Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Orbán má našlápnuto stát se hlasem Evropy

Donald Trump a Viktor Orbán na snímku z roku 2019
Profimedia
Lukáš Kovanda

V úterý se sešel s Trumpem. Ve středu si telefonoval s Putinem. Podle agentury Bloomberg má maďarský premiér Viktor Orbán našlápnuto stát se „hlasem Evropy“. Orbánovy nadstandardní vztahy zejména s Trumpem staví Macrona, von der Leyenovou či Kallasovou na druhou kolej.

Reklama

Maďarský premiér Viktor Orbán ve středu telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. A to po včerejším setkání se zvolenou hlavou USA Donaldem Trumpem. Potvrzuje se, že Orbán může hrát klíčovou roli při dojednávání skončení válčení na Ukrajině. Jeho nadstandardní kontakty s Trumpem nyní z Maďarska činí „geopolitickou soft-power“.

Ne náhodou svržený syrský vládce Bašár Asad v posledních svých hodinách v Damašku vyslal hlavu tamní ortodoxní církve Ignácia Afrema II. právě za Orbánem. Vůdce syrských křesťanů měl maďarského premiéra přesvědčit, že padne-li Asad, je osud této náboženské menšiny v blízkovýchodní zemi zpečetěn, a ať tedy Orbán na poslední chvíli přesvědčí Trumpa k záchranné akci ve prospěch syrského křesťanstva – a s tím odvrátí svržení Asada samotného.

Jaderná elektrárna Dukovany

Lukáš Kovanda: Případný pád jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola ohrozí dostavbu Dukovan

Tuto sobotu jihokorejský parlament dost možná sesadí tamního prezidenta, Jun Sok-jola. Favoritem předčasných voleb by pak byl opoziční lídr I Če-mjong z Demokratické strany. Ten říká, že cena za stavbu dukovanských jaderných bloků je podseknutá a že stavba bude mít vícenáklady. Zřejmě nemalé. 

Přečíst článek

Podle agentury Bloomberg má Orbán našlápnuto stát se „hlasem Evropy“. Trump jej totiž v klíčových jednáních může upřednostňovat před německým kancléřem Olafem Scholzem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou či „ministryní zahraničí EU“ Kajou Kallasovou. Alespoň tedy ve vztahu k USA, k Donaldu Trumpovi. Což ale bude v řadě případů rozhodující.

Reklama

Trump Orbánovi naslouchá jako v Evropě v tuto chvíli nikomu. Maďarský premiér tak podle všeho bude mít z lídrů zemí EU nejsilnější slovo i v diskusi právě o možném ukončení války na Ukrajině. Vyšla mu sázka na Trumpa a Maďarsko se vskutku stává „geopolitickou soft-power".

Orbán je jediným z lídrů zemí EU, který už se zvoleným americkým prezidentem jednal v jeho floridské rezidenci Mar-a-Lago. I Kallasová připouští, že na Orbána si Trump při jednáních vyhrazuje nejdelší čas. S Macronem či s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou sice Trump hovořil při nedávné návštěvě Paříže, ale jen krátce. Navíc, s Macronem spíše coby hostitelem a s Meloniovou kvůli jejímu vřelému vztahu s Elonem Muskem, spolustrůjcem Trumpovy úspěšné prezidentské kampaně. Na Kallasovou se zatím vůbec nedostalo. S Trumpem se od jeho zvolení dosud nesetkala.

Její šéfová von der Leyenová raději do Paříže vůbec nedorazila, zřejmě věděla proč...

Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy

Fico přijal Putinovo pozvání. V květnu pojede do Moskvy

Slovenský premiér Robert Fico se příští rok v květnu zúčastní v Moskvě oslav výročí konce druhé světové války, přijal pozvání od ruského prezidenta Vladimira Putina. Fico to uvedl v prohlášení, které poskytl úřad slovenské vlády.

Přečíst článek

Joe Biden

Biden hledá cesty, jak Putina obrat o peníze. Zvažuje nové a přísnější sankce na ruský obchod s ropou

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zvažuje, že uvalí nové a přísnější sankce na ruský obchod s ropou, aby omezila schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Biden příští měsíc končí ve funkci.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme