Lukáš Kovanda: Stát si příští rok na dividendách ČEZ vezme až 36 miliard
Zisk ČEZ ve druhém čtvrtletí letošního roku zaostal za očekáváním. Podnik ale navýšil odhad letošního celoročního výsledku. Příští rok vyplatí rekordní dividendu. Stát se tak může těšit až na 36 miliard korun.
Energetická společnost ČEZ vykázala ve druhém letošním čtvrtletí provozní zisk před opisy (EBITDA) ve výši 15,6 miliardy korun. Tento údaj zaostává za odhady všech analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Podle jejich předpokladu měl mít ČEZ hrubý zisk před odpisy ve výši takřka 19 miliard korun. Hrubý zisk ČEZ tedy zaostal o zhruba 3,4 miliardy korun za expertním očekáváním. Za odhady většiny analytiků pak zaostal čistý zisk společnosti, jenž ve druhém čtvrtletí dosáhl 6,9 miliardy korun.
Skupina ČEZ pak dle očekávání ovšem navyšuje svůj odhad letošního celoročního výsledku EBITDA na úroveň 110 až 115 miliard korun. Doposud ČEZ udával tento svůj odhad v rozmezí 95 až 99 miliard korun. Čistý zisk by pak podle nového odhadu podniku měl letos činit 60 až 65 miliard korun. Doposud přitom ČEZ vyhlížel letošní čistý zisk ve výši 45 až 49 miliard korun.
Citelný narůst celoroční vyhlížené ziskovosti umožňuje navýšit odhad dividendy. Ta by za letošní rok měla činit historicky rekordních 72 až 78 korun na akcii, namísto dosavadních 67 až 73 korun na akcii. Stát by tak mohl v příštím roce získat na dividendě až 36 miliard korun, tedy dvojnásobek hodnoty, kterou získává letos.
Polostátní energetický gigant zásadně zvýšil odhady letošního zisku. Namísto původně plánovaných 45 až 49 miliard by měl letos ČEZ vydělat až 65 miliard korun. Stát, který je většinovým vlastníkem ČEZ, tak výrazně vydělá na rostoucích cenách energií. Podle výsledků firmy je pak patrné, že domácnosti šetří energie více než velké průmyslové podniky.Stát vydělá na růstu cen energií miliardy. ČEZ zásadně zvyšuje odhad čistého zisku na letošní rok
Zprávy z firem
ČEZ navyšuje svoji vyhlíženou ziskovost zejména z důvodu růstu cen elektřiny na evropském trhu. Nejvýrazněji k nárůstu ziskovosti přispívá elektřina vyrobená v jaderných zdrojích podniku. Růst cen elektřiny odráží dlouhodobé podinvestování energetické produkce v EU, regulace spjaté s její zelenou transformací typu emisních povolenek a v neposlední řadě obecný dramatický nárůst cen energií, zejména plynu, jenž v souvislosti s odezníváním pandemie započal v loňském roce a pokračuje letos, kdy je mu mocným činitelem válka na Ukrajině a její ekonomické dopady, včetně sankcí.
Velkoobchodní ceny elektřiny v Německu, ale také ve Francii vystoupaly včera na nový historický rekord. Závažnou evropskou energetickou krizi totiž v poslední době ještě zhoršuje počasí. Je příliš sucho a teplo. To komplikuje zásobování elektráren uhlím po vodě i chlazení jaderných reaktorů.Lukáš Kovanda: Zisk ČEZ rapidně roste díky Putinovi i suchu
Názory
Od zítřka bude ČEZ opět zdražovat. Největší tuzemský dodavatel elektřiny domácnostem, kterým končí fixace, zvedne cenu od 1. srpna, a to na všech tarifech – nejčastěji zhruba o 10 procent. Přitom zdražil také pro období od 1. července. Na podzim domácnosti čeká cenový šok, inflace může atakovat úroveň 20 procent.Lukáš Kovanda: ČEZ zdražuje v rychlém sledu, možná po dohodě s vládou
Názory