konci letoška mohla činit rovná čtyři procenta. Nyní nelze vyloučit, že to budou 3,75 procenta.
V meziročním pohledu sice služby v Česku stále zdražují, což se projevuje například citelným růstem cen v oblasti stravování a ubytování o více než sedm procent, tento růst však z velké míry kompenzuje zejména pokles cen potravin. Například mouka meziročně zlevňuje o zhruba 21 procent, vejce či cukr pak o přibližně pětinu. Zmírňuje zdražování v oblasti dopravy, kde se v červnu projevil příznivější než květnový vývoj cen ropy na světovém trhu a pohonných hmot v ČR.
Za celý letošní rok vykáže inflaci hodnotu 2,2 procenta. Bude tedy v blízkosti inflačního cíle, který za zákona znamená cenovou stabilitu.
Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy čtěte zde
ČNB se inflace nebojí, úrokové sazby snižuje výrazněji, než mnozí čekali. Koruna oslabuje, vrací se nad 25,00 za euro, hypotéky budou levnější.Lukáš Kovanda: ČNB se inflace nebojí
Money