Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty zlevňují a dále zlevní. Kvůli obavě z recese a přílivu ruské ropy na světový trh
Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve své zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny za litr, přičemž během týdne klesla její cena i pod úroveň 35 korun za litr, tedy nejníže od ledna 2022. Nafta je tedy levnější než zahájením ruské invaze na Ukrajinu, která zpočátku zvedla její cenu až k 50 korunám za litr.
Jak benzín, tak nafta budou zlevňovat i v příštím týdnu. Výraznější zlevnění, o zhruba 30 haléřů na litr, lze čekat u nafty. Je však pravda, že za zlevnění nafty v porovnání se začátkem loňska může i snížení spotřební daně z ní o 1,50 koruny na litr, k němuž došlo loni v červnu. Benzín v příštím týdnu zlevní v rozsahu do dvaceti haléřů na litr. Jeho zlevňování je méně výrazné, než je tomu o nafty. To proto, že v poklesu ceny nafty se více odráží také propad cen plynu v EU.
Počet letů soukromých tryskáčů v Evropě loni vzrostl o neuvěřitelných 64 procent a dosáhl rekordního maxima 572 806. Emise soukromých letadel, které mají neúměrný dopad na životní prostředí, se loni v Evropě více než zdvojnásobily. Uvedl to server CNBC s odkazem na analýzu, kterou zveřejnila ekologická skupina Greenpeace.Boom soukromých tryskáčů nezastavily ani inflace a krize. Počet letů i emisí loni stoupl na rekord
Money
Cena plynu v EU se v tomto týdnu pohybuje mírně nad úrovní 40 eur za megawatthodinu a je tak stále nejnižší od léta 2021. Od cenového vrcholu konce loňského srpna plyn zlevnil už až takřka o 90 procent.
Nadprůměrně plné zásobníky
Zásobníky s plynem jsou v EU naplněny stále na zhruba 56 procent (v Česku přes 50 procent, pozn. red.), přičemž jejich průměrná naplněnost v uplynulých pěti letech činila v této části roku zhruba 34 procent. Vysoká naplněnost zásobníků, způsobená z velké části poměrně teplým průběhem letošní zimy, je klíčovým důvodem poklesu jeho ceny. Ta tedy fundamentálně odráží slabší poptávku po něm.
Flotila starých tankerů s nejasnými majiteli a postrádajícími bezpečnostní certifikáty se nyní plaví po světových oceánech napěchovaná ruskou ropou. Podle mnohých představují ekologickou hrozbu. Agentura Bloomberg uvádí, že v loňském roce vystřídalo majitele více než 100 ropných a palivových tankerů, přičemž ve stejném období došlo k prudkému poklesu počtu vyřazených lodí kvůli stáří.Stínová flotila. Stárnoucí tankery převážející ruskou ropu představují ekologickou hrozbu
Money
Nižší sháňka po plynu oslabuje poptávku také po topné naftě, jež v průmyslu částečně slouží jako jeho náhražka. Pokles poptávky po topné naftě vyvolává tlak také na pokles ceny nafty motorové.
Nafta na burze v Rotterdamu je nejlevnější za rok a čtvrt
Pohonné hmoty zlevňují nejen kvůli teplému počasí a plným zásobníkům, ale také z důvodu poklesu cen ropy na světových trzích a z důvodu aktuálního posilování dolaru vůči koruně. Klesají také ceny velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu, od níž své ceny odvíjejí i tuzemští čerpadláři.
Akcie největší německé banky Deustche Bank dnes prudce padají, zatím o více než dvanáct procent, přičemž ovšem se propad prohlubuje. Deutsche Bank je rovněž vůbec nejvýznamnější investiční bankou v EU, která jako jediná z unie patří do první ligy světového investičního bankovnictví, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.Je Deutsche Bank „další na odstřel“ po Credit Suisse? Akcie největší německé banky prudce padají
Zprávy z firem
V korunovém vyjádření klesla včera cena nafty v Rotterdamu nejníže od ledna 2022. Ropa Brent v korunovém vyjádření zlevnila v uplynulých třech týdnech o bezmála sedm procent, přičemž tento pokles ještě tuzemské čerpací stanice do svých cen naplno promítnou.
Ropa na světových trzích aktuálně zlevňuje zejména kvůli bankovním otřesům a pádům posledních týdnů. Ty vedou k utažení měnových podmínek a ke zvýšení rizika recese jak v USA, tak v Evropě. Oboje snižuje poptávku po ropě, tedy její cenu. Její cenu snižuje také to, že na světový trh stále proudí nečekaně vysoký objem ruské ropy – a to navzdory západním sankcím na ni uvaleným. Zlevňování pohonných hmot v ČR by tak mělo pokračovat i v první polovině dubna.
Další komentáře Lukáše Kovandy čtěte zde:
Největší ruská ropná společnost Rosněfť podepsala smlouvu o výrazném zvýšení dodávek ropy do Indie. Firma uvedla, že spolupráci dohodl na pracovní cestě do druhé největší země v Asii generální ředitel Rosněfti Igor Sečin, konkrétní objemy ale neupřesnila. Indie bude mít i širší sortiment produktů. Rusko se při vývozu surovin zaměřuje hlavně na Asii, většina evropských zemí spolupráci s ním kvůli válce na Ukrajině odmítá.Indie a Čína nakupují rekordní objemy ruské ropy. Kazí tím snahy Západu o ukončení války
Zprávy z firem