Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Lukáš Kovanda: Špatná zpráva pro Čechy. Další vlna zdražování potravin je tu

Lukáš Kovanda: Špatná zpráva pro Čechy. Další vlna zdražování potravin je tu
iStock
Lukáš Kovanda

Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.

Reklama

Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR.

Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.

Drahé ovoce

Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců, jejichž sektor vykazuje silnou oligopolní strukturu, tedy mohou cenu poměrně výrazně ovlivňovat. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan: Dohoda Jihokorejců s Američany není dobrou zprávou pro český průmysl

Jedna zásadní překážka výstavby nových dukovanských jaderných bloků v jihokorejské režii je prý pryč. Alespoň to tvrdí ministr průmyslu Lukáš Vlček. V polovině ledna se totiž jihokorejský podnik KHNP a jeho mateřská společnost KEPCO dohodly s americkou společností Westinghouse na urovnání všech vzájemných právních sporů. Američané tedy už nezpochybňují oprávnění Jihokorejců používat technologii, kterou nabídli i v českém tendru.

Přečíst článek

Reklama

Výrazný růst cen zemědělských producentů však zatím nepovede Českou národní banku k přehodnocení její stávající měnové politiky. ČNB bude vyhodnocovat, s jakou razancí se promítne do vzestupu maloobchodních cen potravin. I ty jsou však tradičně poměrně vysoce kolísavé, pročež je ČNB nezahrnuje do sledování jádrové inflace a je schopná od jejich přechodných, byť i poměrně silných výkyvů odhlížet.

Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně mdlou poptávku z domova i ze zahraničí.

Reklama

Související

Balíček zdraží nájmy zemědělcům, přihraje peníze řetězcům. Aneb jak konsolidační balíček ovlivní ceny potravin?

Konsolidační balíček zdraží nájmy zemědělcům a nahraje řetězcům. Jak ovlivní ceny potravin?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme