Lukáš Kovanda: Orbán má našlápnuto stát se hlasem Evropy
V úterý se sešel s Trumpem. Ve středu si telefonoval s Putinem. Podle agentury Bloomberg má maďarský premiér Viktor Orbán našlápnuto stát se „hlasem Evropy“. Orbánovy nadstandardní vztahy zejména s Trumpem staví Macrona, von der Leyenovou či Kallasovou na druhou kolej.
Maďarský premiér Viktor Orbán ve středu telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. A to po včerejším setkání se zvolenou hlavou USA Donaldem Trumpem. Potvrzuje se, že Orbán může hrát klíčovou roli při dojednávání skončení válčení na Ukrajině. Jeho nadstandardní kontakty s Trumpem nyní z Maďarska činí „geopolitickou soft-power“.
Ne náhodou svržený syrský vládce Bašár Asad v posledních svých hodinách v Damašku vyslal hlavu tamní ortodoxní církve Ignácia Afrema II. právě za Orbánem. Vůdce syrských křesťanů měl maďarského premiéra přesvědčit, že padne-li Asad, je osud této náboženské menšiny v blízkovýchodní zemi zpečetěn, a ať tedy Orbán na poslední chvíli přesvědčí Trumpa k záchranné akci ve prospěch syrského křesťanstva – a s tím odvrátí svržení Asada samotného.
Tuto sobotu jihokorejský parlament dost možná sesadí tamního prezidenta, Jun Sok-jola. Favoritem předčasných voleb by pak byl opoziční lídr I Če-mjong z Demokratické strany. Ten říká, že cena za stavbu dukovanských jaderných bloků je podseknutá a že stavba bude mít vícenáklady. Zřejmě nemalé. Lukáš Kovanda: Případný pád jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola ohrozí dostavbu Dukovan
Názory
Podle agentury Bloomberg má Orbán našlápnuto stát se „hlasem Evropy“. Trump jej totiž v klíčových jednáních může upřednostňovat před německým kancléřem Olafem Scholzem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou či „ministryní zahraničí EU“ Kajou Kallasovou. Alespoň tedy ve vztahu k USA, k Donaldu Trumpovi. Což ale bude v řadě případů rozhodující.
Trump Orbánovi naslouchá jako v Evropě v tuto chvíli nikomu. Maďarský premiér tak podle všeho bude mít z lídrů zemí EU nejsilnější slovo i v diskusi právě o možném ukončení války na Ukrajině. Vyšla mu sázka na Trumpa a Maďarsko se vskutku stává „geopolitickou soft-power".
Orbán je jediným z lídrů zemí EU, který už se zvoleným americkým prezidentem jednal v jeho floridské rezidenci Mar-a-Lago. I Kallasová připouští, že na Orbána si Trump při jednáních vyhrazuje nejdelší čas. S Macronem či s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou sice Trump hovořil při nedávné návštěvě Paříže, ale jen krátce. Navíc, s Macronem spíše coby hostitelem a s Meloniovou kvůli jejímu vřelému vztahu s Elonem Muskem, spolustrůjcem Trumpovy úspěšné prezidentské kampaně. Na Kallasovou se zatím vůbec nedostalo. S Trumpem se od jeho zvolení dosud nesetkala.
Její šéfová von der Leyenová raději do Paříže vůbec nedorazila, zřejmě věděla proč...
Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy
Slovenský premiér Robert Fico se příští rok v květnu zúčastní v Moskvě oslav výročí konce druhé světové války, přijal pozvání od ruského prezidenta Vladimira Putina. Fico to uvedl v prohlášení, které poskytl úřad slovenské vlády.Fico přijal Putinovo pozvání. V květnu pojede do Moskvy
Politika
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zvažuje, že uvalí nové a přísnější sankce na ruský obchod s ropou, aby omezila schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Biden příští měsíc končí ve funkci.Biden hledá cesty, jak Putina obrat o peníze. Zvažuje nové a přísnější sankce na ruský obchod s ropou
Politika