Lukáš Kovanda: Trumpova cla mohou Čechům zlevnit dovolené. Už toto léto by mohly jít dolů ceny letenek

Vrcholná letní turistická sezóna se pomalu, ale jistě blíží a letos ji zásadně mohou ovlivnit nová cla Spojených států. Ta americký prezident Donald Trump oznámil tuto středu, v rámci takzvaného Dne osvobození.
Například letecké dopravce ovšem Den osvobození evidentně netěší. Jejich akcie se citelně propadají. Na obou stranách Atlantiku. A nejen tam. Akcie německé Lufthansy od Trumpova památného vystoupení v Růžové zahradě odepsaly zhruba devět procent. Akcie Delta Airlines ztratily dokonce čtrnáct procent. A tak bychom mohli pokračovat.
Bank of America ve čtvrtek v reakci na nová cla snížila svůj odhad ceny, jakou budou mít za rok touto dobou akcie tří největších amerických aerolinek, tedy vedle Delty také American Airlines a United Airlines. Přitom už letošní první čtvrtletí bylo pro akcie tohoto tria dopravců nejhorší od začátku pandemie covidu roku 2020.
Obchodní válka, jejíž další, intenzivnější kolo nyní začíná, ochromí světový hospodářský růst, zapříčiní vyšší inflaci a zhorší nejen spotřebitelskou náladu, ale i sentiment vůči některým částem světa. Takže třeba četní Kanaďané či Evropané budou méně létat do Spojených států, které nyní nepovažují za úplně přátelskou zemi. Američané zase nemusí cítit, že jsou vítáni na starém kontinentě nebo v Asii.
Americký prezident označil 2. duben 2025 za den osvobození. A rozhodně nebyl daleko od pravdy. Globální trhy počítají s tím, že americká cla uvalená v zásadě plošně na celý svět, světovou ekonomiku osvobodí od hrozby růstu. Trhy padají na celém světě a co je možná důležitější ukazatel: klesá cena ropy. Její cena přitom v podobných situacích signalizuje ochlazení růstu a spotřeby. Tedy recesi.
Stanislav Šulc: Donald Trump to dokázal. Globální recese se přiblížila, dolů se řítí i pražská burza
Názory
V mnohem větším rozsahu, než pokud by na nová cla nedošlo, tak lidé z různých koutů světa budou – obrazně řečeno – šetřit, sedět doma v koutě, a pokud přece na dovolenou vyrazí, tak častěji než jindy upřednostní domácí „luhy a háje“.
To znamená nižší tržby a nižší zisky aerolinek. Pročež právě jejich akcie nyní tak výrazně klesají. Navíc, clo představuje obchodní překážku, pochopitelně. Takže se mezinárodně bude dojednávat méně obchodů, tudíž méně lidí bude létat za byznysem. Což ovšem jen dále oslabí sháňku po letenkách.
Ceny letenek však může snížit nejen ochromená poptávka turistů nebo byznysmenů, leč i aktuálně prudce padající cena ropy. Levnější ropa znamená levnější letecké palivo. Ale také levnější pohonné hmoty, pochopitelně.
Vliv na cenu má i překvapivé rozhodnutí členů skupiny OPEC+ zvýšit těžbu. Za celý týden by mohly kontrakty na dodávky ropy zaznamenat nejvyšší pokles za dva roky.
Vidina recese kvůli clům vzbudila obavy ze slabé poptávky po ropě. Ceny jsou nejníže od roku 2021
Trhy
Netleskejme českým politikům
Až tedy zase uvidíme české politiky, jak se fotí před čerpacími stanicemi, jako že láce pohonných hmot je jejich zásluha, pak vězme, že za ním stojí právě nynější výrazný pokles cen ropy. A za něj může Trump a jeho obchodní válka.
Jak? Obchodní válka zhorší odbyt Číny v USA, čímž čínská ekonomika oslabí, takže tento největší globální dovozce ropy jí bude po světě nakupovat mnohem méně. Trump zjevně také zatlačil na Saúdskou Arábii, která tak zřejmě právě v koordinaci s USA nečekaně rychle a výrazně navýší těžbu, aby Americe pomohla ulevit od inflačního dopadu cel. Trump je posedlý levnými pohonnými hmotami podobně jako cly samotnými…
V prvních hodinách po oznámení poškozují Trumpova nová cla nejvíce americké akcie a dolar, méně pak akcie asijské a evropské. Zato libra, euro, jen, ale i česká koruna posilují.
Trump ukázal rovnici, podle které vypočítal cla pro jednotlivé země. Hodnoty pro Česko nesedí
Money
S oslabením Číny mimochodem klesne její sháňka nejen po ropě, leč i zkapalněném zemním plynu, o nějž se přetahuje s Evropou. Plyn v EU je tak již nyní nejlevnější od loňského léta, což usnadní letošní doplňování zásobníků. A může pomoci stále neduživému německému průmyslu, tedy i Česku.
Naopak levná ropa a levný plyn snižují příjmy ruské válečné mašinerie.
Takže jde z hlediska Česka pochopitelně o příznivý vývoj. Fakt ale není dílem českých politiků, těm jen spadne do klína.
Do klína však spadne nejen českým politikům, ale Čechům obecně. Letošní léto by tak pro ně vskutku mohlo být ve znamení opravdu levných pohonných hmot, levných letenek, a tedy konečně také levných dovolených.
Další komentáře ekonoma Lukáše Kovandy
Na americká cla doplatí celý svět, nikdo nebude vítězem. Ani Donald Trump, ačkoli se za něj nyní považuje. Svou vlajkovou loď totiž udělal z politiky, o kterou ani jeho voliči příliš nestojí. Podpora Američanů i politiků jeho vlastní strany navíc není tak jednoznačná, jak to může nyní jevit.
Karel Pučelík: Výhody z cel se dostaví za několik měsíců, slibuje Trump. To však od populisty nikdo slyšet nechce
Politika
Donald Trump dnešek překřtil na „den osvobození“. Nejspíš chystá další cla k sérii těch, která už svými exekutivními příkazy zavedl. Všechny mají za cíl narovnat údajně nespravedlivou obchodní politiku vůči USA a nakopnout domácí ekonomiku. Bude to fungovat? Z příkladu automobilového průmyslu je patrné, že mnohé americké firmy neskončí na straně vítězů, ale ve výčtu obětí.
Karel Pučelík: Trump likviduje svou toxickou „pomocí“ přední americké automobilky
Názory